I w*' i Linkse oppositie wil er 17 miljoen bomen bij 4 TABLOIDS AANKLACHT Het besluit van prins Harry om boulevardkranten voor de rechter te slepen voor vermeende afluisterpraktijken krijgt in het VK een kritisch onthaal. ,,Het kan zich tegen hem keren.'' Prins Harry wandelde in gedach ten verzonken in een dorre streek van Angola door een gebied met landmijnen. Door een helm met een vizier keek hij naar borden met doodskoppen erop. Gehurkt liet hij zich bijpraten over de ernst van de situatie in het Afrikaanse land. Het bezoek vormde een eer betoon aan zijn overleden moeder Lady Diana, die in 1997 op iden tieke wijze aandacht vroeg voor de slachtoffers in het oorlogsgebied. De gelijkenissen moeder en zoon zorgden in Groot-Brittannië voor vertedering. Zoals het gehele tiendaagse bezoek aan Afrika, dat woensdag 2 oktober eindigde in Johannesburg, op goedkeuring kon rekenen. Harry en zijn echtge note Meghan toonden zich voor beeldige leden van het koninklijke huis. De positieve sfeer kreeg geen tijd om te beklijven. Op de slotdag van de reis verklaarde het echtpaar de boulevardpers de oorlog. In een ongekend felle brief be schuldigde Harry de tabloids er van Meghan letterlijk het graf in te schrijven. ,,Ik verloor mijn moeder en nu zie ik hoe mijn vrouw ten prooi valt aan dezelfde machtige krachten'', schreef hij. The Mail on Sunday kon een dagvaarding ver wachten voor het publiceren van een brief van Meghan aan haar va der Thomas Markle, met wie ze al tijden in onmin leeft. Bom Enkele dagen later volgde een tweede bom. Het koninklijk paar klaagde The Sun en de Daily Mirror aan voor het vermeend afluisteren van voicemailberichten, waar schijnlijk daterend uit het begin van de eeuw. Het sluit aan bij de 'phone hacking'-zaak die de betrok ken kranten een vermogen kostte aan schadevergoedingen. News of The World sloot in de nasleep van het schandaal zelfs zijn deuren. De aanklachten zijn niet nieuw, maar dreigen te verjaren. Ondanks de ernst ervan en de emotionele lading zijn de reacties in Groot- Brittannië opvallend lauw en cy nisch. Zelfs de meest koningsge zinde analist twijfelt aan de inten ties van Harry en Meghan. Op subtiele wijze laten critici merken te weten uit welke hoek dit plotse linge gevecht komt. Meghan nam recentelijk Sunshine Sachs in de arm, een Amerikaans pr-bureau voor Hollywoodsterren. ,,De hertog zal aanvankelijk de sympathie van het volk krijgen'', zegt Patrick Jephson in The Obser ver. De voormalige perssecretaris van prinses Diana denkt dat de agressieve strategie van Harry in zijn gezicht kan ontploffen. ,,Het kan omslaan. Leden van het ko ninklijke huis moeten het verschil leren tussen pesten en kritiek.'' Dit bijtende oordeel echoot overal in Engeland. Harry en Meghan schieten hun doel voorbij. Buiten de mediacirkel en de weinig vleiende reacties van lezers onder verhalen krijgt het duo wel degelijk steun. Nacho Figueras, een Argentijnse polospeler met wie Harry bevriend raakte, verde digt hen. ,,Het zijn helden'', geeft hij aan. ,,Ze maken tijd vrij om de wereld te verbeteren. In plaats van hen te omarmen, van ze te houden of ze aan te moedigen, vallen we hen aan. Zo jammer.'' Maar een reeks pr-blunders sinds het huwelijk van Harry en Meghan helpt niet mee. Met de Hij lijkt geen adviseur met gezond verstand naast zich te hebben vinger in de lucht wezen ze het publiek op de klimaatcrisis. Ieder een moest zich bewust zijn van zijn 'carbonfootprint'. Nog geen dag later lieten ze zich per privéjet naar de Verenigde Staten vliegen. Als vanzelf berichtten de