II IJzersterk concert Stef Kamil Carlens 20 ZEELAND WENDELINE WIJKSTRA PERSONAGE IN JEUGDBOEK HUMBERTO TAN De 11-jarige Surinaamse balletdanseres Gerda uit het jeugdboek Pirouette in Paramaribois in werkelijkheid de Zeeuwse ballerina Wendeline Wijkstra. ,,Het is helemaal geen fictie", zegt schrijver Humberto Tan. broers Wijkstra noemt het 'bizar' dat haar verhaal in een boek terecht is gekomen. ,,Ik krijg er gewoon kippenvel van als ik erover nadenk. Ik heb nooit be seft dat wat ik als meisje heb mee gemaakt zo'n inspirerend verhaal zou kunnen zijn. Nu ben ik ge woon een personage in een boek geworden." Tan heeft Pirouette in Paramaribo geschreven ter gelegenheid van de grote Suriname-tentoonstelling die afgelopen weekend is geopend in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. ,,Het is een traditie dat ze bij grote exposities een bekende Nederlan der vragen om een boek te schrij ven", vertelt de journalist en pre sentator. ,,Vorig jaar, bij de Boeddha-tentoonstelling was het Erica Terpstra. Nu vroegen ze mij om iets te doen met Suriname. Dan moet je natuurlijk wel een verhaal hebben." Hij dacht meteen aan Wende line Wijkstra, die hij vorig jaar Ze verliet het ouderlijk huis om haar droom na te jagen -Humberto Tan een hechte band met mijn familie. Als ik thuiskwam na een dag hard werken, miste ik ze heel erg." In een lange interviewsessie vertelde Wijkstra daar alles over aan Tan. „Ik heb er een Surinaams van gemaakt dat heet. En ik heb twee verzonnen, terwijl een broer en een zus heeft. Dus details heb ik ver anderd, maar het is helemaal geen fictie. Ik ben dicht bij de werke lijkheid gebleven. Het is eigenlijk meer een journalistiek verhaal in het jasje van een jeugdboek." leerde kennen bij een filmshoot over een project voor gastgezin nen. De 29-jarige ballerina die op groeide in Oost-Souburg danst al meer dan tien jaar op het hoogste niveau bij het Nationale Ballet in Den Haag. ,,Ze vertelde me des tijds hoe ze op 11-jarige leeftijd au ditie deed bij het conservatorium in Den Haag. Ze verliet het ouder lijk huis om haar droom na te ja gen. De zin die me raakte was dat ze zei dat haar droom de nacht- merrie van haar ouders was." Interviewsessie ,,Ik wist al heel jong wat ik wilde", verklaart Wijkstra. ,,Ik heb alles op alles gezet om dat te bereiken. Humberto was geïnteresseerd in het gegeven dat je je familie verlaat om te doen wat je het liefste doet. Ik wilde hem graag uitleggen hoe dat gaat als je elf bent. Ik heb hem verteld hoe erg ik het eten miste dat mijn moeder kookte. Ik had Bolus en bara Wijkstra noemt het een 'vertaling' van het Zeeuws naar het Suri naams. ,,Een Zeeuwse bolus werd een Surinaamse bara. Er zitten ook veel Surinaamse woorden in het boek." Maar bolus of bara, de es sentie is het eetgedrag van een jong meisje dat ballerina wil wor den, legt Tan uit. ,,Dat je een tante hebt die je wil volstoppen met lek kere Surinaamse dingen, maar dat je tegelijkertijd een voortdurende strijd voert, op het gevaar van ano rexia af, om perfect op gewicht te blijven. Dat dat in de balletwereld voorkomt, moest Wendeline me vertellen." Pirouette in Paramaribo is een universeel verhaal over een meisje dat haar droom waarmaakt. De te keningen erin zijn niet typerend voor een jeugdboek, vindt Tan. Il lustratrice Judith van den Hoek te kent voor modebladen. En hij heeft er ook twee speellijsten bij gemaakt op Spotify, een met klas sieke muziek en een met kaseko. ,,Wendeline luisterde vroeger nooit naar de Spice Girls. De klas sieke muziek is muziek die bij haar leven past. En kaseko is muziek uit Suriname. Het is een kennisma king met twee muziekstijlen die denk ik niet heel vanzelfsprekend zijn voor kinderen." Tegen 21.00 uur verschijnt de band op het podium. De eerste melo dieën klinken zacht; meeslepend harpgeluid galmt door de zaal. Het mag even duren voordat het pu- bliek weet welk nummer het is, maar zodra de gitaar wordt ingezet is het duidelijk: de klassieker Thin king about you all the time van Zita Swoon. Het publiek is akkoord: 'Jaaa!' klinkt het. Stef en band ne men met gemak het publiek mee het nieuwe oeuvre in. Back on the Road Again beschrijft reizen en de illusie van thuis. Dromerig maar volhardend vertelt hij dat 'thuis zijn' slechts een illusie is. Zodra Painted Glass van het nieuwe album begint, gaat Stef zijn sjaal af en wordt de funk inge zet. Vlekkeloos beweegt de band zich door oud en nieuw werk en het publiek omarmt het. Het num mer klinkt herkenbaar doch ver frissend. Het is duidelijk dat het van het nieuwe album komt, toch heeft het nog zoveel gemeen met Stuck in the Status Quo. Met In Search of Everything gaat hij verder waar hij gebleven was. Tijdens het optreden mag er ge danst worden maar ook geluisterd. Vooral tijdens het politiek getinte The Government is No Game. La ment On General Smedley D Butler is een betoog tegen oorlog. Over het nummer vertelt Stef dat het in te ken staat van een generaal die een boek schreef tegen de oorlog. Gelukkig is er ook nog ruimte voor humor. 'Nu wil ik gebruik maken van de gelegenheid om een cover te spelen van een band ge naamdZita Swoon'. De woorden komen moeiteloos en welge meend uit Stef z'n mond. Hier door duurt het een paar seconden voordat de grap het publiek echt bereikt. Muzikaal past het hele plaatje als een puzzel. People Are Like Slamming Doors swingt en rockt. Stilstaan is geen optie. Het laatste nummer wordt aangekon digd als een 'echte try-out'. Inder daad, na wat gerommel op het po dium gaan ze van start. Try-out of niet, zowel band als publiek lijkt lekker in het nummer te zitten. Moeiteloos nemen Stef en band je mee langs drie verschillende oe- uvres. Dat alles binnen krap twee uur en verspreidt over zestien nummers. Het omschakelen van funk naar rock naar pop en dan al les door elkaar. De avond is een ge not voor de muzikale fijnproever. Of je zou zit te wachten op nieuw werk of smacht naar het oude. maandag 7 oktober 2019 GO haar droom na Ernst Jan Rozendaal Amsterdam Wendeline Wijkstra: FOTO ROB BECKER Humberto Tan, Pirouette in Para maribo, uitgeverij Gottmer, prijs: 15,99 euro. Stef Kamil Carlens, ken je hem niet van dEUS dan wel van Zita Swoon. Zijn tweede soloalbum In Search of Everything is vorige maand verschenen. Het optre den stond echter niet alleen in teken van dat album. Het con cert afgelopen vrijdag maakte deel uit van 'Landrovers', een muzikale samenwerking tussen De Spot (Middelburg) en N9 (Eeklo). Floor Jochems Recensie Stef Kamil Carlens FOTO TIM VAN KLEUNEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20