O 22 MEDIA CULTUUR VINCENT LUISTERT RADIO De titel van de voorstelling Callas Onassis Kennedy gaat vergezeld van de toevoeging 'een muzikale vete.' Veelbetekenend: de driehoeksverhouding van de hoofdpersonen leidde in de jaren 60 tot een mondiaal mediacircus. Weet joe wat ik nou eigenlijk wel een van de leukste programma's van honderd jaar radio vindt? Ronflonflon met Jacques Plafond. Het kwam afgelopen vrijdagavond uitge breid aan bod in een Radio 1-special in het kader van de presentatie van de Onvergetelijke Luister- lijst. Joe kan die lijst vinden op de site van Radio 1 en dan kan joe stemmen op joe tien favorieten, waaronder dus Ronflonflon. Wim T. Schippers - hij zat vrijdagavond weer ou derwets door alles heen te tetteren - omdat Pla fond dus had bedacht dat we de aanspreekvor men 'u' en 'je' beter kunnen vervangen door 'joe', naar Engels voorbeeld. Dat is dan toch maar weer een goed idee dat honderd jaar radio heeft opgele verd. Het heeft meer voortgebracht, uiteraard, dat zie je allemaal terug op de lijst. Die loopt van Han Hollander, een van de eerste voetbalverslagge vers, via Dick van Rijn en Theo Koomen naar Jack van Gelder. Hij gaat van Radio Oranje, met de toespraken van koningin Wilhelmina vanuit Londen, waarvan één zin soms langer was dan deze hele column, tot de aanslag tijdens de Ko ninginnedagviering in Apeldoorn. Als je door de lijst scrolt en de fragmenten be luistert, loop je door de Nederlandse geschiede nis. Er was bijvoorbeeld een tijd waarin men elke morgen de waterhoogten in de rivieren op de ra dio voorlas. Zo lang geleden is dat eigenlijk niet, ik heb het als kind nog gehoord, het was magisch. ,,Grave beneden de sluis: 843, -4. Itteren, 739, -6'', en dat dan vijf minuten lang. Nederland In Beweging heette vroeger De Och tendgymnastiek, het werd elke werkdag uitgezon den. De presentator begon met: ,,Staat u allen klaar?" Dan legde hij de oefening uit die je moest doen, de pianist begon te spelen en op het ritme zei de presentator: ,,En buig en strek en terug en strek en buig nog een keer en strek nog eens en klaar!" Je had ook Hersengymnastiek, dat was een quiz met vragen van een fijn hoog intellectueel niveau. Of wat dacht je van Raden Maar van Kees Schilpe- roort, dat was Het Geluid van Qmusic, maar dan van langer geleden en met heel veel flauwe grap pen. de lijst staat. Serious Request staat er bijvoorbeeld op, De Top 2000, Edwin Evers en Giel Beelen. Frits Spits, Het weeshuis van de hits, Dik Voormekaar, kies joe maar. Je weet niet wat je hoort, reeds. Drummer van Cream Elton zag dood in ogen rédérique Sluyter- man schitterde drie jaar geleden in de musical Adèle Conny Jasperina - De grote drie, waarin zij de rol van zangeres, caba retière en (musical)actrice Conny Stuart vertolkte. Nu is ze Maria Callas, de Italiaanse operadiva, in Callas Onassis Ken nedy, een muzikale voorstelling die het even turbulente als dramatische verhaal van de driehoeksverhouding tussen Maria Callas, de Griekse mul timiljonair Aristoteles Onassis en Jacqueline 'Jackie' Kennedy vertelt. En waarbij regisseur/tekstschrijver Daniël Cohen (hij schreef onder meer In bed met Dietrich en Piaf) fei ten en fictie combineert in een mix van theater en muziek. Sluyterman: „Er klinkt muziek van Maria Callas, maar ik zing haar niet. Daar waag ik me niet aan. De nummers die ik wel ten gehore breng, zijn in een andere stijl gearrangeerd." Wat de actrice maar wil zeggen is dat het publiek geen nauwgezet bio grafisch verhaal hoeft te verwach ten. Er wordt gespeeld met tijd en plaats (zo wordt er op het toneel gebruik gemaakt van sociale me dia) en er vindt een ontmoeting plaats die er nooit was, namelijk die tussen Maria Callas en haar liefdesri vale Jackie Kennedy (Irene Kuiper). Die hadden beiden hun hart verpand aan de steenrijke Aristoteles 'Ari' Onassis (Ger Otte, tevens arrangeur en componist). „Het was wereldnieuws toen Cal las en Onassis begin jaren 60 een ver houding kregen - een intense, hef tige liefde waarop de pers zich met graagte stortte. Ook omdat ze elkaar Dat zien mensen graag: gevaar, de frustratie, de pijn... Maar klopt dat ook? niet zelden de tent uit vochten met hun mediterrane passie - Callas had eveneens Grieks bloed. ,,Onassis kun je enigszins vergelij ken met Donald Trump. Vermogend, bepaald niet de knapste van het stel en eigenlijk van gekkigheid niet we ten wat je met je geld moet doen. Hij beschouwde vrouwen als trofeeën. Met Callas had hij een stevig pact, maar trouwen zouden ze nooit.'' Een van die 'prijzen' was Jacque line Bouvier, de charmante weduwe van de Amerikaanse president John F. Kennedy. Onassis ontmoette haar via haar zus, met wie hij het aanvan kelijk had aangelegd. Kluizenaar ,,Onassis werd in de Verenigde Staten verdacht van fraude en had de FBI op zijn nek. Hij gold daar als domme Griek. Nu had hij de Amerikanen te pakken door een affaire te beginnen met nota bene de weduwe van de president van de Amerikanen. In de trant van: 'Yes, die is binnen.En hij ging over lijken, zette zijn liefde Ma ria Callas simpelweg aan de kant. „Jackie op haar beurt zat naast haar man in de auto toen hij in 1963 werd vermoord. Vijfjaar later werd ook haar zwager Bobby Kennedy dood geschoten. Ze geloofde dat haar fa milie een doelwit was en voelde zich onveilig in Amerika." Op Facebook, vertelt Sluyterman, wordt tot de dag van vandaag de riva liteit tussen Kennedy en Callas uitge vochten door bewonderaars van beide vrouwen. „Als er een foto van Callas en Onassis op sociale media wordt gezet, klinkt het: 'Hij was niet goed voor haar.Of, bij een afbeel ding van Kennedy en Onassis, gilt de tegenpartij: 'Wat een achterlijk hu welijk...' Frédérique Sluyterman zoekt in de Quote van de dag Kijk om je heen, hoeveel mannen er gaan scheiden omdat hun vrouwen zeuren Joe Ik schrijf dat 'joe' omdat Plafond, een alias van Het is niet allemaal uit de oude doos, wat er op maandag 7 oktober 2019 ZV MUZIEK Ginger Baker (80) de drum mer van de band Cream, is gisteren overle den, zo is via zijn officiële Twitteraccount naar buiten ge komen. Eerder was al bekend geworden dat Baker in het zie kenhuis lag van wege COPD. MUZIEK Elton John heeft een bijna- doodervaring gehad. In zijn nieuwe biogra fie, Me, vertelt hij erover. Elton (72) zou 24 uur verwijderd zijn van de dood na een infectie die hij kreeg na een operatie tegen prostaatkanker in 2017. 3 ■u De strijd tussen Callas en Kennedy Arno Gelder 44 —Frédérique Sluyter- man, actrice —Jan de Bouvrie in Volks krant Magazine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55