Van Poucke laat de vleugel zingen met Chopinrecital ZEELAND 17 De vlag ging halfstok en drie keer klonk de scheepshoorn Je kunt zelf met een boot mee om as uit te strooien of het laten doen. foto aqua omega I CEREMONIE Jans en Vlissingen zijn het popu lairst", vertelt Mark Eijkman van het Haarlemse bedrijf. ,,We varen enkele keren per week uit. Er zijn drie opties: met de familie aan boord, dat doen we afhankelijk van het weer en jaargetijde een paar keer per week. Maar we doen ook 3 a 4 keer per jaar een vaartocht waar bij we de as van van wel honderd verschillende mensen verstrooien in opdracht van crematoria. We hebben ook nog een derde optie, waarbij meerdere families aan boord gaan. Zo'n schip kost toch flink wat geld, dus dat scheelt in de kosten." Vanaf Neeltje Jans gebeurt dat laatste vijf keer per jaar, afgelo pen zondag was er weer zo'n op- stapvaart. Een ceremonie duurt on geveer anderhalf uur. Indien ge wenst is er ook catering en muziek aan boord. Maar niet alleen Zeeuwen wor den verstrooid in de Noordzee, ook steeds meer Duitsers kiezen voor De ceremonie die rond de ver strooiing plaatsvond, was erg indrukwekkend vertelt ze. „Hij is maar 59 jaar geworden en we wisten eigenlijk alleen dat hij gecremeerd wilde worden. Omdat hij heel zijn leven zeeva rende was geweest, leek het ons speciaal om de as op het water uit te strooien. We hoor den via via dat je een boot kon huren en hebben toen bij de een laatste rustplaats in het Zeeuwse water. Eijkman: ,,Zee- land is enorm populair, ook bij Duitsers. Mensen zijn verknocht aan de provincie door hun vakan tie en willen dan bijvoorbeeld graag voor de kust bij Domburg verstrooid worden." Helium De mogelijkheden voor een laat ste rustplaats worden steeds gro- gemeente Vlissingen aangege ven dat we dit wilden doen. Dat was geen probleem." ,,We zijn met de boot de Wes terschelde opgevaren, met de vlag halfstok", vervolgt de Vlis- singse. ,,Dat is voor andere schepen een signaal dat er een overledene aan boord is. Drie keer werden we gepasseerd door een schip en die lieten drie keer de scheepshoorn overgaan. Als eerbetoon. Nadat de kapitein het schip had stilgelegd, hebben we de as verstrooid. Daarna zijn we nog drie keer rond de as geva ren en werd de vlag in top ge hesen. We vonden het een erg mooi gebaar." ter. Het as van volkszanger André Hazes werd met vuurpijlen de lucht ingeschoten. Dat is niet overal mogelijk, per gemeente zijn er regels. Het verstrooien van as kan ook vanuit een vliegtuig, he- liumballon of luchtballon. Het vliegtuig verstrooit de as eveneens boven zee, boven land is niet toe gestaan. Een heliumballon gaat naar 25 kilometer hoogte, waarna het latex explodeert en verteert. Terwijl op een boogscheut af stand in de Middelburgse koepelkerk Douwe Bob zingt, laat Nicolas van Poucke in de Zeeuwse Concertzaal zaterdag de vleugelpiano zingen tijdens een in tiem Chopinrecital. Je moet van goeden huize komen om tijdens een recital de verschil lende facetten (zoals emoties) van Chopin wilt tonen. De pianist moet het publiek in de muziek trekken en moet de muzikale kracht van Chopin laten doordrin gen. Geen gemakkelijke opdracht omdat Chopin soms grillig is. Zijn muziek klinkt krachtig, maar de nostalgie is nooit ver weg, soms zelfs aan de zoete kant. Zijn werken voor piano solo moeten ontroeren en overtuigen. Nicolas van Poucke voelt de liefde van Chopin voor zijn geboorteland goed aan, bovendien brengt hij de afwisseling tussen de i Nicolas van Poucke voelt goed de liefde van Chopin voor zijn geboorteland aan weemoedige- én de dynamische muziek van de componist goed over. Onder zijn vingers zingt de piano. Het recital kreeg een extra intiem karakter, omdat het publiek op het podium rond de vleugel zat. Omdat het podium vol zat, hadden ook nog een 20 mensen een plaats ge vonden in de zaal. Ik heb het eerste deel van het programma op het po dium beluisterd en het tweede deel in de zaal. Dat leverde een verras send verschil qua akoestiek op. Het eerste deel bestond uit een reeks losse werken. In de Prelude op 45 werd meteen duidelijk dat Van Poucke het dromerige van de melodie goed kon onderstrepen. Technisch zat alles goed, zijn tou cher was mooi, zijn vingervlugheid overrompelend en zijn pedaalge- bruik was heel efficiënt. De Polo naise op 44 kreeg een forse invul ling, de energie spatte ervan af, de accenten waren overduidelijk, heel mooi was het meditatieve midden deel met een lieflijke melodielijn. Het licht werd gedempt voor de Nocturne op. 32 nr. 1. Toeval? Wel heel passend bij dit delicate harmo nisch sterke werk, dat uiterst ver fijnd vertolkt werd. De veelzeg gende verplichte rustmomenten werden gerespecteerd. Volksmuziek De vier Mazurka's op. 33 droeg Chopin op aan gravin Rosa Mos- towska. In deze werken wordt de volksmuziek van Polen verwerkt, soms droevig, soms vrolijk van ka rakter, maar altijd expressief en vol contrasten. Ballade op 23 nr. 1 is ly risch van karakter, een lang gedicht vol emotie en melancholie, een echt voorbeeld van de diepe smar telijke én de krachtige/vurige emo ties van Chopin. Juist de afwisse ling werd door Van Poucke knap gebracht, hij ontpopte zich tot een ware muzikale verteller. Na de pauze stond de Sonate op 58 nr. 3 op het programma, een wonderlijk mooie compositie die Chopin in 1844 schreef, net na zijn breuk met zijn weldoenster George Sand. Hij was toen al heel ziek, maar in te genstelling tot de droefheid in zijn tweede sonate (met de bekende dodenmars) klinkt dit werk leven dig en energiek. Het werk werd prachtig vertolkt met als hoogte punten het zangerige, gepassio neerde langzame derde deel en het virtuoze en vurige slotdeel. maandag 7 oktober 2019 het liefst in de zee Asverstrooiing per boot. FOTO AQUA OMEGA ,,Het was heel bijzonder, een heel mooi gebaar." Linda uit Vlissingen verstrooide samen met de rest van haar familie de as van haar overleden schoon vader in de Westerschelde, voor de boulevard van Vlissin- gen. Jeanette Vergouwen RECENSIE Check Qmusic.nl of de Qmusic app.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17