Verkeersregelaar (16) geslagen door boze bestuurder die wil vissen Majesteitelijke burgermoeder doorstond Scheveningse vuurproef niet 7 Den Haag was voor Pauline Krikke de hoofdprijs. De rol van burgermoeder leek de VVD-politica als een oude jas te passen, maar bij crises, zoals het vreugdevuur, bleek ze toch een maatje te klein om erin te passen. Gisteren stapte ze op. De Onderzoeksraad voor Veilig heid (OVV) duwde Pauline Krikke al met een been het stadhuis uit, de geïmplodeerde Haagse coalitie deed de rest. Gisteravond maakte de burgemeester van Den Haag be kend dat ze de ambtsketen inlevert, het ongetwijfeld pijnlijke raadsde- bat dat komende donderdag op de agenda staat, wacht ze niet meer af. ,,Het debat over mijn toekomst zit het debat over de toekomst van Den Haag in de weg", zei de burgemees ter in een videoboodschap. Het is de climax in een rampweek voor bestuurlijk Den Haag. Woens dag viel de coalitie vanwege de cor ruptieaffaire waarbij twee wethou ders van Hart voor Den Haag/ Groep de Mos mogelijk betrokken zijn, donderdag kwam de OVV met het langverwachte en snoeiharde rapport over het bestuurlijk falen bij de bijna-ramp met de vreugde vuren afgelopen jaarwisseling op Scheveningen. Een van de vuursta pels verzoorzaakte forse schade aan naburige huizen, auto's en wegen. Het commentaar van de Onder zoeksraad las als een politiek dood vonnis voor Krikke, als burgemees ter eindverantwoordelijk voor de openbare orde en veiligheid. Den Haag creëerde een schijnveiligheid, de lieve vrede met de bouwers van de stapels leek belangrijker dan de veiligheid van inwoners, schetste OVV-voorzitter Jeroen Dijsselbloem, die dit een 'oerzonde' noemde. Strijdbaar Aanvankelijk leek Krikke strijdbaar: ,,Ja, ik kan door", zei ze in een vraaggesprek met deze krant. Maar nu met Hart voor Den Haag/Groep de Mos de belangrijkste politieke steunpilaar weg is, kiest Krikke als nog vroegtijdig de uitgang. Daar door is het complete Haagse college onthoofd - een voor zover bekend unieke situatie in Nederland. De wrange ironie is: Krikke strui kelt nu juist over een aspect van het burgemeesterschap - orde en vei ligheid - waarvan de Haagse selec tiecommissie dacht dat ze haar mannetje wel stond. Toen zij in fe bruari 2017 uit de bus kwam als eer ste keuze, keek men elkaar in het stadhuis vragend aan: Pauline wie? Kenners en politici dachten vooraf aan grotere namen als opvolger van Jozias van Aartsen: oud-ministers als Pechtold, Plasterk, Schippers en Klijnsma deden de ronde, maar niemand dacht aan de voormalige burgemeester van Arnhem (2001 2013) en de bestuurder die een paar jaar daarvoor met hommeles bij het Amsterdamse Scheepvaartmu seum vertrok. Het raadsdebat over haar benoeming duurde lang, naar verluidt waren niet alle 45 politici even gecharmeerd van de VVD-po- litica. En in de wandelgangen werd gefluisterd dat Den Haag misschien iets te hoog gegrepen was voor Krikke. D66-fractieleider (nu wet houder) Robert van Asten zei des tijds: ,,Van Aartsen laat natuurlijk een heel groot gat achter." En Krikke kon de schoenen van haar voorganger slechts met moeite vullen. In de stad was ze op haar sterkst als er iets te vieren was of juist na een ramp: een arm om de schouder van getroffenen, een steun in de rug van minderbedeel den - bijna majesteitelijk vertolkte Krikke de rol van burgermoeder. Maar als het bestuurlijk span nend werd, ging de burgemeesters- jas knellen. Toen Syriër Malek F. op Bevrijdingsdag vorig jaar om zich heen begon te steken, liet Krikke snel weten dat het om een 'ver warde man' ging. Bij het boeren protest van dinsdag liet ze veel meer tractoren