Ellen Parkinson Project sluit in Zierikzee af met dik 67 mille IN DE REGIO éi 18 SCHOUWEN-DUIVELAND Lievense is er klaar mee Marcel Modde Zierikzee Het overhevelen van de jeugdzorg naar de gemeente kost in de praktijk een vermogen, terwijl de rijksover heid daar onvoldoende budget te genover stelt. En zo gaat het met meer taken die op het lokale bordje terecht zijn gekomen, stippen bur gemeester en wethouders aan in hun toelichting op de begroting voor 2020 en de twee jaren daarna. Verschillende gemeenten dreigen door hun hoeven te zakken en ook voor Schouwen-Duiveland komt de bodem van de schatkist in zicht. Jeugdzorg Lievense: ,,Onze reserve is jaren ach tereen met zo'n 40 milj oen euro sta biel gebleven. Nu is dat nog maar 33 miljoen. Stapje voor stapje hebben we daar kennelijk wat van afge snoept. En ik heb daar ongetwijfeld zelf bij gezeten. Maar daar schrik ik wel van." Van dat spaargeld is maxi maal 11 miljoen euro vrij makkelijk direct besteedbaar, zegt de fractie voorzitter van de grootste coalitie partij. Lievense wil dat appeltj e voor de dorst claimen voor andere nood zakelijke investeringen. ,,Zodat we als gemeenteraad kunnen blijven doen waarvoor we gekozen zijn. Dat gaat verder dan alleen de jeugdzorg. Gaan we op deze manier door, dan wordt onze reserve leeggezogen. Zo lang je een deel hebt dat vrij be steedbaar is, doet het Rijk namelijk ook niets om te helpen. Dus eigen lijk is het heel simpel: we moeten zorgen dat we dat vrij besteedbare geld apart zetten voor iets anders. Dan bestaat dat niet meer. Punt! Moet er dan nóg meer extra geld naar jeugdzorg, dan hebben we dat niet, kom je als artikel-12 gemeente onder financieel toezicht te staan. Niet dat je dat zou moeten willen, maar dan krijg je wél die extra on dersteuning van het Rijk." Lievense begrijpt het sombere signaal dat het college met de pre sentatie van de begroting heeft afge geven. Maar volgens hem is het fout nu te denken dat de geldkraan stijf dicht gaat er ook helemaal niks meer kan. ,,De Rijksoverheid heeft er voor gezorgd dat allerlei gemeenten door hun hoeven zakken. Dan ga ik er van uit dat ze dit in Den Haag uiteinde lijk weer oplossen ook. En als ik zie welke investeringen in onze begro ting staan voor stads- en dorpsver nieuwing, dan word ik daar toch wel weer gelukkig van." Transferium Al valt ook op dat front nog het no dige te verschuiven, vindt Lievense. Het college hecht aan de aanleg van de tweede ontsluiting van het trans ferium in Renesse. Hij ziet daar het nut niet van in en geeft liever voor rang aan de verdere herinrichting van de Hogezoom en de kerkring. ,,Zorg dat de verkeersafwikkeling in het dorp zelf eerst op orde is en ga dan nog eens tellen of die tweede ontsluiting ook écht wel nodig is." Lievense wordt in die opvatting ge steund door de ondernemersvereni ging en dorpsraad van Renesse. Marcel Modde Zierikzee Van Velthoven (49) zette zaterdag, na vijf jaar jaar geld inzamelen voor onderzoek naar parkinson, met een bruisend feest een punt achter de stichting, die ze op richtte toen ze zelf hoorde dat ze de ziekte heeft. Het eindbedrag overschrijdt ruimschoots de 50.000 euro die ze als doel voor ogen hield. Daarvan is inmiddels 25.000 naar Parkin- sonNEXT gegaan; een online plat form voor mensen met de ziekte van Parkinson, hun naasten en zorgverleners. De bestemming voor het andere deel staat nog niet definitief vast. Inmiddels is al 25.000 euro naar ParkinsonNEXT overgemaakt ,,We zijn wel met iets bezig, maar willen ook écht zeker weten dat het geld een goede plek krijgt. Als dat nog een half jaar duurt, prima. Het staat op onze rekening en daar gebeurt verder niets mee." Middernacht Om klokslag middernacht van za terdag op zondag wordt op een projectiescherm in een afgeladen Brogum cijfertje voor cijfertje op geteld naar het eindbedrag. Wan neer de 67 in beeld verschijnt, volgt