Ontslag Morrison is noodmaatregel, maar wel nodig 9 TURNEN WK IN STUTTGART Het was zaterdag feest voor het Nederlandse turnen. Voor de zusjes Wevers in het bijzonder. Ze gaan, na een zware periode, naar Tokio. Plaatsing nog geen abc'tje Sanne en Lieke Wevers hebben el kaar het afgelopen jaar uit de put geholpen. De een, Lieke, ging bijna verloren voor de turnsport door een burn-out. De ander stond een half jaar buitenspel door een heupbles sure die zelfs medisch specialisten voor raadsels stelde. Net op tijd kon de tweeling aanpikken om het Ne derlandse vrouwenteam richting de Olympische Spelen in Tokio te helpen. ,,Lieke en ik hebben heel veel steun aan elkaar gehad, en veel van elkaar geleerd, alleen al door met el kaar te praten'', vertelde Sanne za terdag in Stuttgart met een olym pisch teamticket op zak. ,,Als je echt diep zit, in een burn-out of een blessure, dan kom je jezelf wel te gen. Dan leer je waarderen wat je aan elkaar hebt en waardeer je de kleine stapjes die je zet richting deze hele grote.'' En over de ontla ding na afloop van de wedstrijd: ,,Een heel emotioneel moment, omdat je hier met het hele team zo lang naartoe hebt gewerkt. Dan komt er veel emotie om de hoek kij ken.'' De teamwedstrijd ging gepaard met blaren, zweet en tranen. Vooral heel veel tranen op het moment dat duidelijk was dat het olympisch teamticket binnen was. De verlos sende score kwam van Lieke We vers. Als laatste turnster op het laat ste toestel, brug, tilde ze Nederland boven België, Duitsland, Italië en Groot-Brittannië uit en maakte ze aan alle twijfels een einde. Nog voordat haar score op de bor den stond, viel ze vader en coach Vincent in de armen. Een innige omhelzing volgde, het startsein van een uitbundig Oranje-feestje. De Wevers-tweeling, Eythora Thors- dottir, Naomi Visser en Tisha Vol leman plaatsten zich als zesde voor de teamfinale van dinsdag. Top 12 volstond al voor het felbegeerde landenticket voor de Spelen. Indi viduele tegenvallers, waardoor Sanne Wevers en Eythora Thors- dottir toestelfinales misliepen, werden met collectieve vreugdetra nen weggespoeld. De turnsters beleefden de kwali ficatie als een emotionele achtbaan. Lieke Wevers ging plat op de balk. ,,Ik moest daarna de vechtknop in drukken, anders zou het deze wed- Als je in een burn-out of een blessure zit, kom je jezelf tegen. Dan leer je waarderen wat je aan elkaar hebt strijd niet meer goed komen. Mis schien kwam het toch door de spanning. Vandaag was de enige kans voor het team'', sprak ze. Haar zus viel figuurlijk van de troon. De zestiende plaats op balk is beneden de stand van een olym pisch kampioene. Sanne Wevers vond dat de jury haar veel te laag beoordeeld had en liep een tijdje stampvoetend door de hal. ,,Ik was woest.'' Ze nam het voortouw in het kringgesprek na de moeilijke start. ,,Alle kansen zijn nog open, heb ik gezegd. Dan zie je dat we echt een ervaren team zijn. We peppen el kaar op. We voelen aan wat we no dig hebben. Dat maakt echt wel het verschil. Iedereen heeft een belang rijke bijdrage geleverd.'' MANNEN En dan te bedenken dat Sanne Wevers pas in april weer de turnhal in Heerenveen binnenstapte na een lange blessurepauze. Coach Vin cent Wevers complimenteerde zijn dochter, omdat ze zich als een ware leider had opgesteld. ,,Heel sterk van haar.'' Vincent Wevers neemt deze WK de taken over van bondscoach Ger- ben Wiersma, die wegens 'verdrie tige omstandigheden' er niet bij is in Stuttgart. Wevers: ,,We hebben er met de groep heel goed over ge praat en afgesproken dat we het er daarna niet meer over hebben. We leven