Programmamaker Tijl Beckand loopt tocht door Duitsland in 20 In 1705 maakte componist Johann Sebastian Bach een 400 kilometer lange voettocht door zijn vaderland om zijn idool Dieterich Buxtehude te ontmoeten. Tijl Beckand liep de vermoedelijke route en maakte er een tv-programma van. We wandelden het laatste stuk mee. Een avond in Arnstadt, begin achttiende eeuw. De dan 20-jarige Johann Sebastian Bach wordt in de stad opgewacht door een groepje boze jongens. De componist heeft één van hen, genaamd Johann Heinrich Geyersbach, 'een 'lul van een fagottist' genoemd. De jonge ren zinnen op wraak. Het draait uit op een handgemeen, waarbij Bach zijn degen trekt. De componist krijgt een proces-verbaal. ,,Het is voor Bach waarschijnlijk de door slaggevende reden geweest om te vertrekken en aan zijn voettocht te beginnen'', stelt Tijl Beckand (45). ,,Van Arnstadt naar Lübeck in het noorden van Duitsland. Daar woonde zijn idool: Dieterich Buxtehude. Van hem kon Bach leren, maar hij moest ook opschieten. Buxtehude was al op leeftijd, 68 jaar. Hij trok er vier weken voor uit, het werden vier maan den.'' Tijl Beckand, vooral bekend als improvisa tiekunstenaar van de Lama's en televisiepre sentator, heeft zich de laatste jaren ook ont popt als een warm pleitbezorger van de klas sieke muziek. Met programma's als de Tiende van Tijl en Tijl B op volle toeren maakt hij het genre toegankelijk voor een breder en jonger publiek. ,,Het waren altijd verhalen vanuit een studio. Ik wilde meer verdieping. Het levens verhaal vertellen in een tocht. De struggle in beeld brengen, het ondergaan van zo'n lange reis. En onderweg de plekken laten zien, de steden waar hij langs kwam, het natuur schoon. Een echte roadtrip.'' Dus duikt Tijl Beckand in de route die Bach gelopen moet hebben. Verschaft hij zich origi nele wandelschoenen en -kleding, bepakt zich met een rugzak en trekt erop uit. Te beginnen in ARNSTADT waar de jonge componist des tijds woonde en werkte als organist in de Neue Kirche. En verdiept hij zich nog meer in het genie, zoals hij de componist noemt. ,,Bach is uniek in zijn soort. Hij staat boven alle partijen. Zijn muziek is toepasbaar op alle instrumenten. Dat is bij geen enkele andere componist het geval. Hun muziek is vaak een weergave van een periode, die van Bach is tijdloos. En een inspiratiebron voor vele muzi kanten. Voorbeeld? Blackbird, een nummer van Paul McCartney. Bach blijft cool op de een of andere manier.'' In de leer Johann Sebastian Bach heeft al een strijd gele verd voordat het muziektalent zich ontwik kelt. De jongeling, het achtste en jongste kind in een Duitse familie, is pas 9 jaar als eerst zijn moeder en tien maanden later zijn vader over lijdt. Hij komt in het gezin van zijn oudere broer en wordt op z'n 18de organist in Arn stadt. Als hij hoort van het bestaan van Diete- rich Buxtehude in Lübeck krijgt hij de krie bels. Bach wil in de leer. ,,De roem van een componist kon zich ook toen al uitstrekken van Scandinavië en Spanje tot Rusland en Ar gentinië. Door mond-tot-mondreclame, of drukwerk. Bach kon zijn talent niet meten, maar voelde dat hij meer kon. Hij wilde beter worden. Zonder een afspraak te maken en zonder zijn baas in te lichten vertrok hij.'' Meer dan drie eeuwen later volgt Beckand de route, die van zuid naar noord loopt. ,,Het zegt nogal wat over iemand als je 400 kilome ter aflegt. Ik onderga het, herbeleef de tocht, ben zo veel dichter bij Bach gekomen.'' ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 GO Uit wandelen met Bach, Buxtehude en Beckand DENNIS JANSEN ■S', Van boven naar beneden: beeld van de jonge Bach in Arnstadt, de Brocken (het hoogste punt van de Harz), de Holstentor in Lübeck en Johannes Unger met het orgel in de Marienkirche. FOTO'S SHUTTERSTOCK/PRIVEBEELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68