OZCAN AKYOL Derk Wiersum door collega's herdacht Koehandel in het liquideren van mensen 6 UBX! ,1 Column Y~ Tijdens het bekijken van een vraaggesprek tussen Marjo lein Faber (PVV) en een verslaggever van de NOS moesten bij mij verschillende gevoelens om voorrang vechten. In Groningen had een verwarde man lukraak met een mes ingesto ken op jongeren. Ze hielden er ver wondingen aan over, nog even los van alle psychische ellende. De PVV-senator was er als de kippen bij om dit tweeten: 'Wat u van de media niet mag weten: de verwarde man heeft een Noord Afrikaans uiterlijk (volgens be trouwbare bron) en heeft kenne lijk een hekel aan bier.' Maar al gauw bleek dat hddr verhaal niet klopte. Een aantal ooggetuigen gaf een ander relaas en in het item van de NOS verklaarde Anne Clerc, een van de slachtoffers, met milde spot: ,,Het was een blanke man van 67 met grijs krullend haar en een grote neus.'' De politie kon die uitleg ook bevestigen. En dan komt het surrealistische gedeelte van deze kwestie: hoewel Marjolein Faber met de feiten werd geconfronteerd, bleef ze star en dus leugenach tig achter haar verhaal staan. Het was net Jiskefet. „Mijn tweet klopt", riep ze een paar keer, om vervolgens s te ver- dwij- nen. Wat leven we toch in een won derlijk land. Deze omhooggeval len fantast, een tikkeltje labiel en heel erg geobsedeerd, zit in de Eer ste Kamer en mag vanuit haar functie allerlei fabeltjes versprei den zonder daar op afgerekend te worden. Dat ze niet oprecht met het lot van de slachtoffers is begaan, blijkt wel uit het feit dat ze het verhaal van Anne Clerc in twijfel trekt, terwijl hij daar op dat terras voor zijn leven heeft staan vech ten. Het is schandelijk, ondermaats en lachwekkend. Dat dit soort mensen onze senaat mag bevol ken, is het failliet van de democra tie. Ik snap best dat boze burgers op de PVV stemmen, maar wat ik niet begrijp, is dat zij zich willen laten vertegenwoordigen door een randfiguur, iemand die openlijk wordt ontmaskerd als nepnieuws- verspreider en desalniettemin een grote bek opzet. Dat de PVV nooit zal door groeien, werd door Marjolein Fa- ber keurig in beeld gebracht. Ze doen kennelijk niet kwaliteits standaarden bij die partij, laat staan aan goed fatsoen. De volgende keer dat Geert Wilders brult dat hij voor het Nederlandse volk wil opkomen, zullen we allemaal denken aan Anne Clerc, die niet alleen door een griezel werd toegetakeld, maar daarna ook nog van een verwarde PVV'er het predicaat van leuge naar kreeg opgespeld. Deze fantast mag vanuit de senaat fabeltjes verspreiden Koen Voskuil Amsterdam Politiebeveiliging. Toegangscon trole. Advocaten die in snelle auto's door politiebewakers wor den afgezet. Het tekent de angst die is gezaaid sinds de moord op Derk Wiersum, de 44-jarige advo caat van kroongetuige Nabil B., twee weken terug. Om zijn leven en zijn rol binnen de advocatuur te belichten, hield de Amsterdamse Orde van Advo caten een herdenking in de Rode Hoed in Amsterdam. ,,Een her denking met een dubbele lading'', aldus Evert-Jan Henrichs, de de ken van Amsterdam. ,,We hebben het hier over de goede tijden van Derk en zijn rol binnen onze rechtsstaat. Maar alles wordt over schaduwd door de schokgolf die we ondergaan vanwege zijn dood.'' De moord op Derk Wiersum is ,,een aanval op onze rechtstaat'', zei minister Ferdinand Grapper- haus (Justitie), een van de zes spre kers. ,,Advocaten moeten de vrij heid hebben om voor iedereen zijn zaak te bepleiten. Derk Wiersum was een pleitbezorger. Hij werkte niet tegen iets of iemand, maar voor iemand.'' Volgens Grapperhaus maken advocaten sinds zijn dood afwe gingen die ze voorheen niet maak ten. ,,Durf ik die cliënt nog wel te verdedigen? Maar het moet. U moet uw toga met overtuiging blijven dragen'', zei hij tot de straf- pleiters in de zaal. ,,Van rechters blijf je af. Van officieren van justi tie. En van advocaten blijf je af.'' Het eerste wat OM-topman Gerrit van der Burg dacht toen hij hoorde van de dood van Wiersum was: ,,Een van ons is vermoord. Derk Wiersum was een integere, bevlogen advocaat die in de bloei van zijn leven is vermoord. Omdat hij advocaat is. Zijn familie moet Van rechters blijf je af. Van officieren van justitie. En van advocaten blijf je af - Ferd Grapperhaus, minister verder zonder hem, zonder man, zonder papa. Een van ons is niet meer.'' Rechter en voormalig advocaat Bart Stapert sprak Wiersum elke dag. Ze waren sinds 2001 collega's, vrienden ook. Samen gingen ze naar Champions Leaguewedstrij den van Ajax. Samen stonden ze twee jaar lang Nabil B., de kroon- getuige tegen Ridouan Taghi bij, tot