Britse media gretig over deze ogen schijnlijke hypocrisie. Belastinggeld De verbouwing van Frogmore Cottage in Windsor voor 2,7 mil joen euro belastinggeld deed ook veel stof opwaaien. Niemand maalde om de opknapbeurt van hun woning, totdat Meghan zich op Wimbledon weigerde te laten fotograferen. Daarmee doorbrak ze een ongeschreven regel. In ruil voor een vorstelijk inkomen en talloze privileges verwacht het pu bliek een zekere mate van toegan kelijkheid terug. Prins Harry en Meghan deden ook uiterst geheimzinnig over hun pasgeboren zoon Archie. De iden titeit van de peetouders maakten ze niet bekend. Foto's van het kind werden achtergehouden. De ko ningsgezinde tabloids interpre teerden deze gang van zaken als Rijkswaterstaat en Pro Rail moeten langs snelwegen en rails ruimte be schikbaar stellen voor aanplant van bomen. Ook boeren zouden met een nieuwe 'bosregeling' land bouwgrond kunnen afstaan voor het planten van bomen. Het gaat om 100.000 hectare nieuw bos. Dit stellen Tweede Kamerleden Laura Bromet (GroenLinks) en Frank Futselaar (SP) deze week voor bij de begrotingsbehandeling van minister Schouten van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit. GroenLinks en SP hebben de han den ineen geslagen voor een plan dat de leefbaarheid vergroot en de CO2-uitstoot substantieel vermin dert. ,,Iedereen houdt van bomen'' zegt SP'er Futselaar. ,,Het is relatief populair om CO2 te besparen en vergroot de leefbaarheid.'' Groen Linkser Bromet: ,,Aan een boom kun je zien welk seizoen het is en of het waait. De boom hoort erbij. Wij zeggen: zeventien miljoen bomen erbij, voor iedere Nederlander één.'' Volgens Futselaar heeft milieu adviesbureau CE Delft berekend dat er langs snelwegen brede stro ken kunnen worden aangelegd waarmee duizend hectare met bo men kunnen worden beplant. Uit praktische en veiligheids overwegingen worden er de laatste jaren steeds minder bomenrijen langs wegen en dijken geplant. Dit vanwege de leidingen en aanleg van asfalt. Uit nieuw onderzoek zou blijken dat het wel kan. Bromet en Futselaar willen ook een nieuwe bosregeling, waarbij boeren in ruil voor subsidie land bouwgrond vrijmaakten voor bo men. In 1989 kreeg een boer die in de bosregeling stapte voor een hec tare 1800 gulden. Die regeling liep in 2013 af en er verdween 2283 hec tare bos uit de agrarische sector. De nieuwe bosregeling heeft vol gens de notitie Nationaal Bomen- plan als doel om CO2 op te slaan, duurzame houtproduktie, vasthou den van fijnstof en het aantrekken van beestjes. In het Nationaal Bo- menplan willen Bromet en Futse laar in grote steden 'tiny forests', bossen ter grootte van een tennis baan. Bestaande natuurgebieden als de Veluwe en De Peel moeten wor den uitgebreid. Ook willen de twee Kamerleden de Nationale Boom feestdag op 18 maart een nieuwe impuls geven met onderwijs op scholen en het planten van bomen. Later dit jaar komt minister Schouten met haar Bossenstrategie. Futselaar: ,,We geven de minister graag vast een ambitieuze impuls.'' Bromet verwacht dat de plannen redelijk groot draagvlak hebben in de Tweede Kamer. ,,Niemand is te gen bomen.'' maandag 7 oktober 2019 GO 'Prins Harry denkt niet helder na' Geert Langendorff Manchester -Penny Junor, de biograaf van prins Charles GroenLinks en SP willen met hun Nationaal Bomenplan voor iedere Nederlander een boom planten in de strijd tegen de kli maatcrisis. „Iedereen is bezig met dit soort oplossingen." Jan Hoedeman Den Haag SP'er Frank Futselaar. FOTO FRANS PAALMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4