de ontlading. Van Velthoven ge niet met volle teugen van ieder moment op haar finale feest, met een knallende band (The Willies), volkszanger (Hans) en DJ Arlonso. Ze spelen gratis en ook de cham pagne voor het proostmoment is gesponsord. ,,Heel soms in het le ven heb je een dag met een gouden randje. Dit was er zo één." Hart onder de riem Van de tweehonderd aanwezigen in Brogum kent ze vrijwel ieder een, getuige ook de vele zoenen die ze in ontvangst neemt. Het pu bliek komt dan ook voor Van Velt hoven, om haar goede doel a 15 euro per persoon én een verant woord aantal consumpties nog één keer een flink hart onder de riem te steken. Mantelzorgers Clarahofje Kids College MIJN DORP, MIJN STAD Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ont moeting 65 plus; 19.00 uur: Muziekver eniging; Zwembad Dol-fijn, 13.30-14.30 uur: Zwemmen met Allévo voor mensen met dementie-beeld maandag 7 oktober 2019 'Spaarpot Schouwen moet op slot' SD Ellen van Velthoven (r) geniet iedere seconde van haar benefietfeest in een afgeladen Brogum, met The Willies (foto), volkszanger Hans en DJ Arlonso. foto ernesta verburg Het moet afgelopen zijn met het alsmaar bijlappen van geld voor jeugdzorg, vindt de Schouwse coalitieleider Robbert Lievense (LSD). Hij zint op een list om de spaarpot van de gemeente op slot te draaien, zodat andere pri oriteiten niet de dupe worden van 'falend rijksbeleid'. Het Ellen Parkinson Project van de Zierikzeese Ellen van Velt hoven heeft in totaal 67.154 euro opgeleverd. ,,En daar komt nog wat bij van deze avond", zegt ze trots wanneer ze ver na middernacht het licht uit doet in Brogum. GOES SMWO begint vandaag met vier creatieve bij eenkomsten in Goes voor mantelzorgers. Mantelzorgers kiezen er voor om te zorgen voor iemand, maar wat bete kent dat voor de mantel- zorger zelf? Wat zou helpen om de mantel zorgtaak te kunnen blij ven doen? Voorbeelden van vragen waar een mantelzorger mee zou kunnen zitten. Om aan dacht te geven aan deze vragen worden de bij eenkomsten georgani seerd. De eerste vindt vandaag plaats en heeft als thema 'Wie ben ik?'. De volgende bijeenkom sten vinden plaats op 21 oktober en 4 en 18 no vember. Aanmelden kan via m.copper@smwo.nl of 06-23329017. GOES Hospice Het Clarahofje in Goes houdt vandaag open huis. Belangstel lenden zijn van 19.00 tot 21.00 uur welkom aan de 's-Heer Hendrikskin- derendijk 100 in Goes. MIDDELBURG Roosevelt Junior ver- Het Clarahofje. foto marcelle davidse zorgt woensdag in sa menwerking met ZB en UCR een Kids College. Het college gaat over de geheimen van de aard wetenschap die in onze keukens verborgen zijn. Het college duurt van 15.00 uur tot ongeveer 16.30 uur. Opgeven kan door een mail te sturen met voor- en achter naam, groep en school naar junior@ucr.nl. BROUWERSHAVEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Ex positie Door de Ogen van Jan Verhoeff; Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 19.00-20.00 uur: EGA Afslankclub BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00 16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai- Chi; 18.30-21.30 uur: Witte van Haems- tede; Handmadestu dio Zuidstraat, 19.00- 22.00 uur: Hand- werkcafé; Pelgrims- kerk, 10.30 uur: Zip- Zen Mentastics; 18.45-19.45 uur: Yoga DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slag werklessen Cres cendo; 17.00 uur: Re petitie CresBeat ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 23.00 uur: Biljartver eniging Onder Vrien den KERKWERVE Dorpshuis, 14.00 16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Gym voor dames NIEUWERKERK OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Rodonis ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00 10.30 uur: Dansen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Re petitieavond Nut en Uitspanning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49