Van Muiswinkel brengt sfeervolle ode aan Drs. P van eindeloos werk zoeken naar direct succes boeken. nationale vacaturebank MEDIA CULTUUR 23 Desalniettemin viert Erik van Muiswinkel rond deze honderste geboortedag het eeuwfeest in zijn voorstelling Buigt allen mee voor Drs. P, waarin hij een ode brengt aan het leven en werk van de 'ple zierdichter' en poëziepurist. Van Muiswinkel is daartoe de ge droomde cabaretier. Hij was welis waar geen intimus van Drs. P, zo als kleinkunstenaar Ivo de Wijs. Maar zijn taligheid en zin voor hu mor zorgen voor een even geestige als ontroerende ode aan de man dankzij wiens inzet er in 1986 na ruim 150 jaar een nieuw Neder lands Rijmwoordenboek kwam. Bovendien verrijkte de doctoran dus de Nederlandse taal met vers vormen als de vermaarde Olleke bollekes, een puntig en huppelend rijm van acht regels met zijn eigen wetten. Aan de hand van foto's en film (Drs. P met Willem Duys als mede een gefilmde impressie van een stokoude Polzer) en licht-au- tobiografische anekdotes schetst hij een intiem beeld van Drs P en plaatst hem mooi in de tijd en het toenmalige cabaretmilieu, waarin Wim Ibo de literaire les voor schreef. Dat de teksten van Drs. P niet beperkt bleven tot de intimiteit van de intellectuele borreltafel be wijzen nog altijd liedjes als De Commensaal (Trapportaal), De Zus ters Karamazov, het klassieke Veer pont Heen en weer) en Knolraap en lof, schorseneren en prei. Van Muis winkel is bepaald geen leeuwerik, maar dat was Drs. P evenmin. En vaardig begeleid door de jonge pianist Guus van Marwijk zingt hij de liedteksten met gevoel voor de rijke nalatenschap van de doc torandus. Vanzelfsprekend kan Van Muis winkel de stem van Drs. P treffend imiteren. Hij doet dat evenwel zel den. In die zin is het nadrukkelijk een voorstelling van hem, waarin hij geslaagde hulde brengt aan een fenomeen. Genadeloos ,,Het is een hartstikke moeilijke rol. Ze had temperament, maar tijdens interviews toonde ze dat niet. Ze heeft ongetwijfeld geruzied met Ari, maar hoe dat klonk.we weten het niet. Ik moet dus veel uit mezelf ha len. Bovendien: we willen geen TV Kantine zijn, maar toch moet het pu bliek denken: dat is ze!'' Het leven van Callas werd getekend door diepe tragiek. Zo verloor ze een kind van Onassis enkele uren na de geboorte. Het komt in het stuk pijnlijk aan het licht als ze Medea - kinder moordenares uit de Griekse mytholo gie - speelt in de gelijknamige film van de Italiaanse regisseur Pasolini. Bovendien bewoog zij zich in de wrede wereld van de opera. ,,Die was genadeloos hard. Je stem moet het steeds maar doen. En je dient altijd Begeleid door Guus van Marwijk zingt van Muiswinkel de teksten met gevoel voor de rijke nalatenschap van Drs. P. foto curly straight voorstelling naar de 'kwetsbaarheid en kracht' van Callas. Iedere huis houdster en masseur in dienst van de sopraan, zegt ze, heeft inmiddels een boek geschreven over de zangeres. ,,Ze eindigt steevast als kluizenaar. Dat zien mensen graag: het gevaar, de frustratie, de pijn Maar klopt dat ook?'' werk zoeken voelt soms als een baan op zich. Gelukkig ben je met een online profiel bij ons direct vindbaar voor werkgevers en krijg je automatisch relevante banen toegestuurd, zo zetten we alles op alles voor jouw baan. vind jouw baan op nationalevacaturebank.nl nóg beter te zingen. Toen ze door stemproblemen een keer niet kon optreden, was het Italiaanse publiek razend. Haar huis werd zelfs met poep ingesmeerd. ,,Ik begrijp dat nooit. Fans moeten compassie hebben voor hun idool, iets onvoorwaardelijks. Ik heb dat met mijn liefde voor Liza Minnelli ook. Als het een keer minder is en ze wordt overladen met kritiek, denk ik: hoe zou dat voor haar zijn? We zijn toch allemaal mensen?'' Bijzonder is dat Sluyterman het stuk samen met haar tegenspeelster Irene Kuiper ook produceert. Een risico voor een voorstelling 'waarin geen bekende Nederlan der' opdraaft en die de muzi- kante Marieke van der Heyden (onder meer cello en glasharmo nica) dankzij crowdfunding kon arrangeren. „Veel schouwburgen zijn ons gelukkig goedgezind, maar dit is inderdaad geen lachen- gieren- brullenproductie. Toch zit er genoeg humor en spanning in. En ik denk dat mensen heel wat na te praten hebben. Dat is in deze tijd ook wel eens fijn." maandag 7 oktober 2019 CABARET Erik van Muiswinkel - Buigt allen mee voor Drs. P Arno Gelder Hij zou dit jaar 100 zijn gewor den, maar Drs. P - pseudoniem voor Heinz Polzer - strandde op de gezegende leeftijd van 95 jaar. Frédérique Sluyter man (staand), Irene Kuiper en Ger Otte. FOTO RENE ZUIDERVELD www.callasonassiskennedy.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56