Jeugdfonds is een zegen Politie haalt illegale sigarettenfabriek leeg Warm water 16 Het aantal crematies in Zeeland neemt toe, maar wat doe je met de as van een dierbare? Steeds meer Zeeuwen kiezen ervoor om het te (laten) verstrooien in de Noordzee. Een paar keer per week gaan er boten met urnen aan boord het water op. ASVERSTROOIING POPULAIR Commentaar Is het slecht nieuws dat het Jeugdfonds Sport Cultuur Zeeland steeds meer kinderen uit arme gezinnen helpt? Wel als dat betekent dat de armoede toeneemt. Dat is beslist niet uitgesloten. Contributies van sportclubs stijgen, evenals de lesgelden voor culturele activiteiten. Niet zelden zijn overheids bezuinigingen de oorzaak. Voor wie de eindjes maar net aan el kaar kan knopen, kan dat de spreekwoordelijke druppel zijn. Als lonen en uitkeringen niet meestijgen, gaan kinderen niet meer naar voetbal of muziek. In zo'n situatie is het hoe dan ook een zegen dat het Jeugdfonds bestaat. Maar misschien is de stijgende trend gewoon goed nieuws. Naar schatting 6000 Zeeuwse kinderen leven in armoede. Nog maar vijf jaar gele den deed een kwart van hun ouders een beroep op het Jeugd- fonds, drie jaar geleden een derde en nu de helft. De conclusie kan dus ook zijn dat het fonds steeds bekender wordt. En dat de schaamte om erbij aan te kloppen afneemt. Dat is een goede zaak. Sporten is belangrijk voor de gezond heid, culturele activiteiten helpen jongeren zich te ontwikkelen. En beide zijn goed voor het aanknopen van sociale contacten. De sportbijdrage blijkt bovendien het meest te worden gebruikt voor het betalen van zwemlessen. Ondanks gestegen lesgel den en het afschaffen van het schoolzwemmen halen meer kinderen hun zwemdiploma. Het Jeugdfonds kan dus niet ge noeg worden aangeprezen door scholen en hulpverleners. Laat het vooral lekker doorgroeien. Het Jeugdfonds kan niet genoeg worden aangeprezen door scholen en hulpverleners De 'fabriek' was gevestigd in een loods waarin zogezegd een autobe drijf zou hebben gezeten. Vrijdag deed de politie een inval in het pand. Daarbij werden acht mensen aangehouden. Volgens de FIOD, de opsporingsdienst van de Belasting dienst, stonden in de loods 321 do zen met zo'n anderhalf miljoen si garetten en 71 dozen met ruwe ta bak. Vernietigd Al deze dozen werden zaterdag met een heftruck in een vrachtwagen ALMANAK Vol enthousiasme vertelde die collega wat hij de komende twee weken in zijn vakantie ging doen. Het was heel simpel, zei hij. Zijn vrouw had een duurzaam idee opgedaan in een boek en dat gingen ze ten uit voering brengen. 'We maken een enorme composthoop waar geladen, maar ook de productieap- paratuur werd afgevoerd. Alles zal worden vernietigd. De tabakspro ducten waren waarschijnlijk be doeld om te verkopen in België en Nederland. Meerdere vrachtwa gens kwamen zaterdag naar de Handelsweg om alle spullen uit de loods te kunnen afvoeren. De sigaretten, tabak en productie- apparatuur worden met vrachtauto's afgevoerd De acht mensen die vrijdag wer den aangehouden, hebben geen van allen de Nederlandse nationa liteit. we buizen in aanleggen. Maar waar is het voor?, vroegen zijn geïnteresseerde collega's. Warm water, zei de collega vol overtui ging. En wat ga je daar dan mee doen? Zuchtend over het onbe grip antwoordde hij: ,,Dat weet ik niet precies, dat hoor je na mijn vakantie.'' Dronken man dreigt met wapen Jongen slaat man met kettingslot Hulst Drietal slaat tiener in elkaar Zeeuwen houden van het water en dat is terug te zien in het aantal as- verstrooiingen op zee, merken ze bij Aqua Omega, een bedrijf dat zorg draagt voor crematie-as. Elk jaar gaan er honderden urnen voor de Zeeuwse kust de Noordzee in. Maar ook opvallend: veel Duitsers kiezen voor Zeeland als laatste rust plaats. Dat verstrooien op zee gebeurt onder meer met de Maatje Adriana, een oude vissersboot die in de ha ven van Neeltje Jans ligt. Voor ver trek wordt steevast de scheepsbel geluid. Daarna vaart het schip de Oosterschelde op. Met aan boord tientallen urnen, die enkele kilo meters verderop overboord gezet worden. Ze zijn biologisch afbreek baar. Afhankelijk van temperatuur en stroming zullen ze binnen 24 tot 48 uur volledig oplossen in het wa ter. Aqua Omega doet verstrooiingen ter land, ter zee en in de lucht. Ter zee gebeurt vanuit verschillende havens in Zeeland. ,,Maar Neeltje We doen ook 3 a 4 keer per jaar een vaartocht waarbij we de as van wel honderd verschillende mensen verstrooien maandag 7 oktober 2019 II De politie en de FIOD zijn zater dagochtend begonnen met het ontruimen van de illegale siga rettenfabriek aan de Handels weg in Kapelle. Rob Paardekam Kapelle Tip? redactie@pzc.nl CLINGE Een 46-jarige Belg is gis termiddag aangehouden nadat hij in beschonken toestand tumult veroor zaakte bij de woning van zijn ex-vrouw aan de 's Gravenstraat in Clinge. Toen buurtbewoners poolshoogte kwamen nemen, dreigde hij een vuurwapen tevoorschijn te halen. De politie hield de man aan, maar trof geen wapens aan. Omdat de man verdacht werd van een geweldsmisdrijf, moest hij een ademtest afleggen. Hij bleek te veel te hebben gedronken. Twee buurtbewoners deden aangifte van be dreiging. De man zit vast. MIDDELBURG Een 18-jarige jongen uit Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden op de Lan- geviele in Middelburg. Hij zou een 23-jarige man hebben geslagen met een kettingslot. Het inci dent gebeurde nadat er een ruzie ontstond tus sen de vriendengroep van het slachtoffer en drie andere personen. Een van hen, de 18-jarige Vlissinger, ging even weg maar kwam terug met een kettingslot. Daarmee sloeg hij de 23-jarige man op zijn rug, waarna hij en zijn vrienden vluchtten. De jongen zit vast en wordt verhoord. Drie mannen zijn vrij dagnacht in Hulst opge pakt voor openlijke ge weldpleging. Ze zouden een 16-jarige Hulstenaar in elkaar hebben gesla gen. De tiener liep ver wondingen op in zijn ge zicht. Agenten kregen rond 01.30 uur een mel ding van een vechtpartij op het Cornelis de Vos- plein. De betrokkenen zouden het slachtoffer meerdere klappen tegen zijn hoofd hebben gegeven. Agenten arres teerden het drietal. Het gaat om een man (19) uit Hulst, een jongen (17) uit Koewacht en een jongen (15) uit Clinge. Zeeuw wil as Maurice Steketee Vlissingen - Mark Eijkman, Aqua Omega

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16