Kipstukjes EGBERT JAN Sommige dingen zeg je niet. Tenzij je Egbert Jan Riethof heet. En wel houdt van de rand van het acceptabele. Natasja: ,,We kregen veel van familie. We leefden niet in armoede, maar je voelt het toch.'' Adrian: ,,Geen biefstukje, dat soort din gen. Nu kan er meer.'' Natasja: „Dankzij de potjes. Het is zo simpel. Je kunt geen geld uitgeven dat voor een ander doel is bestemd. We hebben privé wel twintig rekeningen. Maandelijks gaat er 600 euro naar de boodschappenrekening, 275 naar de overige uitgaven, zoals scheermesjes.'' Adrian: ,,En crèmetjes." Natasja: ,,We betalen er ook een nieuwe broodrooster van als die kapot gaat. Op de rekening 'uitjes' storten we 75 euro per maand. En we zetten maan delijks elk 100 euro op onze kleding- rekeningen. De kinderbijslag gaat naar de rekening voor kinderkleren. School kosten vormen een aparte rekening, er is een rekening voor de dierenarts, een tje voor zorgkosten, een potje voor het crossfietsen van onze zoon. Er is zelden een potje leeg. Ik geef toe dat we mak kelijk geld uitgeven, maar door die pot jes heb ik niet het idee dat we zuiniger hoeven te leven.'' Adrian: ,,We leren de kinderen ook met potjes te werken.'' Natasja: ,,Ik neem 250 euro per maand contant op voor de kapper, schoon heidsspecialist en de huishoudelijke hulp. We laten de boodschappen weke lijks thuisbezorgen.'' Adrian: „Omdat we allebei lichamelijke problemen hebben.'' Natasja: ,,Ik heb een chronische bind weefselaandoening.'' Adrian: ,,En ik heb twee keer een whiplash gehad en een hernia. Bood schappen sjouwen zit er niet in.'' Natasja: „Voordeel daarvan is dat we geen impulsaankopen meer doen in de supermarkt.'' Adrian: „Alles gaat zo de vriezer in." Natasja: ,,We hebben tien zonnepane len en betalen 100 euro per maand aan energie, maar door het weer van deze zomer krijgen we vermoedelijk een hoop geld terug.'' Adrian: ,,Dat is waar we het voor doen." Natasja: ,,We geven ook om het milieu, hoor. Ik rij elektrisch.'' Er zijn dingen die je niet zegt. Ze zijn waar, voor jou, maar het hoort gewoon niet. De 'kipstuck- jes' van de vegetarische slager, bijvoorbeeld. Ze zijn niet smerig, maar smaken naar niks. Zeker niet naar kip. En juist doordat ze kip-gelijk pretenderen te zijn maar in de mond liggen als tot slijm verworden strengetjes spaanplaat, die stuckjes, huiver je ervan. Laatst zei ik zoiets in ge zelschap. ,,Het verschil is niet te proeven'', zei iemand afgemeten. Het klonk als de ultieme waar heid van Bhagwan of Jehova. Een ander, misprijzend: ,,Vlees eten is een gepasseerd station.'' Rutger Hauer was een waarde loze acteur. Charisma, ja; mooie man, ja; Floris, nostalgie. Hij zette zich in voor goede doelen. Maar als acteur kwam hij niet verder dan een beteuterd mondje en een melancholiek lachje. Hij kon ook heel goed z'n geslachtsdeel uit een ritssluiting peuteren (Turks Fruit). ,,Rutger heeft de Nederlandse film op de kaart gezet, samen met Paul Verhoeven!'', reageerde een kennis bozig. Dat is de regisseur van onder meer Spetters (1980), waarin een jongeman in een Rot terdams metrostation in aan bouw slachtoffer wordt van een gewelddadige groepsverkrach ting. De volgende dag mompelt hij, verpletterd en aangeslagen: „Eigenlijk vond ik het wel lek- ker.'' En zo ontdekt hij dat hij homo is. De moraal van de op de kaart gezette Nederlandse film. Een vriendin: ,,Rutger Hauer, slechte acteur? Kom op zeg. On vergetelijk. De mooiste man die ik ooit heb gezien.'' Onlangs zei Johan Derksen dat homo's gewoon maar eens uit de kast moesten komen. Niet zeu ren. Ook zoiets wat je niet zegt. Mijn broer, opgegroeid in een milieu van tolerantie en vrijheid, kwam er pas als 32-jarige voor uit. Zijn worsteling, het doet nog pijn als ik eraan denk. Ik kan me dus voorstellen dat je je stoort aan Derksen, maar eigenlijk ben ik blij dat af en toe iemand dingen zegt die aan de rand van het acceptabele verblij ven. Stel je toch eens voor dat we alleen maar zeggen wat politiek correct is. Wat hoort bij de waan van de dag. Vlees eten is passé. Hauer? Ge-wel-dig. Alle toiletten genderneu- traal! De walk- on girls bij het darten: sek sisme! Alle plastic de deur uit! Wat een wereld zou dat zijn. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 5 OKTOBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95