II 4 dagen Salland 5 voorverpakte leverworstplakjes terug, omdat er listeria was aange troffen. Eerder die maand werden de tartaar, Duitse biefstuk en filet américain van supermarktketen Deen teruggeroepen. Afgelopen april waarschuwde supermarkt Boni klanten dat gehaktballen be smet konden zijn met listeria. Ook uit andere Europese landen komen regelmatig alarmerende berichten. Het zuiden van Spanje werd vorige maand zelfs getroffen door een bacteriële epidemie, waarbij meer dan 150 mensen ziek werden na het eten van besmet vlees. Twee van de getroffenen overleefden dat niet. Een Duitse vleesproducent moest stoppen na dat twee ouderen overleden na het eten van zijn worst. In Engeland overleden in juni vijf mensen door besmette broodjes en salades, nota bene in ziekenhuizen. Twintig Nederlanders raak ten de afgelopen twee jaar besmet met de bacterie via de vleeswaren. Onder hen zijn drie mensen die stierven en een zwan gere vrouw. Het RIVM heeft de identiteit van de slachtoffers niet bekendgemaakt, maar het is een bekend gegeven dat de bacterie vooral bij heel jonge kinderen, se nioren en mensen met een ver zwakt immuunsysteem grote el lende kan veroorzaken en zelfs tot de dood kan leiden. Het voedsel schandaal brengt bij Sam van Riel (25) uit Den Bosch verschrikke lijke herinneringen boven. De jonge vader raakte vorig jaar be smet met de bacterie en wist het maar net te overleven. ,,Als ik zes uur later bij de huisartsenpost was gekomen, was ik er nu niet meer geweest.'' Uit bloedonderzoek bleek dat de Bosschenaar een her senvliesontsteking had opgelopen. ,,In het ziekenhuis namen ze het zéér serieus. Ze wisten meteen dat het foute boel was. En dat ze snel moesten handelen om erger te voorkomen." Van Riel moest twee weken in het ziekenhuis blijven en kreeg zware medicatie. Een jaar later ondervindt hij nog dagelijks de gevolgen van de besmetting. ,,De bacterie is uit mijn lijf, maar ik heb elke dag hoofdpijn, ben vaak erg moe en vergeet dingen.'' Het Openbaar Ministerie kijkt over de schouder van de NVWA mee om te kunnen beslis sen of er een justitieel onderzoek moet komen. ,,Het is te vroeg om daar nu iets over te zeggen'', meldt woordvoerder Valentine Hoen. Offerman kan momenteel niet ingaan op eventuele financiële schade, net zo min als het Belgische moederbedrijf Ter Beke. De aan dacht van Offerman ligt volledig bij het terughalen van besmette pro ducten, meldt een woordvoerster. Ook spant het bedrijf zich in om 'nieuwe productiestromen te cre- eren om de markt weer zo snel mo gelijk te voorzien van vleeswaren'. Dat kan. De incubatietijd be draagt maximaal 90 dagen. Het RIVM advisert dringend de koelkast goed te inspecteren en verdacht vlees weg te gooien. Alle betrokkenen geven aan dat de pro ducten die nu in de winkels lig gen, veilig zijn en niet op de zwarte lijst van Offerman staan. vraag of er al eerder listeria-be- smettingen bij de vleeswarensnij- derij zijn geconstateerd. Ook Of ferman zelf wil daar geen reactie op geven. Er is geen gestructureerde aanpak om risico's bij voedsel te ontdekken en te beoordelen. Risi co's worden daarom niet altijd goed in beeld gebracht of te laat ontdekt, met als gevolg dat men sen onnodig ziek worden. Die harde conclusie trok de Onder zoeksraad voor Veiligheid (OVV) afgelopen juni in een rapport. De raad onderzocht de voedselveilig heid in Nederland naar aanleiding van de ontdekking van fipronil in eieren, in de zomer van 2017. Van het overgrote deel van de voedsel- Als ik zes uur later bij de huisartsenpost was gekomen, had ik nu niet meer geleefd infecties lukt het nu niet de bron op te sporen. ,,Dat is een belang rijke tekortkoming in het systeem. Dit zorgt ervoor dat de besmetting niet bij de bron kan worden aange pakt'', aldus de OVV in juni. Dat laatste oordeel is inmiddels ach terhaald door de nieuwe dna-tech- niek die door NVWA en RIVM wordt ingezet en dus meteen tot resultaat leidde. Minister Bruno Bruins (Medi- sche Zorg) houdt vol dat de dien sten die de veiligheid van ons voedsel bewaken, 'goed functione ren'. ,,Er zijn altijd risico's, hoe klein ook.'' Bruins prijst het 'snelle ingrijpen' door de NVWA, die de vleeswaren meteen heeft laten te rugroepen uit de winkels en maat regelen heeft genomen. Jaarlijks registreert het RIVM zeventig a honderd meldin gen van zieken door de listeriabac- terie. Omdat de incubatietijd één tot negentig dagen is, kan niet al tijd worden herleid waar de be smetting vandaan komt. Het gebeurt wel vaker dat etens waren worden teruggeroepen om te voorkomen dat mensen listeri- ose oplopen. Eind augustus haalde Albert Heijn bijvoorbeeld bakjes Veluwse Bron hotel 4 dgn Duitse Rijn**** www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg zaterdag 5 oktober 2019 GO Diverse vleeswaren uit voorzorg uit het schap gehaald De leverancier die voor ons vleeswaren snijdt, kan de voedselveiligheid helaas niet waarborgen. Dus nemen wij geen enkel risico en hebben we deze producten verwijderd Mei de vleeswaren die je nu In onre winkel vindt, is niks mis. i dal alle problemen zo snel mogelijk opgelost in!!!!'"!'! M Vleeswaren die nu in de schappen van de supermarkten liggen, zouden wel veilig zijn. Verpakkingen waarin de listeriabacterie zat, zijn verwijderd. foto anp 6 Wie zijn de slachtoffers? 7 Is het bedrijf strafbaar? 8 Kan ik nog ziek worden? 4 Is de controle op ons voed sel wel goed genoeg? —Sam van Riel, slachtoffer listeria 5 Hoe vaak gaat het fout? Voor maar: Gevestigd in een luxe villa, bovenop De Rijsserberg en midden in de natuur! 4* Fletcher Hotel Sallandse Heuvelrug, Rijssen (8,2) O 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis wifi, parkeren en verwarmd binnenzwembad Aankomsten t/m februari. Betaal pas bij aankomst! 4* Fletcher Hotel Epe-Zwolle (8,0) 4* Hotel Rheinpark Rees (8,2) 2 nachten incl. ontbijt en parkeren 3 nachten incl. ontbijt en parkeren 1 dag Veluwse Bron A I Incl. sauna, fitness en wifi wp Incl. zwembad en wifi OT»l Over de grens bij Arnhem Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosfen en toeristenbelasting Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl Ook op zo. geopend van 12:00-18:00 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1" verdieping Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5