3.. m u IS Kabels horen in de goot Klusvrouw 'Wees jezelf, dan voel je je minder alleen' Als niemand wil afspreken ga ik alleen iets leuks doen Hieke Grootendorst 11 Waarom eenzaamheid zo veel voorkomt, durft Verhagen niet te zeg gen. ,,Misschien is ge zond en gelukkig zijn de norm in onze samenle ving. Als je dat niet bent, mis je de aansluiting. Onderzoek is daar niet naar gedaan. Wel heb ben eenzame mensen vaker onrealistische ver wachtingen van hun om geving. Naast cognitieve therapie kan een andere kijk op vriendschappen helpen.'' Als kind was ik heel opgeruimd en netjes. Als ik mijn pyjama aantrok, hing ik volgens mijn moeder mijn kleertjes altijd keurig over de stoel. Zelf weet ik dat niet eens meer, kun je nagaan hoe klein ik was. Het volgende zal je nauwelijks verbazen: ik kluste al vanaf mijn tiende. Die combinatie vinden mijn klanten erg fijn: ik ben handig én netjes. Groter Kant-en-klaar Test, test Route Werk niet met diagonale lijnen. Alleen met rechte hoeken die parallel lopen met de wanden, vloer en plafond. Dit oogt rustiger en dus minder opvallend. Vastmaken Emma Gloudemans (17) uit Nistelrode oen vorig jaar de muren op me afkwamen, wist ik: dit gaat niet langer. Ik was al een tijdje eenzaam. Ik ben van de mavo naar de havo gegaan. Op de mavo had ik een vriendengroep, maar die paste niet bij mij. Op de havo lukte het niet om nieuwe vrienden te maken. Ik miste iemand om mee naar de film te gaan. Of gewoon een ijsje te eten en te kletsen. Het ergste vond ik dat ik zo mijn best deed en het toch niet lukte. Als ik mensen vroeg of ze wilden af spreken, zeiden ze nee of er kwam geen antwoord. Op school zagen ze het wel, en mijn familie ook. Ik was het meisje dat alleen stond in de pauze. Ik kreeg een maatje toegewezen, maar verder gebeurde er niet veel. Echt kwalijk neem ik het ze niet, je kunt mensen niet dwingen om vrienden te zijn. Omdat ik iets traumatisch heb mee gemaakt, kwam ik bij de ggz terecht. Zij wezen me op stichting Join Us, dat is voor jongeren die eenzaam zijn. Daar heen gaan en samen leuke dingen doen voelde als thuiskomen. De begeleiders helpen je met het ontwikkelen van vaardigheden. Ik heb daar geleerd me zelf te zijn. Ik doe geen dingen meer die niet bij me passen om erbij te horen. Als niemand wil afspreken, ga ik alleen iets leuks doen. Het helpt ook dat ik nu een dierenopleiding volg, met mensen met dezelfde passie. En ik ben op bok sen gegaan. Wees jezelf, dan voel je je minder al leen. Doe wat jij leuk vindt, dan kom je vanzelf mensen tegen met dezelfde in teresses. En praat erover. Anderen kun nen jouw eenzaamheid niet oplossen, maar wel erkennen. Dat helpt al. Nu voel ik me nog maar af en toe eenzaam, dat is normaal.'' DRUK SOCIAAL LEVEN ZEGT NIETS OVER HOE EENZAAM JE JE VOELT' Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: kabels wegwerken. GO ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. verdriet. ,,Als je een zaam bent, ervaar je een tekort in je sociale relaties, in aantal óf in kwaliteit. Naast sociale eenzaamheid bestaat er dus emotionele een zaamheid. Een druk sociaal leven zegt niets over hoe eenzaam je je voelt.'' Een ziekte is het niet, benadrukt ze. ,,Het hoort bij het leven, met name in transitieperio des. Denk aan een ver huizing of het overlijden van een dierbare. Ook jongeren zitten in een overgangsfase, je tijde lijk eenzaam voelen is normaal. Eenzaamheid is vooral een probleem als het chronisch is.'' De oorzaken van struc turele eenzaamheid va riëren. Mensen met een chronische aandoening zijn vaker eenzaam. „Genetische aanleg, een tekort aan sociale vaar digheden en een nega tieve kijk op de wereld vergroten de kans erop. Jongeren zijn daarnaast extra gevoelig voor sociale afwijzing.'' De omgeving kan ook iets doen: ,,Het is schrij nend dat bijvoorbeeld chronisch zieken vaak eenzaam zijn. In het begin hebben we veel aandacht voor ze, maar dat ebt weg. We vragen wel aan jongeren of ze gezond eten, maar niet of ze een fijn sociaal netwerk hebben.'' Het bespreekbaar maken is de eerste stap. ,,Echt iets doen vergt een dialoog en een per soonsgerichte aanpak. Vraag aan jongeren zélf wat ze eenzaam maakt.'' Dankzij deze twee eigenschap pen kan ik mezelf een goede kabelwegwerkster noemen. Kabels moeten namelijk niet los rondslingeren, maar horen thuis in een gootje. Soms ben ik een halve dag zoet met kabels, hun gootjes en de minst opvallende route door het huis. Onderdoor, bovenlangs of dwars door de muur: weg gewerkt staat netjes. Kies je goot een slag groter dan de dia meter van je kabel. Zeker als alles niet alleen rechttoe, rechtaan is. Wil je een hoek om, dan moet je snoer als het ware de bocht om en dat neemt ruimte in. Je kunt je snoer immers niet vouwen. Wil je meerdere snoeren door dezelfde goot laten lopen? Of heb je meerdere hoeken te overbruggen? Kies dan een systeem met kant-en-klare verbindings stukken. Dat maakt het leven makkelij ker. Anders moet je in verstek zagen. Dit kunststof materiaal laat zich niet mooi zagen, dus dat wordt een uitdaging. Sluit de kabel(s) eerst aan en test of je aansluiting goed is, anders moet je alles weer openhalen. Wees er ook zeker van dat je kabel lang genoeg is. De wegge werkte weg is meestal niet de kortste, maar wel de mooiste! En liever iets te lang dan te kort. Dan komt het belangrijkste onderdeel: jouw onopvallende route bepalen. En zorg ervoor dat je de sluitkant van de goot uit het zicht plaatst. Zorg er tot slot voor dat de kabelgoot blijft zitten. Dat kan door te schroeven of te plakken. Bij plakgoten is het afhanke lijk van de ondergrond soms nodig om met montagekit te werken. Pas op: als je eenmaal hebt geplakt, is loshalen niet meer mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83