Opkomst en ondergang van een criminele kroongetuige Met de 35-jarige Tony de G. uit Spijkenisse heeft het Openbaar Ministerie een kroongetuige die de omstreden motorclub Caloh Wagoh ontmaskert als een nietsontziend uitzendbureau voor liquidaties. Wie is deze Tony? En waarom werd hij kroongetuige? Het werken in de sloop betekent hard buffelen. Niks voor Tony 15 YELLE TIELEMAN EN JENS OLDE KALTER Chiclana de la Frontera. Vanuit de verte ziet hij het bordje. Chiclana ligt vlak onder de rook van Cadiz. Vijfjaar geleden was hij er ook al. En nu is hij terug. De zon schijnt hier altijd, de huizen zijn er mooi en hij kent het gebied van de vo rige keer. Toen stond hij voor het eerst op een dodenlijst. Hij was een partij drugs kwijtgeraakt, maar ach, dat zou weer overwaaien. Uiteinde lijk was het prima toeven aan de Spaanse kust. Niet alleen omdat de vissen vanuit zee zo zijn bord op leken te zwemmen. Hij had ook genoeg cash op zak om het hele strand een week te trakteren. Dat was toen. Een heel leven geleden. De zon schijnt nu even fel, de vis is net zo vers en er zit- ten ongetwijfeld evenveel hoer tjes in het bordeel. Maar nu is hij al blij als hij genoeg geld heeft voor een paar nachten in het jeugdhostel en wat beltegoed. Zo dat hij zijn (inmiddels ex-)vrien- din kan bellen. Terugkeren naar deze plek, waarvan bekend is dat hij daar eerder is geweest, zal zijn zoveel ste fout blijken. Net als dat tele foontje naar zijn vader waarin hij zijn betrokkenheid bij een moord min of meer toegeeft, terwijl de politie meeluistert. Niet dat het Tony de G. uitmaakt. De Neder landse justitie is zijn minste zorg. Op een dag zullen ze hem toch vinden. En zo lang justitie sneller is dan de mannen die hij ooit zijn vrienden heeft genoemd, is dat misschien wel prima. Nu wil hij gewoon zijn vriendin spreken. Zijn meissie, dat hem dwars door paniekaanvallen, de pressies en periodes van totale pa ranoia op de been houdt. Huilend vertelt hij hoe veel hij haar mist. Maar alles komt uiteindelijk goed. Hij heeft tenslotte al eerder op een dodenlijst gestaan. En hij leeft toch nog? Ook dit waait wel over, snikt hij. Hij wil een leven op bouwen. Met haar trouwen. 'Maar hoe zie je dat voor je Tony. Wat doen we als je weer naar Neder land komt?' Dat weet hij wel. 'Ge woon, binnen blijven. En tegen niemand zeggen dat ik er weer ben.' Johannes 'Tony' de G. wordt op 8 september 1984 in Schiedam ge boren. Net als zijn moeder groeit Tony in het woonwagenkamp in Spijkenisse. Naar goed gebruik zit iedereen er in de handel. Schroot, sloop, auto's. Niemand is er direc teur van Philips of Nationale Ne derlanden. Tony's vader ook al niet. Die runt autosloopbedrijf Spijkcity, waar Tony als jonge jon gen al komt te werken. School is niet echt aan hem besteed. Hij stopt er mee als hij 15 is. Zelf denkt hij dat hij het gymnasium aankan. Het werken in de sloop bete kent hard buffelen en daar heeft jonge Tony weinig trek in. Maar zijn voorliefde voor bier, sterke drank en cocaïne moet ergens van worden betaald. Toevallig heeft zijn pa nog 10.000 euro liggen. Die steekt hij in zijn zak. Natuur- GO ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 Dan vertelt Tony alles LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63