'Bij een totaalverbod op e-sigaret gaat de vlag uit' II 5 3 procent van de Nederlanders gebruikt weleens een e-sigaret Kabinet trekt de knip om kleine bieb open te houden Premieverschillen bij uitvaartverzekeringen lopen op tot1700euro over gehele looptijd SBS»?* Recent belandde één van de patiën ten na het gebruik van een e-sigaret op de intensive care en nu is er weer iemand in zorgelijke toestand. „Pa tiënten hadden ernstige klachten, zoals fors bloed ophoesten of ern stige astmatische klachten'', vertelt voorzitter van de Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuber culose (NVALT) Leon van den Toorn. ,,Ook constateerden we en kele gevallen van uitgebreide nieuwe afwijkingen op de CT- scans van de longen, mogelijk als een soort ontstekingsreactie op be standdelen van de e-sigaret. Dat is een aandoening die lijkt op een re actie die we ook wel eens zien bij vuurspuwers.'' De longarts, zelfwerkzaam in het Rotterdamse Erasmus MC, windt er deze keer geen doekjes om: ,,Wij willen dat er geen enkele e-sigaret Nederland meer in komt. Bij een totaalverbod op elektronische siga retten hangen we de vlag uit.'' Zijn uitspraken zijn opmerkelijk, want toen hij op 13 september te gast was in het tv-programma Nieuwsuur zei hij nog omzichtig: ,,In het uiterste geval moeten we gaan overwegen of we misschien een halt moeten gaan toeroepen aan de e-sigaret.'' Wat zijn dan die 'zorgwekkende ontwikkelin gen'waardoor de longarts nu ineens wél verre gaande maatregelen vraagt? „Toen was het aantal bij Nederlandse long artsen bekende patiënten met klachten van de e-sigaret nog drie Dat is opgelopen tot acht. Eén patiënt was er zo ern stig De gewone sigaret leek ook heel leuk, maar bleek 30 jaar later toch kanker te kunnen veroorzaken aan toe, dat die recent op de inten sive care belandde. En nu ligt er weer iemand slecht. Ook hebben we een vijftal meldingen van e-ro- kers zelf gehad, die er eerder niet mee naar een longarts waren ge gaan. Zij stopten met de e-sigaret, omdat ze er zo veel last van had den.'' Wat ook sterk bijdraagt aan het felle tegengeluid van de longartsen zijn de bikkelharde bevindingen op het Europese longartsencongres in Madrid vorige week. „Er wa- ren twee grote besprekingen ge wijd aan de e-sigaret, waarin het bewijs helder op een rijtje is gezet. Daar is uitgekomen dat wij onder geen enkele omstandigheid de e-si- garet kunnen aanraden. De vaak ge hoorde opmerking dat de e-sigaret 95 procent minder schadelijk zou zijn, is op geen enkel wetenschap pelijk bewijs gebaseerd. Het lijkt erop dat slechts een enkeling erin slaagt om door het gebruik van de e-sigaret uiteindelijk te stoppen met roken.'' Van den Toorn maakt zich ook zorgen over 'de stijgende populari teit van de e-sigaret onder jonge ren'. In 2017 hebben méér scholie ren van 12 tot en met 16 jaar weleens een elektronische sigaret of shisha- pen gebruikt (28 procent) dan een gewone sigaret (17 procent). Onder de 16-jarigen heeft 36 procent erva ring met de e-sigaret. „Er zit nog steeds nicotine in en dat is het ver slavende deel van de e-sigaret. We zijn bang dat jongeren daarna juist beginnen met roken. In het streven naar een rookvrije generatie moeten we één lijn trekken. Dat betekent een 'nee' tegen zowel de sigaret als de e-sigaret. De ge wone sigaret leek ook heel lang heel leuk, maar bleek dertig jaar later toch kanker te kunnen veroorzaken.'' DEN HAAG In twaalf ge meenten komt een nieuwe bi bliotheek of blijft een met slui ting bedreigde bieb open. Het kabinet schiet gemeenten de komende jaren te hulp met 3 miljoen euro. Met het geld worden zes nieuwe bibliotheken geopend, de eerste daarvan vandaag in het Noord-Hollandse Wog- num. Zes andere bibliotheken krijgen extra financiële steun. Volgens minister Ingrid van Engelshoven (Cultuur) zijn bi bliotheken belangrijke ont moetingsplekken. ,,Maar het is ook een plek waar kinderen de mogelijkheid hebben om te kunnen lezen in boeken en te leren over onze cultuur, met als doel om zich optimaal te kunnen ontwikkelen." Van Engelshoven geeft met het extra geld gehoor aan een mo tie van PvdA-leider Lodewijk Asscher uit 2017, waarin hij er voor pleitte om ook in kleine gemeenten de biebs open te houden. De motie werd door de hele Kamer aangenomen. ,,Het lezen van boeken opent voor kinderen nieuwe werel den", vindt Asscher. De website Uitvaartverzekering- wijzer.net onderzocht de premie- verschillen tussen de vier grote uit vaartverzekeringen Ardanta, Dela, Yarden en Monuta en kwam pre mieverschillen tegen van ruim 1700 euro. Zo betaalt een 35-jarige met een verzekerd bedrag van 10.000 euro en