Patiënten delen hun kennis tijdens symposium Als je borstkanker krijgt, verandert alles: privé en op je werk. Het helpt als je zelf goed weet wat je je behandelaars en je werkgever kunt vragen, zeggen de zussen Sabine Wernars (54) en Saskia Koopmans (57) van Stichting Jij speelt de hoofdrol. 5 Vandaag houden jullie het vijfde borstkankersymposium. Zelf heb jij, Sabine, ook deze vorm van kanker gehad. Aan welke informatie hebben mensen behoefte? Saskia Koopmans: ,,Borstkanker- patiënten zeggen: door alles wat ik meemaak ben ik een 2.0 versie van mezelf geworden. Hoe ga ik met al die veranderingen om?'' Sabine Wernars: ,,Dat soort vragen komen vaak niet aan de orde bij de arts, er is geen tijd voor. Als stichting reiken wij patiënten de kennis aan die nodig is om met ziekte, behandelingen en gevolgen om te gaan. Hormoontherapie bij voorbeeld kan nare bijwerkingen veroorzaken, zoals pijn in de botten en gewichtstoename. De pillen moet je vijf tot zeven jaar slikken. Vaak spreek je daar niet over met je behandelaars.'' Tip Geven patiënten elkaar andere tips dan de medische behandelaars? Wernars: „Lotgenoten doorlopen hetzelfde traject en weten welke vragen er leven. En waar je de ant woorden kunt vinden.'' Koopmans: ,,Toen mijn man een paar jaar geleden endeldarmkanker had, verdween zijn smaak, wat meer men sen overkomt die chemokuren onder gaan. Dat is niet handig, want daar door eet je minder en val je af, terwijl je juist al je energie nodig hebt om de behandeling te doorstaan. Wij hadden toen behoefte aan tips hoe hij toch kon eten.'' Tip Jullie zeggen: vertrouw er niet op dat de arts alles weet wat je nodig hebt. Hoezo niet? Wernars: ,,Wij zeggen: neem zelf de regie. Zoek informatie over verschil lende behandelingen en ga met je arts in gesprek: wat is goed voor mij? Wat wil ik wel, wat niet? Niet alle artsen weten bijvoorbeeld van hyperbare zuurstoftherapie af en van de moge lijkheid daarmee de late gevolgen van bestralingen - pijn, oedeem, rood heid - te behandelen." Koopmans: ,,Hoe ga je thuis met de ziekte om? Daar zeggen artsen ook weinig over. Jaarlijks krijgen 110.000 mensen de diagnose kanker, onder wie 9000 met een gezin met thuis wonende kinderen. Van die kinderen heeft 30 procent een verhoogde kans op posttraumatisch stresssyndroom. Deskundigen geven er workshops over tijdens het symposium.'' Tip Er volgt 5 november nog een Symposium Nationale Kanker en Werk Dag 'Stap in de voor werkgevers en werknemers. Nieuwe Waarover gaat die dag? Wereld', vandaag tot Wernars: ,,Van de 40.000 werknemers 17.00 uur op die per jaar de diagnose kanker krij- landgoed gen, wordt voor ons idee een te groot Zonneheuvel deel ontslagen. Als werknemer denk in Doorn. je: eerst de behandelingen, werk is nu borstkanker- niet belangrijk. Maar de Wet Verbete- symposium.nl ring Poortwachter vraagt inspanning van zowel de werkgever als de werk- Nationale nemer, vanaf het moment dat je ziek Kanker en bent.'' Werk Dag, Koopmans: ,,Het is dus belangrijk er 5 november, in een vroeg stadium over na te den- ook in Doorn. ken. Daarom beginnen we volgend jaar nationale- met een proef in de ziekenhuizen in kanker- het noorden: patiënten kunnen in een enwerkdag.nl rondetafelgesprek vragen over dit on derwerp stellen aan onder meer des kundigen van het UWV, de bedrijfs arts en een re-integratiespecialist.'' Wernars: ,,Zelf heb ik borstkanker ge had en ben ik uiteindelijk mijn werk kwijtgeraakt. Dat voelt als een mes in je rug. Je doet zo je best om terug te keren, en ineens moet je op zoek naar een andere baan.'' Tip GO ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 DOMINIQUE PRINS M Sabine Wernars (links) en Saskia Koopmans. FOTO CORNÉ SPARIDAENS Borstkanker? Zorg dat je de beste informatie hebt Heb je hier last van, bespreek dan met je arts of je een paar weken kunt stoppen om te kijken of je je dan beter voelt. Daarna kun je met de oncoloog een afweging maken wat erger is, de bijwerkingen of het risico op uitzaaiingen. Vraag een doorverwijzing naar een oncologisch diëtist. Die kan je vertellen hoe je door andere ingrediënten te gebruiken de smaak van je eten verbetert en hoe je voldoende brandstof binnenkrijgt. Wees eerlijk, kinderen voelen dat er iets is. Wat ze niet weten, vul len ze zelf in, en dat is vaak erger dan de werkelijkheid. Geef ruimte aan emoties; kinderen durven vaak geen vragen te stellen omdat ze denken dat ze hun ouders verdrietig maken. Dat is minder erg dan ze denken. Laat zien dat emoties niet raar zijn. (Bron: Stichting Langs de Zijlijn) Kom je er in gesprek met je werk gever samen niet uit, dan kun je een second opinion vragen bij wat een baco wordt genoemd: een bedrijfsarts gespecialiseerd in oncologische vraagstukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77