toe dan aanvanke lijk gepland, waardoor de kans op escalatie toenam. Ergeren Bij de vreugdevuren vorig jaar wei gerde ze dus daadkrachtig ingrij pen. Tijdens raadsdebatten kon ze de gekozen politici soms zichtbaar ergeren met haar strenge interven ties, ondertussen vertrokken er op vallend veel medewerkers rond de burgemeester die volgens een inge wijde 'geliefder is in de stad dan op het stadhuis'. Niet zelden valt dan de term 'Krikke of stikke', een kreet die stamt uit haar tijd als drager van de ambtsketen van Arnhem. Daar stond de geboren Friezin (Sneek, 1961) ook bekend als vrouw met twee gezichten: charmant, humor Niet zelden valt op het stadhuis de term 'Krikke of stikke' vol en empathisch enerzijds, maar ook directief, kil en hard aan de an dere kant: ,,Wie is ze nou echt? Dat verschilde per dag'', zei een raadslid eerder in deze krant. Tandem Tot dinsdag kon Krikke deze com mentaren comfortabel terzijde schuiven. Ze wist zich verzekerd van een belangrijke bondgenoot: Richard de Mos. De leider van de grootste partij van de stad vormde een tandem met Krikke. De kiem was al vroeg gelegd, het was de bur gemeester die suggereerde om Edith Schippers aan te stellen als formateur vorig jaar. De Mos be taalde de hulp politiek terug met vrijwel onvoorwaardelijke steun in het stadsbestuur en de gemeente raad. Maar toen deze week bekend werd dat De Mos en collega Rachid Guernaoui mogelijk spil zijn in een grote corruptieaffaire was de poli tieke liefde rap voorbij. De fractie van Hart voor Den Haag/Groep de Mos voegde zich in het kamp van partijen die Krikkes vertrek eisten, waarmee haar politieke draagvlak tot een minimum geslonken was. De Scheveningse vuurproef is voor Krikke te zwaar gebleken. Jacqueline van Ginneken Nijmegen Het meisje werd bewusteloos ge slagen door een nog onbekende au tomobilist. Die reed het parcours op omdat hij naar zijn vaste visstek wilde. Toen hij werd aangesproken door het meisje, sloegen de stoppen door. Ongelofelijk en ontoelaatbaar, re ageert Tim Moria van het evene ment Tri Nijmegen, onderdeel van de nationale triatloncompetitie. ,We betreuren het ten zeerste dat er mensen zijn die dit gedrag verto- nen tegen - minderjarige - vrijwil ligers.'' Ook op sociale media was de boosheid groot. En dat was ook het geval bij de politie, die onder de kop 'shame on you' een bericht plaatste met daarin de oproep aan de be stuurder om zich te melden. 'Als jij jezelf zo stoer genoeg vindt om als volwassen man een 16-jarig meisje neer te slaan, dan moet je ook zo stoer zijn om jezelf te verantwoor den bij de politie!' De klap was kennelijk zo hard, dat het meisje op de grond viel en kort het bewustzijn verloor. Ze heeft een beschadigd netvlies opge lopen en mogelijk een whiplash, bleek later bij de huisartsenpost. Het meisje zou na het voorval nog een uur op haar plek zijn gebleven. Pas daarna is ze hulp gaan zoeken. ,,We hebben contact met de fami lie'', aldus Moria van de organisatie. ,,Ze maakt het naar omstandighe den goed.'' Het slachtofer hielp mee om het parcours rond de Spiegelwaal vrij te houden voor de meer dan twee honderd deelnemers aan de sprint triatlon (750 meter zwemmen, 20 kilometer fietsen en 5 kilometer hardlopen). maandag 7 oktober 2019 Den Haag was een maatje te groot voor Krikke Niels Klaassen Den Haag Krikke tijdens het spoeddebat over het corruptieonderzoek naar wethouders De Mos en Guernaoui. foto anp De ernstige mishandeling van een 16-jarig meisje dat meehielp om het verkeer te regelen bij de triatlon in Nijmegen, heeft tot grote verontwaardiging geleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7