Zogezien Boer kan niet leven van een opgestoken duim De Nederlandse agrarische sector liet dinsdag in Den Haag zien dat de landbouw nog een sector is waar rekening mee gehouden moet worden. Boeren eisen een stabiel, duurzaam landbouwbeleid waarop ze kunnen bouwen. De Groot en Klaver zijn niet verant woordelijk voor de rammelende regelgeving van de afgelopen tientallen jaren 11 brengen. Nico en zijn familie konden terecht op een boer derij een kilometer verderop. Dat was maar goed ook: ,,De boerderij waar we eerst za ten, werd in brand geschoten. Ik zeg altijd maar: wat heb ben wij een geluk gehad. Bij de nieuwe boerderij was een schuilkelder gegraven. Die was afgedekt met dikke boomstammen met daar bo venop een laag vlas. Daarin smoorden de granaatscher ven. Ik ben 13 jaar geworden in die schuilkelder. Er viel niks te vieren, cadeautjes wa ren er niet. Ik speelde buiten met mijn zusje Jeanine. Plot seling vielen er zo veel grana ten, dat we de kelder niet meer konden bereiken. We schuilden onder een tafel te gen de muur van het melk- huisje. Ik wist dat er na twin tig minuten een pauze zou zijn. In die paar minuten haalden we het naar de kel der. Niet veel later keken we naar buiten. Het hele melk- huisje was weg, er was alleen nog een krater." Op een gegeven moment was de kelder helemaal vol vluchtelingen. Toen klopte burgemeester Sjef van Don gen van Aardenburg met zijn gezin aan. Vader Rootsaert kende de burgemeester van diens avontuur op Spitsber gen. „Hoewel er eigenlijk geen plek was schoven we al lemaal een beetje op, zodat zij er toch in konden. Toeval of niet: na de oorlog was mijn vader één van de eersten die Marshallhulp kreeg." Op het kruispunt bij het oorlogsmo nument in Eede kan Nico de noodwoning aanwijzen die ze na de bevrijding kregen. De bevrijding bracht nog meer wapengeweld. Er ver scheen een Canadees met mitrailleur in de opening van de schuilkelder. In een huis zo'n driehonderd meter ver derop zaten Duitsers die zich niet wilden overgeven. Ook niet na enkele Canadese mi trailleursalvo's. De bevrijders stelden een vlammenwerper op in de coupure van een na bij gelegen dijk. ,,Ik zag de vlammen op het huis te rechtkomen. Binnen kregen ze het te heet. Er kwamen 22 Duitsers naar buiten, met de handen omhoog." Hun eigen paard - het heette Dolf - was tijdens de beschietingen gedood. Nico heeft hem zien liggen, hele maal open gereten. Om terug naar huis te kunnen spande vader Rootsaert een Frans paard in dat de Duitsers had den achter gelaten. De eerste nacht logeerden ze in de El- derschans, een kasteeltje net buiten Aardenburg. De boer derij op Rijksweg 25 was ver woest. Die op nummer 46 stond er nog. Daar trokken ze in. Laarzen Richting Leopoldkanaal la gen gesneuvelde Duitse mili tairen. Nico liep er met een dorpsgenoot die vaak huis slachtingen deed. ,,Die man wees: daar lag de Duitse lui tenant die vijf maanden gele den zijn fiets had afgepakt. Nu wilde hij zijn laarzen. De Duitser lag er al een paar da gen. Zijn voeten en benen waren gezwollen. De slagers man pakte een mes en sneed de benen eruit. Daarna is de wederopbouw begonnen." de landbouw naar de mond pra ten, kunnen hun woorden niet waarmaken. De boeren trappen daar niet in. Terecht vragen ze dat ook andere sectoren hun bijdrage leveren. Hun vertrouwen in de re gering is tot het absolute nulpunt gezakt. Een kabinet waarvan een minister zegt er alles aan te doen dat de Formule 1 volgend jaar in de duinen van Zandvoort door kan gaan omdat de mensen graag 'vroem-vroem' horen, heeft zijn prioriteiten niet goed op een rijtje. Aartsvijanden D66-Tweede Kamerlid Tjeerd de Groot - tot 2017 directeur van de Nederlandse Zuivel Organisatie - praat de boeren, en dan met name de veehouders, niet naar de mond. Zijn opmerking over het halveren