Protes Dode man mogelijk bij vechtpartij betrokken; Goesenaar opgepakt Verleden Amerikanen in het Zeeuws Archief 2 MARLEEN BLOMMAERT Column In de miezerregen loop ik langs het veld met stoppels. Vorige week stond de maïs er nog hoog met dikke kolven. Wat nu rest, zijn scherpe stoppels en een enkele maïsplant die zich moedig heeft geweerd tegen het geweld van de loonwerkers. Die maakten zaterdag gebruik van het droge tijdsvenster om alle maïs in de wijde omgeving in razend tempo van het land te halen. Voor dag en dauw al aan de slag en op de hielen gezeten door de regen. Zo klonk het ook. Ik vrees dan altijd voor de huisdieren in de buurt en haal pas gerust adem als hun klus erop zit en ik 's avonds het juiste aantal kattenneuzen tel bij de voerbakjes. De boeren heb ben vandaag dus mijn aandacht. 1 oktober, de dag van Sint Bavo, pa troonheilige voor een goede oogst en niet alleen van mij. Vele duizen den boeren gingen die dag op de trekker naar het Malieveld in Den Haag. Het Malieveld, waar we op georganiseerde en gereguleerde manier ons ongenoegen mogen ui ten. collega-boeren over de toename van de tripsen in de zaaduienteelt dit jaar en de toenemende droogte mogen deze en gene en zelfs me vrouw de Minister dan hun verhaal doen. Meestal toespraken met iets luidere stem en geplande en bete kenisvolle pauzes waarin een reac tie kan volgen: 'Ja juicht u maar'. Neemt u van mij aan dat dergelijke teksten heel wat handen en ogen zijn gepasseerd. Ieder woord is ge wogen op een goudschaaltje en zo wordt een tekst geconstrueerd die maximaal effect heeft bij het pu bliek. Het gejuich op het veld voor de Minister is dan ook niet van de lucht. De zorgen die de boeren hebben, worden even omwikkeld met warme woorden van begrip en beloftes over een toekomst waarin geen rigoureuze veranderingen nodig zijn. Vermoedelijk vroeg menigeen zich al op de weg terug naar huis af, wat er nou eigenlijk gezegd was. Aan de keukentafel zei de puber dochter waarschijnlijk: ,,Zeg Pap, weet je dat het internationale vege tariërsdag is vandaag?" Ieder woord is gewogen op een goudschaaltje DE STELLING Vandaag: Ik wil niet gecremeerd worden Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MARKETING PRODUCTEN STEEDS PERSOONLIJKER Hardloper reist af naar verkeerde 'Zeeland' Duo ingesloten op Verklikkerplaat Sint-Kruis-Winkel (B) Terneuzense(72) verongelukt op R4 De man die zaterdagavond dood is aangetroffen tussen twee bankge bouwen aan de Piet Heinstraat in Goes, was mogelijk eerder op de dag betrokken bij een vechtpartij. De politie heeft een 25-jarige Goe- senaar aangehouden die mogelijk betrokken is bij de zaak, maar is nog op zoek naar getuigen. Voorbijgangers zagen de man rond 18.00 uur op straat liggen. Zij hebben tevergeefs geprobeerd om hem te reanimeren en alarmeerden de hulpdiensten. De politie startte een onderzoek naar de identiteit en de doodsoorzaak. Wie de dode man is wil de politie niet bekendmaken omdat de nabestaanden nog moe ten worden geïnformeerd. Zaterdagavond hebben forensi sche rechercheurs uitgebreid spo renonderzoek gedaan. Getuigen vertelden agenten dat zij hebben gezien dat de man eerder op de dag in het centrum van Goes ruzie heeft gehad. Inmiddels is een 25-ja- rige man aangehouden die mogelijk betrokken is bij de dood van de man. Hij is verhoord. Volgens een woordvoerster van de politie moet nog worden vastgesteld of hij er daadwerkelijk iets met het overlij den van de man te maken heeft. De politie zoekt nog getuigen. In het bijzonder een vrouw die twee vechtersbazen zaterdagmiddag heeft geprobeerd uit elkaar te halen. Zeeland bezoekt Amerika. Een flinke delegatie van bestuurders, bedrijfsleven en culturele en on derwijsinstellingen is deze week in de staat Michigan en de steden Washington en New York. De PZC belt elke dag met deelnemers. Van daag directeur Hannie Kool (foto) van het