Betwete weet niks liiiilf iKEX ECONOMIE 13 Edelmetaal veilige vluchthaven AAN HET WERK 1^ ECOSCHOEN FRANKRIJK T \r Iedere werkplek heeft er wel één: die collega (m/v) die alles lijkt te weten en met veel vertrouwen in zichzelf de ingewikkeldste dingen makkelijk weet te maken. Als je met een probleem bij ze komt, zeggen ze dingen als 'je moet gewoon zus of zo doen, joh!' Op feest jes kom je ze ook vaak tegen; het zijn de lui die hard dingen schreeuwen als: 'Het klimaatpro bleem? Dat is eigenlijk heel simpel, namelijk. In vergelijking met dit soort mensen bent u zelf een twijfelaar. Waar het voor hen duide lijk zwart-wit is, ziet u vooral de grijstinten. Met zulke overtuiging een ongenuanceerde mening verkondigen, dat kun je niet. In het licht van zo'n salonwijze verbleekt je eigen kennis. Hoe komt dat? Het kan zijn dat hier het oplichterssyndroom aan het werk is, waar ik in een eerdere column over schreef. Maar er is nog een andere mogelijke boosdoener: het Dun- ning-Kruger-effect. Het wit? Dit is een psychologisch effect dat voor het eerst werd gevonden door Ameri kaanse onderzoekers Dunning en Kruger, van daar de naam. In een slim onderzoek legden ze proefpersonen allerlei bekwaamheidstestjes voor. Achteraf vroegen ze de deelnemers hoe goed ze zelf dachten dat ze het ervan af hadden gebracht. Wat bleek? De mensen met de min ste resultaten dachten van zichzelf dat ze het allerbeste hadden gescoord. En de hoogscoor- ders waren bescheiden ge noeg om hun scores precies goed in te schatten. Conclusie van dit onder zoek: hoe competenter je je voelt, hoe minder je waar schijnlijk weet. Als je na melijk écht veel weet van een onderwerp heb je ook genoeg inzicht om je eigen beperkingen in te zien. Met andere woorden: weet je weinig over een onder werp, dan lijkt het onder werp 'makkelijk' - dat komt omdat je er eigenlijk onvoldoende van weet en dus ook niet de beperkingen van je ei gen kennis inziet. De volgende keer dat je op het punt staat om te roepen dat iets simpel is, slik je opmerking dan in. Het zou namelijk goed kunnen dat het simpel Hjkt, eenvoudig weg omdat je er eigenlijk te weinig verstand van hebt. Heb je echt advies nodig, pols dan de twijfelaar, niet de blaaskaak Nu u dit weet, hoeft u zich de volgende keer niet te schamen als u zelf de nuances ziet, ter wijl de buurman hoog van de toren blaast met een nogal boude bewering. En heeft u echt ad vies nodig, pols dan de twijfelaar, niet de blaas kaak. Zoek mensen die wikken en wegen, om dat ze de grenzen van hun kennis zien. Hoe ze kerder de spreker, hoe incompetenter - althans, gemiddeld gezien. Behalve deze columnist natuurlijk... Hoger bod verwacht op beurs Londen ty' Rabo en BPD gaan bouwen Er is een aantal redenen voor de forse prijsstijging van het edel metaal. Voor beleggers is goud bij voorbeeld te prefereren boven het zekere verlies dat momenteel op Nederlandse en Duitse staatslenin gen wordt gemaakt. Zij krijgen geen rente over goud, maar ze beta len ook niets. En dat is al een plus punt in deze tijden. Het rentebeleid van centrale ban ken speelt de goudhandelaren re gelrecht in de kaart. In Europa en Japan heeft dat beleid al gezorgd voor negatieve rentes. ,,Maar goud heeft geen negatieve rente'', zegt Georgette Boele, goudexpert bij ABN Amro. Voor Europeanen en Chinezen speelt ook nog mee dat hun valuta al een tijdje in waarde dalen ten op zichte van de dollar. De goudprijs wordt in dollars bepaald. Dat bete kent dat de waarde van goud stijgt als de dollar duurder wordt. Euro peanen en Chinezen krijgen dan meer euro's of yuans voor hun goud. Dat is een extra