II boldETTTlEin. nlVoordelige Kerstreizen! balclErman.nl Huishoudelijke hulp moet problemen kunnen signaleren EUWS 11 Messentrekker geradicaliseerd Paus is voor priesterhuwelijk Begin dit jaar werkten volgens het CBS ruim 146.000 mensen in de thuiszorg, waarvan meer dan 24.000 met een migratieachter grond. Gemeenten hebben regel matig al in hun eisenpakket opge nomen dat huishoudelijke mede werkers in de thuiszorg Nederlands moeten spreken. Toch bestaat er of ficieel geen taaleis. Terwijl dat bij de verpleging en persoonlijke ver zorging wél geregeld is. Ondanks dat lokale overheden vaak in de praktijk al een taaleis hanteren, vindt VVD'er Antoinette Laan het goed dat minister De Jonge (Volksgezondheid) zich daar ook hard voor maakt. ,,Het woord 'zorg' zit niet voor niks in het woord 'thuiszorg'. De huishoude lijke hulp heeft namelijk net zo goed een signalerende functie. Hij of zij is er niet alleen om de ramen te lappen of de badkamer schoon te maken. Daarnaast willen de vaak oudere cliënten Nederlands met hun hulpverleners kunnen praten.'' Nieuwe wetgeving Sinds 2015 zijn de gemeenten ver plicht (huishoudelijke) ondersteu ning te bieden aan kwetsbare bur gers. Volgens een woordvoerder van ActiZ, de organisatie van zorg- ondernemers, stellen zij vaak scherpe kwaliteitseisen. Ook legt nieuwe wetgeving kersverse thuis zorgaanbieders verder aan banden. ,,Wij zijn het ermee eens dat het een vereiste is dat je goed kunt communiceren met de cliënten bij wie je over de vloer komt'', aldus de zegsman. ,,Maar je kunt het ook omkeren: soms is het juist prettig dat cliënten met een migratieach tergrond in het Arabisch kunnen worden aangesproken. We zien in ieder geval bij bedrijven die men sen uit Spanje of Portugal halen, dat deze mensen als eerste wat Neder lands wordt bijgebracht. Zo kun nen ze cliënten ook helpen met de dagelijkse dingen in het leven.'' Een taaleis voor de zorg hoeft niet per se in een wet te worden ondergebracht Het liberale Kamerlid, eerder wet houder in Rotterdam, wil aan mi nister Hugo de Jonge overlaten hoe hij het fikst dat een basisniveau Ne derlands de norm wordt bij het aannemen van iedere thuiszorgme dewerker. Een verbod op buiten- landse thuiszorgbedrijven ligt niet voor de hand, omdat de open Euro pese markt en aanbesteding Poolse en Bulgaarse ondernemers gewoon toestaat hier te opereren. Zij kun nen ook makkelijk huishoudelijk personeel meenemen dat geen Ne derlands spreekt. Laan: ,,Een taaleis voor de huis houdelijke hulp hoeft niet per se in een wet te worden ondergebracht. Ik denk bijvoorbeeld eerder aan het opzetten van een keurmerk. Zo van: 'Binnen deze thuiszorgorganisatie spreekt iedere medewerker Neder lands'. Dan weten cliënten of ge meenten waar ze aan toe zijn, en kunnen ze eventueel voor een an dere partij kiezen.'' ThuiszorgInHolland levert lan delijk diensten in veertig gemeen ten die al Nederlands eisen. Direc teur Karin Scheffer meldt dat haar bedrijf, ook vanwege de plicht om problemen bij cliënten te signale ren, niet uitkomt onder medewer kers die 'in de basis' de Nederlandse taal beheersen. ,,Huishoudelijke hulp is vaak het eerste stapje naar zwaardere zorg in de toekomst. Ook moeten we onze werknemers goed kunnen informeren over arbo- technische risico's.'' Speelveld Scheffer ziet vooralsnog niet dat de markt voor huishoudelijke thuis zorg 'ingepikt wordt door bussen vol met Poolse mensen', zoals de ze dat schetst. ,,Als dat zou spelen, dan komt er een ongelijk speelveld. En gemeenten moeten dan gaan na denken of ze dat willen. Maar dat is nu niet aan de orde.'' Volgens VVD'er Laan kunnen thuiszorgbedrijven waar niet ie dere huishoudelijk medewerker Nederlands beheerst, er altijd zelf voor kiezen om daarop aan de poort te gaan selecteren of het eigen per soneel op te leiden. ,,Die medewer kers worden daar zelf ook gelukki ger van, omdat ze dan in de winkel ook eens een gesprekje kunnen aanknopen met de caissière. Dat lijkt me een win-winsituatie.'' Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl 6-daagse kerstreis Romantische stad Praag 6-daagse kerstreis Wereldstad Berlijn 6-daagse kerstreis rVan der Valk idhotel Spornitz 6-daagse kerstreis J^Van der Valk 'Parkhotel Spreewald 6-daagse kerstreis Londen en omgeving 6-daagse kerstreis Basingstoke in Engeland maandag 7 oktober 2019 GO PARIJS De man die vier medewerkers doodstak op het hoofdbureau van politie in Parijs hing een radicale vorm van de islam aan. Dat heeft de speciale Franse terreuraanklager bekend gemaakt. De 45-jarige man had contact met salafisten en keurde goed dat in naam van de islam soms geweld wordt gepleegd, zei de aanklager. Zo had hij te genover een collega de aanslag op Charlie Hebdo verdedigd. Ook stuurde de verdachte kort voordat hij donderdag toesloeg sms'jes met een religieuze inhoud aan zijn vrouw, waarin hij herhaaldelijk de woorden 'Allahu akbar' ge bruikte. VATICAANSTAD Paus Franciscus heeft conserva tieve kerkleden zondag op geroepen niet langer vast te houden aan oude ge woonten. Hij wil dat ze zich openstellen voor verande ring, waaronder de moge lijkheid voor priesters om te trouwen. De Paus zei dat bij de opening van een bis schoppenconferentie over de toekomst van de rooms- katholieke kerk in het Ama zonegebied. Franciscus veroordeelde vroegere en hedendaagse vormen van kolonialisme en zei dat een aantal van de recente, ver woestende branden in het Braziliaans regenwoud is aangestoken door speciale belangengroeperingen. VVD wil taaleisen stellen aan zorgmedewerkers Alle medewerkers in de thuis zorg moeten minstens het basis niveau Nederlands beheersen, vindt de VVD. Zo kan ook ie mand die alleen het huis komt opruimen, checken en doorge ven of het goed gaat met een kwetsbare oudere of zieke. Edwin van der Aa Den Haag Voor verpleging en verzorging is de taaleis vastgelegd, voor huishoudelijke hulp niet. foto anp xtra —Antoinette Laan, VVD Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdatum: 22 december. Vertrekdatum: 22 december. Vertrekdatum: 22 december. Vertrekdatum: 22 december. Vertrekdatum: 22 december. Vertrekdatum: 22 december.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11