Geo-engineering in strijd 22 Geo-engineering is het inzetten van nieuwe technologieën om het klimaat te redden. De een noemt het de redding van de aarde, de ander vindt het een levensgevaarlijke ingreep. 'Geo-engineering is voor het klimaat niet de totale oplossing' Om de opwarming van de aarde tegen te gaan kunnen technologische middelen worden ingezet. Schepen die ter plekke grote ijs blokken maken om de ijsmassa's op de Noord- en Zuidpool op peil te houden. Ruimteschilden die zonlicht weerkaatsen om de tem peratuur op aarde te verlagen. Of grote hoe veelheden ijzer in de oceanen gooien om de groei van plankton - dat CO2 opneemt - te stimuleren. Het zijn een paar gedurfde voorstellen uit de koker van de geo-engineering. Ideeën van wetenschappers die met ingrijpen in de na tuurlijke systemen de aarde willen redden. ,,Ik spreek liever van climate engineering. Het gaat om het op grote schaal ontwikkelen van technieken om de opwarming als gevolg van de uitstoot van broeikasgassen als methaan en koolstofdioxide (CO2) te verminderen", zegt prof.dr. ir. Herman Russchenberg, hoofd van de afdeling Geowetenschappen van de TU Delft. Hoe meer de bewijzen voor een desas treuze verandering van het klimaat zich opstapelen, hoe meer het pleidooi voor geo- engineering aan kracht wint. Volgens een groeiend aantal beleidsmakers en weten schappers is het terugdringen van de broei kasgassen ook niet genoeg. Er zullen met be hulp van geo-engineering ook grote hoeveel heden CO2 uit de lucht moeten worden ge haald. Maar dat roept meteen een volgend probleem op: een beroep op nieuwe techno logieën kan zorgen voor allerlei onvoorziene, onbedoelde gevolgen. ,,Daarom zijn risicoanalyses, hoe moeilijk ook, absoluut noodzakelijk. Je moet iets kun nen stopzetten als het nodig is'', voegt Rus schenberg eraan toe. „Climate engineering staat nog in de kinderschoenen maar de laat ste jaren wint het aan terrein. Het heeft lang in de taboesfeer gezeten. Mensen vinden het eng. Ze zeggen: je moet niet met moeder na tuur aanrommelen. Maar over vijf jaar zal climate engineering veel breder geaccepteerd zijn, met meer technieken.'' Russchenberg wijst op het belang van internationale samenwerking. ,,Als een land op eigen houtje opereert, is dat het slechtste scenario. Er kleven aan geo-engineering be langrijke organisatorische en ethische vraag stukken. Die moeten gemeenschappelijk worden opgelost'', aldus de Delftse geowe- tenschapper. Hij pleit daarom voor samen werking op drie niveaus: in Nederland, in Eu ropees verband en op wereldniveau. Vooral dat laatste is nog ver te zoeken. Eigen plan De verdeeldheid leidt ertoe dat iedereen op het gebied van geo-engineering te veel zijn eigen plan trekt. Het kan de Universiteit van Cambridge bijvoorbeeld niet hard genoeg gaan. Daar wordt een aparte afdeling opgezet, het Centrum voor Klimaatreparatie. ,,Hier staat deze vraag centraal: wat moeten we blij ven doen, wat kunnen we doen en wat zijn voor over tien tot twintig jaar de plannen die het bestaan van de mensheid voor de ko mende 10.000 jaar zullen gaan bepalen?'', zegt David King, die het project coördineert. ,,We handelen veel te langzaam.'' Volgens Russchenberg bestaan er in begin sel twee richtingen in de geo-engineering. ,,De ene richt zich op de reflectie van zonlicht om de aarde af te koelen, de andere op het onttrekken van CO2 uit de atmosfeer. Aan de reflectie wordt het meest gedacht en gewerkt. Dat kan bijvoorbeeld worden bereikt met chemicaliën, sulfaatverbindingen in de stra tosfeer, of met wolkenmodificatie, waardoor wolken meer zonlicht kunnen weerkaatsen." Voor het repareren van het klimaat richten veel wetenschappers zich op de Noord- en Zuidpool waar de ijsmassa's in recordtempo smelten. Met enkele baanbrekende ideeën. Wat te denken van het plan om met tien mil joen windmolens in de winter bij Antartica ijskoud water naar de oppervlakte te pompen om de ijsmassa's te laten aangroeien. Ge schatte kosten: 400 miljard euro. Een goed, ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 WETENSCHAP Door kleine zwaveldeeltjes hoog in de lucht te verspreiden vormen zich wolken die zonlicht tegenhouden Ruimteschilden kunnen zonnestralen tegenhouden voor ze de atmosfeer binnengaan Opslag van CO2 onder de oceaan Vergroening van de woestijn weerkaatst zonlicht of op grote diepte in rotsgesteenten Aanplant van boss Grote CCb-ODname Zélf klimaat bijsturen is een HANS VAN ZON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70