Verbrand geen geld Let op! Geld lenen kost geld Bespaarfemiddeld 3.000,- op je lening! 9 Doe de check op becam.nl asielkinderen jonger dan 15 jaar worden opgevangen in pleeggezinnen. Alleenstaande fflkS* Engeland. De Britten bevrijdden hem. Staatssecretaris Harbers gaf in mei dit jaar het Expertisecen trum Mensensmokkel en Men senhandel alsnog opdracht on derzoek te doen naar de weglo pende Vietnamezen. De jongeren belanden op ver schillende manieren in Neder land. Soms nemen ze in Vietnam een vliegtuig naar Rusland of Zuid-Amerika, met een overstap op Schiphol. Daar missen ze ex pres hun aansluiting, gooien hun paspoort weg en vragen (als minderjarige) asiel aan. Op die manier belanden ze in de be schermde asielopvang. Soms reizen ze over land vanuit Rus land via Oost-Europa hierheen. Sommigen zullen zich bewust zijn van hun illegale en mogelijk criminele toekomst. Anderen is een reguliere baan voorgespie geld, weg uit hun Vietnamese armoede. Eenmaal onderweg komen ze erachter dat ze duizenden euro's schuld hebben opgebouwd bij de mensensmokkelaar. Die schuld moet worden terugver diend door gedwongen werk in de hennepteelt of, voor meisjes, in nagelsalons of de prostitutie. Weigeren is geen optie omdat dat consequenties heeft voor de achtergebleven familie in Viet nam. Waarom de smokkelaars ervoor kiezen de jongeren tijde lijk in een asielopvang te laten verblijven? ,,Geen idee. Dat is een van de duistere kanten van de mensensmokkel", zegt een betrokkene. Terug naar Cadier en Keer. Daar zien medewerkers dat twee Vietnamese jongens op YouTube een filmpje kijken over de reis van Vietnam naar West-Europa: over reizen in containers en wer ken in de hennepteelt. ,,X kijkt aan het einde van het filmpje X nadrukkelijk aan met een grote lach. X kijkt vervolgens weg en reageert hier niet verder op.'' Rond 19.30 uur die vrijdag avond trekken de zes Vietname zen warme kleding en hun jas sen aan. Ze verzamelen zich op een veldje naast het gebouw. An dere jongeren uit de beschermde opvang hebben dan al aan de mentoren gemeld dat een van de Vietnamese jongens een 'vogel- gebaar' naar de andere heeft ge maakt en dat ze zeggen dat ze gaan vertrekken. De mentor licht de wijkagent in, die zegt de mel ding door te geven 'aan de lokale politie'. Om 20.30 uur rennen de zes daadwerkelijk weg: door de bos jes richting een grote weg langs het complex. De mentor belt 112. ,,Vier politiewagens komen ter plekke, maar de jongeren zijn niet meer vindbaar.'' Dilemma Het is een dilemma voor de me dewerkers van de beschermde opvang. Zij doen er van alles aan om te voorkomen dat de Vietna mezen weglopen. Maar onder meer het in beslag nemen van mobieltjes helpt niet: ze hebben er stiekem nog een. De meest in grijpende oplossing, de jongeren tegenhouden of opsluiten, mag niet: de opvanglocaties zijn geen gevangenissen, en de minderja rige asielzoekers geen crimine len. Rond 21.30 uur meldt een an dere bewoner van de opvang zich. Die jonge asielzoeker ver telt het plan van de Vietname zen: ze houden zich een uur lang in het maïsveld verborgen en worden daarna opgehaald met een auto die hen verder zal bren gen. ,,Een man ontvangt geld van de familieleden van de jongeren zodra ze op de plek van bestem ming zijn. Deze man wisselt voortdurend van telefoonnum mer, maar de communicatie schijnt vooral via Facebook te verlopen'', vertelt hij aan de mentoren. Gevlogen Om 22.00 uur besluit de politie het maïsveld te doorzoeken. Rond 23.30 uur stijgt ook de poli- tiehelikopter op om mee te gaan zoeken. De Vietnamezen zijn dan waarschijnlijk al weg, net zoals een van hen eerder op de dag al aangaf: gevlogen. De politie in Limburg meldt 'over lopende onderzoeken geen mededelingen te doen'. Wel staan de zes Vietnamezen in middels internationaal gesigna leerd. ,,De inzet van een politie- helikopter geeft aan welke prio riteit we aan de vermissing van minderjarigen geven. Het rap port van het Expertisecentrum Mensensmokkel en Mensenhan del wordt op zijn vroegst in no vember verwacht. In het document dat deze krant op vroeg bij het COA zijn de namen van betrokkenen weggelaten en vervangen door een X. De exacte lo catie van de beschermde opvang vermelden we uit veiligheidsover wegingen niet. zaterdag 5 oktober 2019 bijna altijd' 'iEï&Aï- i - i'\ r.~' - «,-S. FOTO SHUTTERSTOCK r Asielkinderen tussen 15 en 18 jaar worden opgevangen in speciale azc's. Op 30 september verbleven er 578 minderjarige asielzoekers in opvanglocaties van het COA. De meesten van hen (137) komen uit Eritrea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9