met hem mee, maar hebben het geparkeerd om top te presteren. Gerben wilde niets liever dan dat we dit resultaat hier zouden neer zetten.'' De opdracht is zwaar genoeg. Op het laatste Olympisch Kwalificatie toernooi moeten de volleybalsters begin januari afrekenen met sterke naties als Turkije en Azerbeidzjan. De voorbereidingstijd op het toer nooi, door de volleybalbond met succes naar Nederland gehaald, is bijzonder kort. In anderhalve week tijd moet de nieuw aan te stellen bondscoach de speelsters leren kennen, en andersom, en moet een strijdwijze worden bedacht en in geslepen om de laatste kans op een startbewijs voor Tokio te grijpen. De Nevobo concludeerde zater dag na een uitgebreide evaluatie van de afgelopen zomer dat ingrij pen noodzakelijk was. De Ameri kaan Jamie Morrison (38), bonds coach van de vrouwenploeg sinds begin 2017, werd ontslagen na te leurstellende resultaten dit jaar. Eerst ging het mis op het eerste OKT in Catania, toen in de finale kansloos van Italië werd verloren. Op het EK strandde Oranje begin september al in de kwartfinale na een stevige nederlaag tegen Turkije. De zes verliespartijen van Neder land in de World Cup in Japan afge lopen weken waren niet doorslag gevend maar hebben Morrison ook niet geholpen. Technisch directeur Joop Alberda betreurt de beslissing, maar acht die noodzakelijk. ,,Ik heb gesigna leerd dat het zo niet meer kon", zegt hij. ,,Er is geëvalueerd met speel sters, met externen, ik heb zelf din gen bespeurd. Er is niet één factor doorslaggevend. Maar dat het zelf vertrouwen van het team is aange tast omdat er niet werd gewonnen, en dat dat weer invloed heeft op het welzijn van de groep, is logisch." Alberda spreekt niet van een gok. Hij is niet op zoek naar een coach die begin januari met een schokef- fect snel succes boekt en plaatsing afdwingt. ,,Ik ben er voor de lange termijn. Als de organisatie slecht zou zijn, heeft het vervangen de lei der sowieso geen effect." Hij zegt vandaag 'blanco' op zoek te gaan naar een opvolger voor Mor rison. ,,Ik heb geen schaduwlijstje of afspraken in mijn agenda. Het is ook onze verantwoordelijkheid eerst de zaken met Jamie netj es af te handelen." Alberda zegt, met een andere coach, nog altijd vertrou wen te hebben in plaatsing voor de Spelen. ,,Anders had ik deze maat regel niet hoeven nemen." Beschik bare coaches zijn wel te vinden. ,,Dit is een uitstekend team, dat dichtbij de Spelen is. Daar is abso luut een coach voor te vinden." maandag 7 oktober 2019 GO Vreugdetranen spoelen alle tegenslagen weg Marcel Luyckx Stuttgart Lieke (links) en Sanne Wevers vieren samen de olympische kwalificatie van het team. foto bsr/soccrates - Sanne Wevers, over zus Lieke STUTTGART De vrouwen hebben het goede voorbeeld gegeven, vandaag is het de beurt aan de Nederlandse mannenturners. De formatie van Bram van Bokhoven hoopt zich dit WK ook te plaatsen voor de Olympische Spelen. De eis, top 12, is geen abc'tje voor het vijftal Epke Zonderland, Bart Deurloo, Frank Rijken, Casimir Schmidt en invaller Michel Bletterman, die de geblesseerde Bram Louwije vervangt. Zonderland moet op brug en rek de nodige punten verza melen. Op rekstok mag hij niet alle risico's nemen, omdat een crash van de wereldkampioen grote gevolgen kan hebben voor het teamresultaat. Een paar maanden voor het al- lesbeslissende OKT van bonds coach wisselen is niet ideaal. Maar het moest, concludeert de volleybalbond. Jamie Morrison werd na een teleurstellende zomer ontslagen. Rik Spekenbrink Rotterdam Jamie Morrison. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37