Rabarber is niet kapot te krijgen Jezelf en elkaar steeds verder verliezen, dat doet pijn a Ouwe taaie Eigen tuin eerst Romke van de Kaa stopdementie.nl Hij past uitstekend in de eetbare tuin: rabarber. De pronte pol beleeft een bescheiden comeback. wel tegen: rabarber. Uit de siertuin is deze groente, die in Engeland tot het fruit wordt gerekend, verdwenen. Toch begon de pronte pol daar, in die siertuin, zijn carrière als tuinplant. Rabarber was vijftig eeuwen gele den al bekend. De Chinezen gebruik ten de wortels en de bladstelen als laxeermiddel. De plant, die in het wild op de toendra van Siberië groeit, werd tegen het einde van de middeleeuwen in Europa ingevoerd. Als sierplant. Totdat de Britten rond 1600 ontdekten dat je rabarber ook kon eten. Het duurde nog een paar honderd jaar voordat elk Engels gezin de zondagse lunch besloot met een bakje rhubarb crumble. Een verrader lijk gerecht: de knapperige korst koelt snel af, maar als je een hap neemt, verbrand je je mond aan de gloeiende rabarberbrij die eronder schuilt. In Engeland werd rabarber traditio neel geteeld in een gebied dat de Yorkshire Triangle wordt genoemd. Daar werd het afval van de wolindus trie gebruikt als stikstofrijke mest. De heuvels zorgden voor een koel en nat microklimaat en de nabijgelegen kolenmijnen gaven brandstof aan de meer dan 200 forceerbedrijven. Want de groei van rabarber wordt 'swinters na een koudebehandeling in donkere, verwarmde kelders opge jaagd. Dat opjagen heet forceren. Met een speciale nachttrein wer den de rabarberstengels naar Londen vervoerd. De Britse overheid stelde de prijs zo vast dat elk huishouden van rabarber kon genieten. Inmiddels is die vaste prijs losgelaten en de rabarbertrein rijdt niet meer, maar de groente is op dat excentrieke eiland nog altijd populair. In Nederland werd rabarber pas tegen het begin van de vorige eeuw populair. Het forceren gebeurde hier niet in kelders, maar onder enorme, klokvormige aardewerken potten. Trekpotten worden die genoemd, want een ander woord voor forceren is voortrekken. Die trekpotten zijn voorzien van een dekseltje dat je kunt optillen om te zien of de rabarber al klaar is om te worden geoogst. Rabarber is terechtgekomen in de hoek van de vergeten groenten, maar beleeft nu een bescheiden comeback. De plant past ook uitstekend in het concept van de eetbare tuin: mooi om naar te kijken en nog lekker ook. Oktober is een goede maand om rabarber te planten. De plant heeft reusachtige ge schulpte bladeren en kleurige rode stengels. De bloemknop zit verbor gen in een stevig omhulsel waarvan het openbarsten te vergelijken valt met het breken van geboortevliezen: de knop scheurt open en baart een imposante, vertakte, witte bloem tros. In handleidingen staat altijd dat je die bloemknop uit de plant moet breken, omdat bloei de plant zou ver zwakken. Onzin. Rabarber valt niet te verzwakken, want de plant is nau welijks dood te krijgen. Mits je hem verwent natuurlijk, met veel water en mest. Stikstofrijke mest, al staat stikstof op het ogenblik in een kwade reuk. Gewone compost is ook goed. advertentie Frans (55) heeft de ziekte van Alzheimer en praat daar open over. Er is nog veel onwetendheid over dementie vindt Frans: "Het is niet zo datje af en toe iets vergeet, was dat maar zo. Ik verlies steeds meer. Continu vraag ik mij af: 'wie is diegene die tegen me praat?'. Dementie nog altijd ongeneeslijk I op de 5 mensen krijgt dementie. Word donateur van Alzheimer Nederland en steun onderzoek ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 GO Op de volkstuin kom je hem nog Rabarber kan veel hebben, mits je 'm goed verwent. Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. Zijn blik wordt leger, zegt dochter Sharona. Kleindochter Djez-Lin ziet haar moeders verdriet. "Als mama hem belt, moet zij soms een beetje huilen." Ze zijn zo vaak mogelijk bij hem. Maar steeds vaker vergeet Frans hun namen. "Dat raakt me in mijn hart." Dementie is een ingrijpende hersenziekte. Voor mensen zelf met dementie, maar ook voor hun naasten. Ben je eerst wat vergeetachtig, uiteindelijk herken je niets en niemand meer. Je vertrouwde thuis wordt een onbekende plek. Dierbare herinneringen gaan verloren. Geliefden worden vreemden. lederéén krijgt vroeg of laat te maken met dementie: zelf of in de directe omgeving. Momenteel treft de ziekte een op de vijf mensen. Onder vrouwen een op de drie. In Nederland is dementie de snelst groeiende doodsoorzaak. En ook de enige volksziekte waarvoor nog geen oplossing gevonden is. We moeten dan ook iets doen. alzheimer nederland Dementie wordt veroorzaakt door een hersenaandoening en maakt dat iemand steeds minder goed zelfstandig kan functioneren. Nederland telt momenteel circa 280.000 mensen met dementie en dat aantal zal de komende 25 jaar verdubbelen. Een op de vijf mensen krijgt dementie, momenteel de snelst groeiende doodsoorzaak in Nederland. Genezing is vooralsnog niet mogelijk. Alleen wetenschappelijk onderzoek brengt oplossingen sneller dichterbij. Nieuwe Frans, Sharona en Djez-Lin "Voor mij is het helaas te laat, maar voor mijn kinderen en kleinkinderen hoop ik dat er zo snel mogelijk een pil komt Er zijn veelbelovende onderzoeken die op korte termijn goede resultaten kunnen opleveren. Elke gift, groot of klein, maakt onderzoek naar het juiste medicijn mogelijk." technieken hebben hersenonderzoek de laatste jaren in een stroomversnelling gebracht. Binnen 5 tot 10 jaar worden grote doorbraken verwacht in de preventie en behandeling van dementie, zeggen vooraanstaande wetenschappers. Maar dan moeten we wel in onderzoek investeren. Als we er samen de schouders onder zetten, kunnen we dementie stoppen. Voor onze kinderen en kleinkinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76