II 10 WK ATLETIEK Met goud op de 10.000 meter en afgelopen zaterdag de 1500 meter was Sifan Hassan de koningin van de WK. Tegelijkertijd is de vraag hoe deze dubbel de herinnering ingaat. ,,Dat mensen aan mij twijfelen, vind ik heel moeilijk." Primoz Roglic beste in Emilië Djokovic wint toernooi Tokio Derde record voor Kamminga lazar werken. Hoewel er daar meer coaches zijn en tegen hen niets is geconstateerd, moeten we ons wel opnieuw afvragen wat daar trainen met haar imago doet en hoeveel energie het haar kost. Het lastige element is wel: volgend jaar zijn al de Olympische Spelen in Tokio." De Atletiekunie blijft nog altijd vierkant achter de keuze eind 2016 voor het Oregon Project staan. Ook nu Salazar voor vier jaar geschorst is wegens meerdere dopingovertre- dingen. En ook Hassan lijkt nauwe lijks in te zien dat de zaak ook op haar afstraalt. Zij, die inderdaad niet in het onderzoek wordt genoemd, heeft toch niets verkeerds gedaan? Dat zij zich de voorbije week keer op keer gedwongen voelde om te benadrukken dat ze haar sport op een schone manier bedrijft, deed haar pijn. Het zorgde ervoor dat ze de wereld wel eens eventjes wilde laten zien waar ze toe in staat was. Woede Zaterdagavond, op de 1500 meter, heeft ze alle woede en haar top vorm ingezet en pakt ze al na twee honderd meter de kop. Die geeft ze niet meer af in een finale waarin vrijwel alle finalisten een persoon lijk record neerzetten maar zij se conden wegloopt bij haar concur rentie. Titelverdediger en olym pisch kampioene Faith Kipyegon eindigt op grote achterstand van Hassan, die na haar blik op de klok (3.51.95) uit ongeloof een vreugde sprongetje maakt. Een dik persoon lijk, Nederlands, Europees en kam pioenschapsrecord. In de wereld zijn slechts vijf vrouwen ooit snel ler geweest. Ironisch genoeg zorgt die gouden race alleen maar voor meer kriti sche vragen. Terecht of niet: door de donkere bladzijden in de geschie denis van de door dopinggebruik geteisterde atletiek levert zo'n in drukwekkende prestatie haast au tomatisch ook gefronste wenkbrau wen op. Zeker in een week waarin je onder het vergrootglas ligt omdat je in zee bent gegaan met naar nu blijkt een man die sjoemelde. Ze heeft amper geslapen en is zo juist wakker gemaakt, maar de deze zondagochtend naar het Ezdan Ho tel toegetrokken fotografen krijgen een stralende lach voor hun lens. De twee medailles heeft Sifan Has san voor de gelegenheid meegeno men en ze toont ze trots. Een mens met goud kan wat slaap missen. Even later schudt ze driftig van nee. ,,Nee, mijn leven gaat niet ver anderen", zegt ze. Met twee we reldtitels in een unieke dubbel heeft ze atletiekgeschiedenis ge schreven, ze is de eerste atleet ooit die zowel de 1500 meter als de 10.000 meter op een WK wint. En haar laatste overwinning zaterdag avond zorgde vanwege de schorsing van haar coach Alberto Salazar voor misschien wel de langst durende gang langs de internationale media van het toernooi. Maar haar leven op zijn kop? Nee hoor, hoogstens bekijkt ze het vanuit een ander sportief perspectief. Op 26-jarige leeftijd heeft ze definitief gebroken met haar ongelukkige toernooiver- leden. Is klaar om volgende zomer in Tokio óók twee olympische me dailles te pakken. Kalm blijven ,,Dan ben ik dezelfde Sifan, maar wel weer een jaar ouder. Ik heb nu ervaring. In mijn jeugd deed ik nog geen wedstrijden. Op de toer nooien in 2015 