een looptijd van 30 jaar bij Ardanta een maandpremie van 18,13 euro. Bij Monuta is dit 22,87 euro. ,,Een verschil van maar liefst 26 pro cent,'' rekent directeur Leon Schou ten door. ,,Het premieverschil over de gehele looptijd van de verzeke ring bedraagt in dit geval maar liefst 1706,40 euro.'' Het vergelijken van uitvaartverzekeringen leverde vo rig jaar nog een verschil op van ruim duizend euro per persoon. Schouten: ,,We hebben net als vorig jaar onderzoek gedaan onder ruim duizend polissen naar de pre- mieverschillen tussen de uitvaart verzekeringen en zijn erachter ge komen dat deze nog groter zijn." Zo moest Yarden door financiële pro blemen noodgedwongen de pre- mies verhogen. Vorig jaar was het premieverschil voor een 35-jarige met een dekking van 7000 euro nog 1065 euro. Dit jaar is dit opgelopen tot 1162 euro. De vergelijkingswebsite waar schuwt dat het op latere leeftijd af sluiten van een uitvaartverzeke ring voor zo'n hoge maandelijkse premie kan zorgen, dat het onver standig kan zijn om er dan nog één af te sluiten. Schouten: ,,Als ie mand van 63 jaar een uitvaartver zekering neemt en ervoor kiest om premie te betalen tot 85 jaar, dan betaalt deze persoon in totaal ruim 9.261 euro, voor een dekking van maar 7.000 euro. Dan kan zelf spa ren voordeliger zijn.'' een belediging van het volk. De belastingbetalers mochten hun pe perdure huwelijk bekostigen, maar het achterklein kind van de ko ningin niet aan schouwen. Het heetste hangijzer vormt de relatie met Thomas Markle, met wie Meghan alle banden heeft verbroken. In het Ameri kaanse tijdschrift People gaven bronnen, omschreven als goede 'vrienden' van de voormalige ac trice, delen van de inhoud van de gewraakte brief prijs. Haar vader, die zich niet herkende in het ge schetste beeld, besloot zich ver volgens te verdedigen door con tact op te nemen met The Mail on Sunday. Harry viel echter niet alleen deze publicatie aan, tot onbegrip van Nicholas Witchell, die na mens de BBC het koninklijk huis volgt. ,,Niets minder dan een kei harde aanval op de Britse ta bloids.'' Roy Greenslade, colum nist van The Guar dian, verbaast zich ook over de felheid van Harry. ,,Het zou zomaar zich eens te gen hem kunnen ke- Penny Junor, de biograaf van prins Charles, kan er even min bij. Harry breekt in zijn visie met alle protocollen. ,,Prins Harry denkt niet helder na'', vertelt hij. ,,En hij lijkt geen adviseur met ge zond verstand naast zich te heb ben. Het lijkt erop alsof hij of ad vies negeert of leunt op mensen die niet weten hoe het koninklijk huis werkt en hoe hun relatie met de pers in elkaar steekt.'' De Britse pr-expert Mark Bor- kowski schuift de schuld in de schoenen van Meghan. ,,Ze pro beert een wereldmerk te wor den.'' De populariteit van prins Harry en Meghan heeft door de juridische actie zichtbaar een nieuwe deuk opgelopen. Op rechte pijn over hun leed of niet, in de publieke opinie hebben ze de schijn tegen. maandag 7 oktober 2019 GO NEW MAKKLE OUTBUK Een e-sigaret, ook wel de 'vaper' genoemd, bestaat uit meerdere delen: een batterij, mondstuk en reservoir waar vloeistof in moet. In deze vloei stof zit een smaakstof en nico tine. Ongeveer 3 procent van de Nederlanders gebruikt weleens zo'n e-sigaret. Verkopers van de elektronische sigaretten stellen dat dampen veel minder schade lijk is dan 'gewoon' roken. De verkopers baseren zich op infor matie van de Engelse overheids organisatie Public Health Eng land. Maar inmiddels zijn er aller- lei wetenschappelijke onderzoe ken die erop wijzen dat er wel degelijk gezondheidsrisico's zijn. Leon van den Toorn, voorzitter van de Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tubercu lose: ,,Er is een heel bijzondere berekening gemaakt op basis waarvan die wetenschappers zeggen dat de e-sigaret 95 pro cent minder schadelijk zou zijn. Dat getal is op zijn zachtst ge zegd niet wetenschappelijk on derbouwd en moet iedereen uit zijn hoofd zetten. De e-sigaret is potentieel zeer schadelijk.'' Nederlandse longartsen willen geen e-sigaret meer zien, nu het bewijs zich opstapelt dat elek tronisch roken gevaarlijk is voor de gezondheid. Acht patiënten belandden in Nederland in het ziekenhuis. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam -Leo van den Toorn, NVALT pers. foto epa Een deel van de Nederlanders betaalt onnodig veel premie voor hun uitvaartverzekering. Dat blijkt uit onderzoek van ver gelijkingswebsite Uitvaartverze- keringwijzer.net. Marcia Nieuwenhuis Den Haag Prins Harry en zijn echtgenote Meghan binden de strijd aan met de boulevard-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5