Stapert de overstap maakte naar de rechterlijke macht. Stapert herinnert zich hem als een nauwgezette en strategische advocaat, die zich tot in de puntjes voorbereidde. ,,Als ik een zaak van Derk moest overnemen, kreeg ik lang van tevoren het dossier, in clusief een analyse en een pleit nota. Vaak was ik dan beter voor bereid dan in mijn eigen zaken.'' Wiersum overwoog op termijn over te stappen naar de rechterlijke macht, zei Stapert. Maar nu was hij nog bevlogen in de advocatuur. Ie mand die genoot van het spel, van het debat op zitting. ,,Hij zocht nooit ruzie met zijn tegenspelers. Hij deed het met een kwinkslag, en die mooie lach.'' De beste manier om hem te her denken is ,,de kernwaarden van de rechtstaat te bevestigen. Hoe sterk die ook worden aangevallen.'' De herdenking viel gisteren sa men met het nieuws dat een dins dag gearresteerde verdachte van de moord langer vast blijft zitten. Po litie en justitie maken nog niets bekend over de verdachte en zijn rol bij de moord. Ook lid van de club en 'raadgever' Greg R. speelde moordopdrachten door. Die waren vooral afkomstig van Turkse criminelen. Dat heeft kroongetuige Tony de G. (35) ver klaard, zo maakte het Openbaar Mi nisterie (OM) gisteren bekend. De kroongetuige maakte zelf deel uit van een van die moordteams. Hij wordt verantwoordelijk gehou den voor de moord op Jaïr Wessels in juli 2017 in Breukelen, maar stapte over naar justitie. De cellen, die steeds bestonden uit twee schutters, werden volgens hem af wisselend ingezet. Op het moment dat iemand vastzat of was verhin derd, werd een ander team in stel ling gebracht om de klus te klaren. Uit de ontboezemingen van De G. en het ontcijferen van informatie op meer dan zevenhonderd onder schepte telefoons, usb-sticks en harde schijven ontstaat volgens het OM een beeld van een club die een 'koehandeltje had in het liquideren van mensen'. ,,Alsof het om wor stenbroodjes gaat, wordt gesproken over het doodmaken van mensen'', verklaarde de officier van justitie. Veelzeggend volgens het OM is een onderschept gesprek tussen R. en een opdrachtgever. R. zegt dat hij overal wel wat mensen kent in de onderwereld als hem wordt ge vraagd een Marokkaanse tweeling uit Rotterdam om te brengen. De prijs varieert tussen de 70.000, 80.000 en 90.000 euro 'per hoofd'. Dat hangt ervan af of ze hun eigen 'ijzers' (vuurwapens) en 'fietsen' (vluchtauto's) gebruiken. ,,Oké, moet je ze hebben? Vind ze zo. Als je wat richtlijnen geeft. Heb ze morgen al als je zoekt'', zegt R. in dat gesprek. En als hem 70.000 euro wordt aangeboden: ,,Zijn ze niet meer waard? Hahaha.'' De G. heeft inmiddels tientallen verklaringen afgelegd in het steeds verder uitdijende proces-Eris. Mede op basis daarvan zitten nu veertien verdachten vast, die verantwoorde lijk worden gehouden voor vier li quidaties en zes moordpogingen. Afgelopen week is er een nieuwe verdachte aangehouden in Spanje, die nog moet worden uitgeleverd. R. geldt als hoofdverdachte. Dankzij vier harde schijven met meer dan een miljoen bestanden die van hem in beslag werden ge nomen, kreeg de politie inzicht in hoe moorden werden beraamd. Tussen die bestanden stonden foto's en filmpjes van chatgesprek- ken die hij zou hebben gevoerd met goed beveiligde telefoons. Politie-onderzoeken die eerder waren vastgelopen, konden zo vol gens het OM alsnog worden opge lost. Gisteren werd duidelijk dat dit onder meer speelde nadat in maart 2017 twee gestolen auto's van de weg werden gehaald met daarin drie mannen. De politie vond auto matische vuurwapens, bivakmut sen en jerrycans met benzine. Nooit werd duidelijk wat de man nen van plan waren, maar dankzij de gevonden berichten van R. wel. Volgens het OM gaat het om liqui datiepogingen op twee mannen. zaterdag 5 oktober 2019 GO y @OzcanAkyol euaenaa F >-7 tTS"?',: Onder politiebeveiliging heb ben gisteravond enkele honder den leden van de advocatuur, het Openbaar Ministerie en de rechterlijke macht de moord op advocaat Derk Wiersum her dacht. De boodschap was eensluidend: de rechtspraak mag niet buigen onder geweld. M Bij een schietpartij in Breukelen in 2017 werd Jaïr Wessels ge dood. foto MICHEL VAN BERGEN/ANP Motorclub Caloh Wagoh be schikte over drie moordcom mando's. Medeoprichter Delano R. stuurde de commando's aan. Hij nam opdrachten aan van onder meer de voortvluchtige topcrimineel Ridouan Taghi. Die betaalde het best. Raymond Boere Den Haag Kroongetuige Tony de G. neemt het op tegen Caloh Wagoh Z In de Rode Hoed in Amsterdam kwamen advocaten samen om hun vermoorde collega te eren. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6