Wat kun je doen als je je alleen voelt? 'Als iedereen zijn echte emoties laat zien, zijn we minder eenzaam' Van alle jongeren voelt bijna de helft zich eenzaam. Erover praten is moeilijk, want op eenzaamheid rust een taboe. Wat maakt jongeren eenzaam, waarom is er zoveel eenzaamheid? En wat doe je er tegen? Mij helpt het om mijn boosheid en verdriet te uiten Bryan Vreijsen (26) uit Tilburg at je eenzaam bent, staat niet op je voorhoofd. Ik maak gemak kelijk een praatje, dus gaan mensen ervan uit dat het goed gaat. Toch voel ik me elke dag alleen. Vooral toen mijn vader zes jaar geleden overleed aan asbestkanker was het heel erg. Dat verdriet kon ik met niemand delen. Daarom deel ik nu actief mijn eenzaamheid. Op Twitter bijvoorbeeld. Ik wil mensen wakker schudden, erkenning voor het pro bleem. Voor eenzame jon geren heb ik de facebook- groep Brabant Maatjes opgericht. Het helpt om je gevoelens te delen met lot genoten. Aan de ene kant kan ik nu niet zonder Twitter, aan de andere kant maken sociale media eenzaam. Echte contacten zijn be langrijk. Daarom is het jammer dat bijvoorbeeld veel jeugdwijkcentra geslo ten zijn. Via Brabant Maat jes heb ik een vriendin ge vonden. Dat is heel fijn, maar mensen denken dan meteen dat je niet meer eenzaam bent. Erover praten is soms moeilijk, want je wilt niet zielig zijn of anderen afschrikken. Ik voel me vaak niet begrepen. Op school werd ik gepest. Ik was de jongen die als laat ste werd gekozen bij gym. Als collega's niet willen afspreken, komt dat gevoel van buitengesloten worden terug. Niemand vraagt: 'Hoe gaat het nou echt met je?' De meeste mensen zijn met zichzelf bezig. Vraag eens aan een ander hoe het gaat en vraag dan door. Mij helpt het om mijn boos heid en verdriet te uiten. Ga lekker huilen, dat lucht op. Ik heb al aardig wat psy chologen gezien, maar daar kreeg ik het idee dat ik mijn verdriet moest wegstop pen. Dat is volgens mij een deel van het probleem. Je moet altijd maar positief zijn. Als iedereen zijn echte emoties zou laten zien, zouden we met z'n allen minder eenzaam zijn.'' WETENSCHAPPER: Eenzame jongere is niet alleen BINA AYAR „Eenzaamheid treft alle leeftijdsgroepen, maar van jongeren die doorgaans druk zijn met studie en sport ver wacht je het niet'', zegt Maaike Verhagen, do cent en onderzoeker aan de Radboud Univer siteit Nijmegen, gespe cialiseerd in eenzaam heid onder jongeren. ,,Dat maakt het taboe des te groter.'' Een gemis aan verbon denheid kenmerkt een zaamheid, net als ge voelens van leegte en ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82