O Van Muiswinkel brengt sfeervolle ode aan Drs. P van eindeloos werk zoeken naar direct succes boeken. nationale V vacaturebank 22 MEDIA CULTUUR VINCENT LUISTERT RADIO Weet joe wat ik nou eigenlijk wel een van de leukste programma's van honderd jaar radio vindt? Ronflonflon met Jacques Plafond. Het kwam afgelopen vrijdagavond uitge breid aan bod in een Radio 1-special in het kader van de presentatie van de Onvergetelijke Luister- lijst. Joe kan die lijst vinden op de site van Radio 1 en dan kan joe stemmen op joe tien favorieten, waaronder dus Ronflonflon. Wim T. Schippers - hij zat vrijdagavond weer ou derwets door alles heen te tetteren - omdat Pla fond dus had bedacht dat we de aanspreekvor men 'u' en 'je' beter kunnen vervangen door 'joe', naar Engels voorbeeld. Dat is toch maar weer een goed idee dat honderd jaar radio heeft opgeleverd. Het heeft meer voortgebracht, uiteraard, dat zie je allemaal terug op de lijst. Die loopt van Han Hollander, een van de eerste voetbalverslagge vers, via Dick van Rijn en Theo Koomen naar Jack van Gelder. Hij gaat van Radio Oranje, met de toespraken van koningin Wilhelmina vanuit Londen tot de aanslag tijdens de Koninginnedag viering in Apeldoorn. Als je door de lijst scrolt en de fragmenten be luistert, loop je door de Nederlandse geschiede nis. Er was bijvoorbeeld een tijd waarin men elke morgen de waterhoogten in de rivieren op de ra dio voorlas. Zo lang geleden is dat eigenlijk niet, ik heb het als kind nog gehoord, het was magisch. ,,Grave beneden de sluis: 843, -4. Itteren, 739, -6'', en dat dan vijf minuten lang. Nederland In Beweging heette vroeger De Och tendgymnastiek, het werd elke werkdag uitgezon den. De presentator begon met: ,,Staat u allen klaar?" Dan legde hij de oefening uit, de pianist begon te spelen en op het ritme zei de presenta tor: ,,En buig en strek en terug en strek en buig nog een keer en strek nog eens en klaar!" Je had ook Hersengymnastiek, een quiz met vra gen van een fijn hoog intellectueel niveau. Of wat dacht je van Raden Maar van Kees Schilperoort, dat was Het Geluid van Qmusic, maar dan van lan ger geleden en met veel flauwe grappen. Het is niet allemaal uit de oude doos, wat er op de lijst staat. Serious Request staat er bijvoorbeeld op, De Top 2000, Edwin Evers en Giel Beelen. Frits Spits, Het weeshuis van de hits, Dik Voormekaar, kies joe maar. Je weet niet wat je hoort, reeds. Drummer van Cream Begeleid door Guus van Marwijk zingt van Muiswinkel de teksten met gevoel voor de rijke na latenschap van Drs. P. foto curly straight Buigt allen Desalniettemin viert Erik van Muiswinkel rond deze honderste geboortedag het eeuwfeest in zijn voorstelling Buigt allen mee voor Drs. P, waarin hij een ode brengt aan het leven en werk van de 'ple zierdichter' en poëziepurist. Van Muiswinkel is daartoe de ge droomde cabaretier. Hij was wel iswaar geen intimus van Drs. P, zoals kleinkunstenaar Ivo de Wijs. Maar zijn taligheid en zin voor hu mor zorgen voor een even geestige als ontroerende ode aan de man dankzij wiens inzet er in 1986 na ruim 150 jaar een nieuw Neder lands Rijmwoordenboek kwam. Bovendien verrijkte de doctoran dus de Nederlandse taal met vers vormen als de vermaarde Olleke- Erik van Muiswinkel is bepaald geen leeuwerik, maar dat was Drs. P evenmin bollekes, een puntig en huppelend rijm van acht regels met zijn eigen wetten. Aan de hand van foto's en film (Drs. P met Willem Duys als mede een gefilmde impressie van een stokoude Polzer) en licht-autobio- grafische anekdotes schetst hij een intiem beeld van Drs P en plaatst hem mooi in de tijd en het toenma lige cabaretmilieu, waarin Wim Ibo de literaire les voorschreef. Dat de teksten van Drs. P niet be perkt bleven tot de intimiteit van de intellectuele borreltafel bewijzen nog altijd liedjes als De Commensaal (Trapportaal), De Zusters Karamazov, het klassieke Veerpont Heen en weer) en Knolraap en lof, schorseneren en prei. Van Muiswinkel is bepaald geen leeuwerik, maar dat was Drs. P even min. En vaardig begeleid door de jonge pianist Guus van Marwijk zingt hij de liedteksten met gevoel voor de rijke nalatenschap van de doctorandus. Vanzelfsprekend kan Van Muis winkel de stem van Drs. P treffend imiteren. Hij doet dat evenwel zel den. In die zin is het nadrukkelijk een voorstelling van hem, waarin hij ge slaagde hulde brengt aan een feno meen. Werk zoeken voelt soms als een baan op zich. Gelukkig ben je met een online profiel bij ons direct vindbaar voor werkgevers en krijg je automatisch relevante banen toegestuurd, zo zetten we alles op alles voor jouw baan. vind jouw baan op nationalevacaturebank.nl Joe Ik schrijf dat 'joe' omdat Plafond, een alias van maandag 7 oktober 2019 MUZIEK Ginger Baker (80) de drum mer van de band Cream, is gisteren over leden, zo is via zijn officiële Twitteraccount naar buiten ge komen. Eerder was al bekend geworden dat Baker in het ziekenhuis lag vanwege COPD. 3 •o PM CABARET Erik van Muiswinkel mee voor Drs. P Arno Gelder Hij zou dit jaar 100 zijn gewor den, maar Drs. P - pseudoniem voor Heinz Polzer - strandde op de gezegende leeftijd van 95 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22