8 Op een zomeravond rennen zes Vietnamese jongeren weg vanuit een beschermde asielopvang in Limburg, zo in de handen van mensensmokkelaars. Het was een verdwijning, waarvan iedereen wist dat die zou komen. MENSENSMOKKEL JONGE ASIELZOEKERS Onder hen waren 325 Marokkanen, 190 Algerijnen, 114 Syriërs en 114 Eritreeërs. In de donkere Limburgse nacht klinkt het doordrin gende geluid van een heli kopter. Het loopt tegen mid dernacht op vrijdagavond 16 augustus als de politieheli rondjes cirkelt boven een maïsveld in Cadier en Keer. Op de grond banen agenten zich een weg tussen de maïsplanten door. Ze zijn gekomen na een telefoontje naar 112: vanuit de nabijgelegen asielopvang voor kwetsbare minderjarigen zijn zes Vietnamese jongeren van 14 tot 17 jaar weggelopen. Na een paar uur zoeken geeft de politie het op. Maar, zo meldt de politie Limburg nu, 'het onderzoek loopt nog steeds'. Wat deden die Vietnamese jonge ren in de Limburgse maïs? Waarom werd er met een helikopter naar hen gezocht? En vooral: waar zijn ze ge bleven? Achter de nachtelijke zoek tocht zit een ingewikkeld en tragisch probleem: de mensensmokkel, afper sing en uitbuiting van jonge Vietna- mezen. De afgelopen jaren zijn er al tientallen van dergelijke minderja rige Vietnamese migranten verdwe nen. De politieheli steeg op voor een zoektocht waarvan iedereen wist dat hij zou komen, maar die niemand voorkwam. Terug naar eerder die dag, 16 au gustus. In de speciale, beschermde asielopvang voor kwetsbare minder jarige vluchtelingen aan de rand van Cadier en Keer komen twee nieuwe Vietnamese jongens aan. De een 'heeft een lege blik in zijn ogen'. De ander 'komt onzeker en onderdanig over'. Het geeft de dienstdoende mentoren een 'onderbuikgevoel'. Die beschrijvingen komen uit een tijdlijn die na de vermissing is opge steld door de medewerkers van de opvang en die door deze krant is op gevraagd bij het COA, dat over de asielopvang gaat. In die tijdlijn staat nog veel meer dat wijst op een aange kondigd vertrek. In de opvang ver blijven al vier andere Vietnamezen: twee jongens en twee meisjes. Ze hebben die dag al verschillende keren van kleding gewisseld, beschrijven de medewerkers. Rond 16.00 uur ver zamelen de vier zich buiten het pand. 'Meisje X lijkt met handgebaren de weg te wijzen en wijst verschillende aspecten in de omgeving aan. Haar gebaren lijken een route naar boven aan te duiden, richting parkeer plaats.' En later op de dag, als het busje met de twee nieuwe Vietna mese jongens arriveert, beginnen de meisjes 'enthousiast in hun handen te klappen'. 'Ze roept meerdere keren uitgelaten 'myfriend'.' Haverklap Het is niet gek dat de medewerkers zich zorgen maken. Er verdwijnen om de haverklap Vietnamese jonge ren uit de Nederlandse asielopvang. Zestig in de afgelopen vijfjaar, bleek dit voorjaar uit onderzoek van radio programma Argos. ,,Vietnamezen verdwijnen bijna altijd'', zei een COA-medewerker tegen dat pro gramma. Dat ze worden onderge bracht in twee speciale, extra be schermde opvangplekken voor minderjarigen die het risico lopen slachtoffer te worden van mensen handel of smokkel maakt weinig uit, zo laat de verdwijning uit Cadier en Keer zien. Waar de jongeren blijven, weet niemand precies. Verontrustende aanwijzingen zijn er wel. Onder zoeksbureau Beke concludeerde in 2012 al dat steeds meer illegale Viet namezen in Europa in hennepkwe kerijen werken. Deze krant schreef eerder al, op basis van politiebron nen, dat Vietnamezen in de Neder landse criminaliteit aan het opklim men zijn. Eerder dit jaar zei de burge meester van Westervoort dat in hen nepkwekerijen in zijn regio opval lend vaak Vietnamezen blijken te werken. ,,Als we die aantreffen, we ten we dat het foute boel is.'' Ook zei hij: ,,We vinden er steeds vaker men sen die nauwelijks Nederlands spre ken en als slaaf worden gebruikt. Dat is echt schandalig.'' Zeker één 17-ja- rige Vietnamese jongen die ver dween vanuit een beschermde op vang in Nederland, belde later de Britse politie omdat hij werd vastge houden in een hennepkwekerij in zaterdag 5 oktober 2019 GO ïiiimHIliM 'Vietnamezen verdwijnen Cyril Rosman Interieur van een opvanglocatie voor asiel zoekers in Limburg. foto de limburger, Vietnamese meisjes belanden vaak in na gelsalons of de prostitutie. foto hh - - J-i:. Er zijn de afgelo pen vijf jaar ruim 1600 asielkinderen weggelopen uit op- vanglocaties, bleek dit voorjaar uit cij fers van het COA. n Ook verdwenen er 60 minderjarige Vietnamezen uit de twee speciale, beschermde asielopvangplekken die Nederland heeft voor minder jarige asielzoekers die veel risico lopen in uitbuitings situaties te belanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8