en 2017 was ik in top vorm, maar had ik te veel stress, was ik te zenuwachtig. Deze week was gewoon heel moeilijk. Door wat er gebeurde met mijn coach en omdat ik favoriet was. Maar ik weet nu hoe ik met die druk moet omgaan, hoe ik kalm moet blijven. Er is hier heel veel gebeurd en ik heb heel veel ge leerd." De succesvolste Nederlandse WK-atleet zal in haar geboorteland Ethiopië nagenieten en zich voor bereiden op de halve marathon in Valencia over drie weken. Vandaag landt ze op het vliegveld van Addis Abeba. Ze landt daar niet alleen met twee medailles op zak, en als een van de grote sterren van het toer nooi, maar ook met een berg ver trouwen door haar gevoelsmatige doorbraak op een groot toernooi in de buitenlucht én met een heleboel vragen. De storm van internationale aan dacht zal enigszins gaan liggen, maar de kopzorgen blijven. Want waar ligt haar toekomst nu ze heeft gemerkt hoeveel onrust en wan trouwen haar verblijf bij het Nike Oregon Project wekt? Dat mensen aan mij twijfelen, vind ik heel moeilijk, ze mogen mij elk dag testen Zelf zou ze het liefst bij de groep blijven waarbij ze zich in 2016 aan sloot ondanks het al lopende on derzoek tegen Salazar. Ze traint er naar volle tevredenheid met atleten van wereldklasse en het ontbreekt haar daar aan niets. ,,Een logische gedachte", vindt Ad Roskam, technisch directeur van de Atletiekunie. ,,Maar ze mag absoluut niet met de geschorste Sa- maandag 7 oktober 2019 WIELRENNEN Primoz Roglic heeft de Ronde van Emilië op zijn erelijst bijge schreven. De Sloveen (29) van Jumbo-Visma was na 200 kilometer de beste op de slotklim naar San Luca, daar waar hij eerder dit jaar de openingstijdrit in de Giro d'Italia won. Roglic schreef onlangs de Ronde van Spanje op zijn naam en toonde in de Italiaanse eendagskoers aan dat zijn vorm nog altijd goed is. De Sloveen sprong op de slotklim weg uit de groep met favorieten. Bauke Mollema werd vierde. TENNIS Novak Djokovic (foto) heeft voor het eerst het tennistoernooi van Tokio op zijn naam ge schreven. De Servische nummer 1 van de wereld versloeg in de finale de Australiër John Millman: 6-3, 6-2. Djokovic speelde zijn eerste toernooi sinds de US Open. In New York gaf hij in september in de achtste finales tegen Stan Wawrinka op wegens een pijnlijke schouder. Millman, nummer 80 op de wereld ranglijst, was via het kwali ficatietoernooi doorge drongen tot de eindstrijd, maar was daarin kansloos. ZWEMMEN Zwemmer Arno Kamminga heeft voor de derde dag op rij een Ne derlands record gezwom men. De 23-jarige Zuid Hollander deed dat op de slotdag van de wereldbe kerwedstrijden in Boeda pest op de 200 meter schoolslag. Kamminga tikte aan in 2.07,96, ruim een halve se conde onder zijn oude top tijd die hij onlangs neer zette bij de WK in Gwangju (2.08,48). De schoolslagspecialist scherpte vrijdag zijn Ne derlands record op de 100 school aan tot 59,05 en een dag later onttroonde hij Ties Elzerman als re cordhouder op de 50 school (27,00). GO Naast goud vooral Sifan Hassan vertelt geëmotioneerd over de schorsing van haar coach Alberto Salazar. ,,Ik ben mijn hele leven al schoon. foto anp ▲Sifan Hassan is oppermachtig op de 1500 meter en kan haar geluk niet op met haar tweede gouden medaille op de WK in Doha. Eerder won ze ook al de 10 kilometer. foto epa Pim Bijl Doha - Sifan Hassan (26)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38