rendement dat ze maken. Een andere belangrijke reden voor de toegenomen populariteit van goud is de onzekerheid onder beleggers. Vooral de dreigende es calatie van de handelsoorlog tussen de VS en China drukt sterk op het sentiment. ,,Beleggers kijken altijd naar goud als er onzekerheid is'', al dus Boele. Tot slot zijn er wereldwijd cen trale banken actief op de goud- markt. In China en de Filipijnen ko pen de centrale banken een groot deel van de eigen goudproductie op. Die extra vraag zorgt ook voor een hogere prijs. De vraag is of de goudprijs ook in Er zijn heel veel mensen in goud gestapt. Goud heeft geen negatieve rente de toekomst zal blijven stijgen. Boele verwacht van wel. ,,Wij den ken dat de handelsoorlog voorlopig nog niet voorbij is.'' Dat betekent dat beleggers ook in de toekomst geld in goud steken. De vraag naar het edelmetaal blijft dus. Ook de andere redenen voor de prijsstijging blijven. Zo is de ver wachting dat de rentes wereldwijd nog verder zullen dalen. De Euro pese Centrale Bank voegde recent de daad al bij het woord. De Ameri kaanse centrale bank zal naar ver wachting dit jaar de rente nog en kele keren verlagen. Onrust Opvallend genoeg reageerde de goudprijs nauwelijks op de aanval op de Saoedische olie-installaties. Terwijl die aanval de onrust in het Midden-Oosten flink heeft aange wakkerd. De kans op een oorlog tussen aartsrivalen Saoedi-Arabië en Iran is erdoor toegenomen. De olieprijs steeg als gevolg van de aan val (tijdelijk) met zo'n 15 procent. Boele wijst er op dat de goud- markt op het moment verzadigd lijkt. ,,Er zijn heel veel mensen in goud gestapt de laatste tijd.'' Ofwel: de mensen die goud als een vlucht- haven zien, hebben al geld in goud zitten. Op de wat langere termijn zal de vraag weer aantrekken, verwacht Boele. Dat zal tot een verdere prijs stijging leiden. De prijs kan vol gend jaar al rond de 1600 dollar per ounce liggen is de verwachting van ABN Amro. Ook andere analisten verwach ten een stijging. Sommigen gaan uit van een stijging tot 2000 dollar. maandag 7 oktober 2019 GO Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). OVERNAME De beurs van Hongkong over weegt een hoger bod uit te brengen op de Londense beurs. Het eer dere bod, van iets meer dan 83 pond per aandeel, werd als te laag be oordeeld. De aandeelhouders zouden wel oren hebben naar 90 tot 100 pond per aan deel. WONINGEN Rabobank en gebiedsontwik- kelaar BPD gaan iets doen aan de grote woningvraag onder middenin komens. Ze wil len komende tien jaar 15.000 woningen ont wikkelen. Dat zijn zuinige, duurzame, mid- deldure huurhui zen, met gemid delde prijzen tussen de 650 en 1250 euro per maand. a> E o De Franse schoenenfabrikant Eram maakt in zijn fabriek in Montjean-sur-Loire een volledig recyclebare sneaker. De schoenen worden ver kocht als #RRR, wat staat voor repareerbaar, herbruikbaar en recyclebaar. Zo is de zool ge- maakt van hergebruikt rubber, het leer wordt zonder schadelijke middelen bewerkt en de ve ters zijn van biologisch katoen. Doel van Eram is om voor het jaar 2030 zijn ecologische voet afdruk met 30 procent te verkleinen. foto afp Goudprijs stijgt door onzekerheid Goud blinkt - zeker voor beleg gers. De prijs van het edelme taal is dit jaar al meer dan 15 procent gestegen, van 1280 dollar per ounce naar 1500 dol lar. En die prijs kan nog verder oplopen. Peet Vogels Amsterdam Een deel van de goudvoorraad van De Nederlandsche Bank. -Georgette Boele, ABN Amro Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de collega die het beter weet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13