Zeeuws Archief. Zaterdag heeft Lonnie Bunch in New York de Four Freedoms Medal ontvangen. Hij is de oprichter van het National Museum of African American History and Culture in Washington, waar de Zeeuwse de legatie een dag eerder een kijkje heeft genomen. ,,Dat was zeer, zeer indrukwekkend", zegt Kool. ,,Het begint met de geschiedenis van de slavernij en de slavenhandel en het eindigt met bijdragen van zwarte Amerikanen aan de cultuur en de wetenschap." Het Amerikaanse museum is erg geïnteresseerd in het archiefvan de Middelburgse Commercie Com pagnie met gegevens over de sla venhandel. ,,Bij het museum ko men veel mensen met de vraag waar ze van- daan ko- men", legt L Kool uit. 1 „Ons ar- V chief bevat geen origi nele namen. De slaven kregen een nummer. Maar wij kunnen wel herleiden met welk schip mensen naar Amerika zijn gebracht en aan welke plantages ze werden ver kocht." Dat betekent een schat aan infor matie voor zwarte Amerikanen die willen weten hoe het hun voorou ders is vergaan. Hetzelfde geldt overigens voor de nazaten van Zeeuwen die ooit naar Michigan emigreerden. Voor hen bewaart het Zeeuws Archief waardevolle ge nealogische gegevens. Andersom zijn in Michigan nog veel docu menten te vinden - zoals brieven en dagboeken - die de levens in kleuren van vertrokken Zeeuwen. Dat is een verrijking voor de data base Zeeuwen Gezocht, over Zeeu wen uit het verleden. ,,We gaan deze contacten wel verder uitbou wen", voorspelt Kool. 3 dagen gezellig Zuid-Limburg incl. 3-gangendiner f -v-vit maandag 7 oktober 2019 Die aandacht hadden ze ook op Tussen de gesprekjes door met Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik eet geen voor verpakte vlees waren meer 1104 stemmen ZOUTELANDE Het zal je gebeuren. Je traint maandenlang voor deelname aan de lood zware Kustmarathon van Zeeland, reis je af naar het 'verkeerde' Zeeland. Dat gebeurde hardloper Redouan Nouini zater dagmiddag. De Marok kaan was kennelijk in de war over de precieze plek waar hij moest zijn voor de start, namelijk in Burgh-Haamstede in de provincie Zeeland. Hij reisde af naar het Bra bantse dorpje Zeeland in de gemeente Landerd. Door de blunder kwam hij te laat voor de start van de Kustmarathon die om 12.00 uur begon. Nouini maakte kans om de Kust- marathon te winnen. RENESSE Twee Duitsers zijn zater dagmiddag in de proble men geraakt op de Ver klikkerplaat in Renesse. Ze werden ingesloten door het water. Niemand raakte gewond. De brandweer heeft de twee naar een veilige plaats op het strand be geleid. De Kustwacht had naast een reddingboot ook een helikopter inge zet. Een half jaar geleden kwam een Belgische vrouw (45) en een hond daar om het leven. Ze werden verrast door het opkomende water waar door de zandplaat ra zendsnel onder water komt te staan. Het slachtoffer dat don derdagavond overleed bij een verkeersongeval op de R4 in Sint-Kruis- Winkel (bij Zelzate), is een 72-jarige vrouw uit Terneuzen. Het noodlot sloeg donderdag rond 15.30 uur toe op het kruispunt John F. Kenne- dylaan/Smishoekstraat in de richting van Zel- zate. De vrouw schoof met haar auto aan voor het rood licht toen ze, samen met twee andere wagens, in de staart werd aangereden door een onoplettende vrachtwagenchauffeur (44). De vrouw overleed ter plaatse. M De plek aan de Piet Hein- straat in Goes waar zater dagavond een dode man is gevonden. FOTO HV ZEELAND Wendy de Jong Goes Ernst Jan Rozendaal Washington 1 V -.i - Gasterij Berg en Dal V 2 overnachtingen in een standaard kamer 2 x Limburgs ontbijt 1 x 3-gangenmenu t.w.v. 20,95 p.p. 7nn\iar honnrHolinrv P PI Z-UUVcl UtdUUlUt! Lilly. O,O! Tip! Bezoek Aken en Maastricht hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur (.088-0331506 U ©OOSEL&E -TERECHT OP INBRAAKBEVEILISIN®. WIJ VAN SAFETY FIRST HEBBEN &EZE MAAN& EEN MOOIE ACTIE...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2