tegen opwarming Dit zegt de wetenschap Afvallen is al een klus, maar op gewicht blijven moeilijker Eureka! Interactie alfa's en bèta's Als je obesitas hebtdan leef je gemiddeld zeven jaar korter 23 minder duur alternatief zou een armada van onbemande schepen zijn die zoute lucht van vlak boven het zeeoppervlak naar boven spuit. Als het zout uit het water in de wolken terechtkomt, zouden die 'witter' worden. Zulke wolken weerkaatsen meer zonlicht. Daarmee zou de aarde afkoelen en kunnen de ijsmassa's weer groeien. Kosten Tegenstanders van geo-engineering wijzen niet alleen op alle risico's maar ook op de soms torenhoge kosten. ,,Zeker, sommige technieken zijn niet goedkoop maar die kos ten wegen gemakkelijk op tegen die van de klimaatverandering. Die kosten zijn veel en veel hoger'', zegt Russchenberg. Russchenberg ziet wel een ander gevaar. Als de eerste bedachte technieken inder daad werken, vervalt mogelijk de noodzaak onder politici en beleidsmakers om te zor gen voor verdere reductie van de uitstoot van broeikasgassen. Waarom zouden zij zich aan gemaakte afspraken houden als het ook op een andere manier kan? „Geo-engi neering is geen vervanging. Het zorgt niet voor de totale oplossing van alle klimaat problemen. Het gaat om een noodventiel. Om technieken die klaar moeten staan voor gebruik en die je weer kunt uitzetten.'' Dik, een op de twee Nederlanders is het. Maar hoe komt dat? En waarom is afvallen zo lastig? KAJ VAN ARKEL „Dat we dikker worden, komt gro tendeels door onze omgeving'', zegt Richard IJzerman, internist- endocrinoloog bij Amsterdam UMC. Hij is gespecialiseerd in hor monale aandoeningen en stofwis selingsziekten. Zijn onderzoek richt zich met name op obesitas en de relatie met de hersenen. „Vroeger moesten we heel zui nig met onze energie omgaan; we wisten vaak niet wanneer we weer zouden eten. Bovendien moesten we er hard voor werken, door diep in het bos naar knollen te zoeken of achter een dier aan te rennen. Sinds de tweede helft van de vo rige eeuw is onze omgeving en le vensstijl enorm veranderd. Eten is er nu in overvloed, waardoor we makkelijker aan ons kostje komen en er minder voor hoeven te be wegen.'' Maar niet alleen de beschikbaar heid van eten en drinken is anders dan voorheen. Ook het voedsel zelf is natuurlijk veranderd. Het is allemaal vetter en zoeter gewor den. „En dat draagt bij aan het ont staan van overgewicht'', aldus IJzerman. Toch wordt niet iedereen dik. De verklaring hiervoor ligt moge lijk in het brein. ,,Als je de herse nen van mensen met overgewicht vergelijkt met die van mensen zónder, dan zie je duidelijke ver schillen in de hersengebieden die betrokken zijn bij beloning en ver zadiging. Het is goed mogelijk dat dikkere mensen hierdoor meer be langstelling hebben voor voedsel en daardoor meer eten.'' Afvallen is lastig, maar zorgen dat de kilo's eraf blijven is misschien nog wel moeilijker. „Dat heeft te maken met de zogeheten spaar- stand'', legt IJzerman uit. „Als we afvallen, gaat het lichaam automa tisch minder energie verbranden. Het verzet zich tegen gewichts verlies en wil weer terug naar hoe het was.'' Mensen die afvallen krijgen hierdoor meer honger. De hormo nen die zorgen voor een honger gevoel nemen toe, terwijl de hor monen die de eetlust remmen juist omlaag gaan. „Dat kan jaren later nog aantoonbaar zijn bij mensen die zijn afgevallen. Dat maakt gewicht verliezen en ver volgens op gewicht blijven erg moeilijk'', aldus IJzerman. De spaarstand dient waarschijn lijk een evolutionair doel. IJzer man: „Het is een bijzonder handig mechanisme als je regelmatig pe riodes van schaarste kent. Als er weinig eten voorhanden is voor de mens, dan is het voordelig als het lichaam zuiniger met energie omgaat.'' Volgens IJzerman is het belang rijk dat er meer inzicht komt in de oorzaken van overgewicht. „Over gewicht is ernstig en hangt samen met diabetes en hart- en vaatziek ten. Als je obesitas hebt, dan leef je gemiddeld zeven jaar korter. Dus slank zijn is niet alleen voor de mooiigheid.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Rens Bod (53) hoogleraar Computational and Digital Humanities aan de Universiteit van Amsterdam. ,,Ik hou van bèta-onder zoek vanwege de exacte invalshoek, maar de inter pretatieve benadering van de alfa's is ook geweldig, juist door de menselijke inbreng. Een van mijn eurekamomenten be leefde ik toen ik een over zicht probeerde te krijgen van de geschiedenis van alle wetenschappen. Ik ging - net als iedereen - er vanuit dat de bèta's een veel grotere bijdrage had den geleverd aan de we tenschapsgeschiedenis. Aanvankelijk ging ik te rade bij secundaire litera tuur en zo stuitte ik op Joseph Scaliger, hoogle raar in Leiden eind 16de eeuw. Hij wilde de hele wereldgeschiedenis vanaf Adam en Eva achterhalen, maar nam daar uiteinde lijk afstand van. Waarom? ik las dat hij in 1583 een 'gevaarlijke' ontdekking had gedaan: op de zogehe ten Egyptische konings- lijsten van de oud-Egypti sche historicus Manetho waren koningen vermeld die leefden ver voor de toentertijd geaccepteerde scheppingsdatum van de aarde, zo'n 4000 voor Christus. Deze schep pingsdatum was af te lei den uit het Oude Testa ment. Scaliger schrok als calvinist zo van zijn ont dekking dat hij een denk beeldige tijd introdu ceerde, 'tijd voor de tijd', waarin hij al deze Egypti sche koningen plaatste. We weten dat de be roemde Duitse astronoom Johannes Kepler veel cor respondeerde met Scaliger en daaruit bleek dat Ke pler onder de indruk was van zijn empirische me thode. 'Yes', zei ik tegen mijzelf. 'Hier is het bewijs van interactie tussen alfa en bèta, waarbij alfa's het werk van de bèta's zelfs hebben beïnvloed'. Deze wisselwerking bestaat nog steeds, bijvoorbeeld tussen taalkunde en in formatica. Grote ontdek kingen vinden vooral daar plaats waar wetenschap pen samenwerken.'' -Jim Jansen GO ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 Kijk op de site bij /wetenschap Wolkenpr oductie uit zeewater Bemesten van het plankton in oceanen mbv. ijzerdeeltjes. Stimuleert C02-opname optie IJ spr oductie om sme ten de poolkap te gaan Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met l f vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71