24 ZEELAND WIELRENNEN BOEK HOFFMAN Hij was dertien jaar profrenner en zit nu vijftien jaar achter het stuur van de ploegleiderwagen. Veel is veranderd, maar Tristan Hoffman (49) is nog steeds de geliefde 'Hoffie' in het peloton. Eén van zijn bewonderaars, stadgenoot Rik Gockel, heeft nu een boek over hem geschreven. 'Ik ben Tristan Hoffman en ik kom uit Groenlo, en dit is mijn eerste jaar als prof." Het Neder landse wielerpubliek en de tv-kij- kers hebben zojuist kennis ge maakt met de 22-jarige coureur van de TVM-formatie. Het is de zomer van 1992, de dag van het Nederlands kampioenschap op de weg in Meerssen. Na 230 kilome ter komt Hoffman alleen en uitge teld over de streep, hij is de eerste neoprof sinds 1981 die kampioen op de weg wordt. Hij is de Grote Onbekende uit de Achterhoek. Rik Gockel (43) is van jongs af aan liefhebber van de koers, zijn wielrennende stadgenoot Hoff man neemt bij hem een bijzon dere plek in. De twee zijn in de zelfde buurt opgegroeid en gin gen naar dezelfde basisschool, al is Gockel zes jaar jonger. Als Hoff man na het NK wordt gehuldigd op het bordes in Groenlo, staat Gockel gefascineerd toe te kijken en juicht hij hard mee. Bijna dertig jaar later schrijft hij een boek over de beroemdste Grollenaar: Tristan Hoffman -flan- drien uit Groenlo. Op de vraag waarom nu opeens, heeft Gockel een kort en krachtig antwoord: „Omdat Tristan een boek ver dient. Als je het al zo lang vol houdt in die onzekere wielerwe- reld, is dat een prestatie op zich." Het is, 'waarschuwt' de schrij ver, geen chronologische opsom ming of complete biografie van Hoffman, maar dat maakt het boekwerk zeker niet minder lees baar. „Als ik er maar een beetje positief uitkom", zegt de hoofd persoon met z'n kenmerkende lach. Gockel: „Een toegankelijk en makkelijk te lezen boek, ook voor mensen die niet thuis zijn in de wielersport. Zeker niet te inge wikkeld of zware kost, daar is Tristan ook niet de persoon naar." De verwijzing naar 'flandrien' komt niet zomaar uit de lucht val len. Flandrien is de geuzennaam voor een renner die, behalve door een grote fysieke kracht, geken merkt wordt door het vermogen om in ongunstige (weers-)om- standigheden zijn strijdlust te be houden en daardoor juist zeer ge schikt is voor het rijden van de zware voorjaarsklassiekers. Zoals Hoffman dus. Koersen over slecht aangelegde kasseiwegen in het Vlaamse landschap en natuurlijk Parijs-Roubaix, de koningin der klassiekers. Vriendengroep In de Hel van het Noorden levert Hoffman zijn misschien wel meest opmerkelijke prestatie als renner. Tweemaal eerder is-ie al op de historische wielerbaan van Roubaix als vierde over de streep gekomen, in de editie van 2004 lonkt de zege. Met z'n vieren zijn ze op weg naar de finish: Hoff man, een jonge Fabian Cancellara, de wat onbekende Brit Roger Hammond en Magnus Backstedt, een Zweeds brok graniet. In het boek, dat op 22 november in Groenlo wordt gepresenteerd, beschrijft Gockel niet alleen het verloop van een zenuwslopende finale, maar ook de totale onwe tendheid in de vriendengroep van Hoffman op bezoek in Roubaix. Het geploeter van hun kameraad - bezig aan de wedstrijd van zijn leven - gaat volledig aan hen voorbij, het koersverloop is in die tijd nog niet op de voet te volgen via bijvoorbeeld sociale media. Hoffman eindigt als tweede, ach ter Backstedt. De fysieke en men tale pijn wordt verzacht als hij zijn verbaasde vrienden rondom het podium tussen de officials en journalisten ziet rondstruinen, te gen alle protocollen in. Het is een van de verhalen in Gockels boekwerk over zijn favo riete coureur, die in zijn actieve wielercarrière tweemaal Dwars door Vlaanderen op zijn naam wist te schrijven. Niet een erelijst om van achterover te slaan en moet daar nou een boek over wor den geschreven? „Ik heb gewoon mijn werk gedaan", legt Hoffman uit. „De media zijn een klein on derdeel van ons vak. Ik zat ook he lemaal niet te wachten op aan dacht voor mij in een boek. Maar Vera (zijn vrouw, red.), de kinde ren en mijn moeder reageerden heel enthousiast op het verzoek van Rik. Gaandeweg ben ik dat ook geworden." Hoffman is te genwoordig ploegleider van Bah- rain-Merida, waar hij zich in een zeer gemêleerd internationaal ge zelschap knap staande houdt. Ook dat beschrijft Gockel als hij Hoffman een paar dagen van heel dichtbij observeert tijdens de Ronde van Zwitserland. „Hij redt zich prima in het Engels en heeft aandacht voor alle wensen en klachten van al het personeel. En dat voor een jongen uit Groenlo." Op zaterdag 16 februari 2005 komt er een einde aan zijn loop baan als profrenner. In de Omloop Het Volk (nu Omloop Het Nieuwsblad), klapt Hoffman te gen een bloembak langs de weg. Met een dubbele open scheen beenbreuk ligt hij op het asfalt. Het is over en uit voor de dan 35- jarige coureur van de ploeg CSC. Zorgen over zijn toekomst hoeft Hoffman zich niet te maken, want zijn ploegleider Bjarne Riis biedt hem al snel een nieuwe baan aan in de ploeg. Hoffman was beroepsrenner in een periode dat doping aan de orde van de dag was. Veel van zijn collega's destijds zijn tegen de lamp gelopen of hebben bekend. Verwacht in het Groenlose boek werk niet dat ook Hoffman het deksel van de put opent en de le zer meeneemt in duistere wieler- praktijken. „Het moet een leuk boekje zijn. Doping is een smet op het wielrennen en alle sporten", zegt Hoffman. „Er is al genoeg over doping in die periode ge schreven." Toch doet hij een bekentenis: Hoffman weet wie ooit het brandje stichtte dat uiteindelijk leidde tot het volledig afbranden van de schuur bij 'Boer Meijer', de plek waar hij in zijn jeugdjaren veel rondhing. In het boek vertelt Hoffman dat hij, bijna veertig jaar geleden, met twee andere jongens een vuurtje aan het stoken was. „Volgens mijn moeder was ik een heel makkelijke jongen, maar soms een beetje ondeugend", zegt Hoffman met een knipoog. Ge volgd door weer een schaterlach. maandag 7 oktober 2019 Grollenaar Rik Gockel (links) heeft een boek geschreven over zijn stadgenoot Tristan Hoffman, voormalig profrenner en nu ploegleider in de World Tour. foto arjan gotink Ralph Blijlevens Groenlo Hét moment van Tristan Hoff man als profwielrenner: hij wordt in 2004 tweede in Parijs- Roubaix achter winnaar Magnus Backstedt. foto cor vos Tristan Hoffman - Flandrien uit Groenlo (Rik Gockel) wordt op vrij dag 22 november gepresenteerd in City Lido in Groenlo. Het boek (12,50 euro) is vanaf 23 november te koop bij boekhandels in de regio of te bestellen via wielerboeksken.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57