van de veestapel was de aanleiding tot het protest. De Groot en zijn GroenLinks-collega Jesse Klaver hadden het lef om hun gezicht te laten zien. Dat werd niet erg gewaardeerd door de ini tiatiefnemer van de actie, scha penhouder Bart Kemp. Die griste na twee zinnen de microfoon uit handen van De Groot. Boeren gin gen met hun rug naar De Groot staan en staken hun middelvinger op. De voorman van varkenshou ders vond dat na afloop nog te veel eer voor De Groot en Klaver. Mark van den Oever, voorzitter van Far mers Defence Force, zei tegen de website Melkvee.nl: ,,Dit zijn onze aartsvijanden. Ik had ze wel van het podium kunnen trekken." Dat beide heren als een rode lap op een stier werken is te begrijpen, maar deze twee politici hebben de problemen niet veroorzaakt. Zij zijn niet verantwoordelijk voor het wispelturige beleid en de ram melende regelgeving van de afge lopen tientallen jaren. Bart Kemp, de voorman van Agractie, legde een 'duurzame herverdeling van de landbouw' als eis op tafel. Daarvoor hebben de boeren de door hen nu zo ver foeide politiek hard nodig. De schapenhouder en zijn collega- boeren doen er goed aan zich te bezinnen op de vraag wie hun echte bondgenoten in Den Haag kunnen zijn om dit voor elkaar te krijgen. Met alleen applaus en op gestoken duimen van politici schieten ze weinig op. De 'sector' is toe aan een stabiel beleid waar mee zij en de samenleving jaren vooruit kunnen. bleem is echter dat de regels op ju ridisch drijfzand zijn gebouwd en voor de rechter geen stand hou den. Of het nu gaat om de CO2- uitstoot, het verstrekken van ver gunningen voor pulsvissers en nu weer het stikstofbeleid, keer op keer gaat de overheid op zijn ge zicht. Soms is het de Nederlandse rechter, dan weer Europa die de regering tot de orde roept. Het was dinsdag beschamend om te zien dat partijen en perso nen die al jaren verantwoordelijk zijn voor die rammelende regelge ving met een beschuldigende vin ger naar 'veganisten' en 'groene politici' wezen. Politici die én Schiphol én de industrie én de hardrijdende automobilist én de Formule 1 én de bouw én dus ook ,,Toen ze stront mest gingen noe men, is het gezeik begonnen." De jonge Gelderse nertsenhouder Mi- scha Bouwer had dinsdag op het volle Malieveld de lachers op zijn hand. Zijn grappen waren wat makkelijk. Over boeren tegen Haagse politici, platteland tegen Randstad, overalls tegen pakken, volk tegen de elite. Maar hij heeft wel een punt als het gaat om de dubbele moraal van de wetgever. De nertsenhouderij is vanaf 2024 verboden in Neder land. Nertsenbont niet. Alsof dat bont niet afkomstig is van roof- diertjes die in kooien worden ge houden. Maar die kooitjes staan buiten onze landsgrenzen. Op de website Vice zei Bouwer in april met zijn fokkerij naar de Ver enigde Staten te willen verhuizen: ,,Als je wil mag je een nerts daar gewoon in een pak melk proppen. Maar mocht ik daar een bedrijf be ginnen, zou ik wel dezelfde kooi- maten hanteren als ik nu in Ne derland doe." Het is de frustratie van veel mensen die hun brood verdienen in de landbouw, veeteelt en visse rij. De regels waar zij aan moeten voldoen gelden lang niet altijd voor hun concurrenten buiten onze landsgrenzen. Dat is een ge volg van keuzes die in Nederland zijn gemaakt. Die keuzes zijn de uitkomsten van een afweging van allerlei belangen. Uiteindelijk worden dat wetten en regels. Pro- GO ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 Nico Rootsaert bij het oorlogsmonument van Eede. Rechts is de noodwoning te zien waarin hij na de oorlog woonde. fotos boaz timmermans Oud-staatssecretaris van landbouw Henk Bleker (rechts) bekijkt het spandoek dat Zeeuws-Vlaamse boeren hebben meegenomen naar Den Haag. foto theo giele THEO GIELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59