75 jaar Bevrijding 10 Dit is het twaalfde deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag vertelt Nico Rootsaert (1931) over zijn jonge jaren in Eede: ,,Niet veel later keken we naar buiten. Het hele melkhuisje was weg, er was alleen nog een krater." 'Ik ben 13 jaar geworden in die schuilkelder. Er viel niks te vieren' De eerste dag van de oorlog zal hij niet gauw vergeten. Het gezin Rootsaert - toen vier jongens en een meisje - verhuisde op 9 mei 1940 van de boerderij op Rijks weg 46 naar de boerderij van opa Root saert, pal op de grens, Rijksweg 25. Het was nog nacht toen ze in hun nieuwe huis wak ker werden van geronk in de lucht. Nico: ,,Er hingen Duitse vliegtuigen boven ons. We sliepen op zolder en konden ze zien door het dakvenster. Een paar weken later kwamen de Duitse soldaten. Er waren er bij die het schuim op hun mond hadden, net alsof ze gedrogeerd waren, ze keken wild uit hun ogen. De meeste mensen kre gen inkwartiering in huis. Bij ons werd al leen de schuur door soldaten met zijspan in beslag genomen. In ons huis was met alle kinderen geen ruimte, dat zagen ze ook wel." Nico Rootsaert kiest positie op zijn bank in de woonkamer. Hij vertelt dat hij vroe ger een wilde bos zwarte haren had. Wild is het niet meer en het is wit geworden, maar je kunt hem zeker niet kaal noemen. Zijn rijtjeswoning is duidelijk naoorlogs. Dat geldt voor vrijwel heel het dorp. On danks zijn leeftijd laat zijn geheugen hem niet in de steek. En lichamelijk: ,,Als ik zeg dat ik 88 ben, dan geloven mensen me vaak niet. Ik spring nog zo op de fiets. En ik rij met de auto naar mijn dochters, overal in het land. Dat is geen enkel probleem." Bevroren tenen De Wehrmacht overspoelde het dorp. Ze waren modern, vonden de grensbewoners. Na verloop van tijd trokken ze verder. Op één na. ,,Dat was Karl Boxberg. Hij bleef achter in het café van de familie Blondeel en had een oogje op dochter Alma. Op een gegeven moment moest hij naar het oost front. Met bevroren tenen mocht hij terug naar huis in Duitsland. Na de oorlog kwam hij naar Eede en is met Alma getrouwd. Ze woonden hier in het dorp, hij was een cor recte man die deels Nederlands en deels Duits sprak. In 2000 is hij overleden." De bezettingsjaren verliepen in Eede be trekkelijk rustig. Vader Rootsaert deed goede zaken - niet met de Duitsers, maar de prijzen voor landbouwproducten scho ten de hoogte in. Er werd in die tijd betaald met Duitse Marken. Daarmee kon hij de le ning op zijn boerderij aflossen. In een stapel strobalen werd een radio toestel verstopt. Radio Oranje kwam goed door. ,,Ik lag soms stiekem met mijn oor te gen het apparaat. Af en toe sprak de konin gin uit Londen. Ik herinner me haar woor den, vlak voor de gevechten losbraken: 'De vrijheid getuigt, het geweten buigt niet, houd stand houd stand, de vrijheid is na bij'. Als de Duitsers dat van die radio had den geweten, dan waren we in een concen tratiekamp terechtgekomen." Er kwamen veel bommenwerpers over op weg naar Duitsland. Ze vlogen in forma ties van twaalf of veertien vliegtuigen. Broer Herman wist dat ook. Samen met in gekwartierde soldaten stond hij te kijken naar een terugkerende formatie, waar twee toestellen ontbraken. ,,Mijn broer zei tegen de soldaten: Da sind zwei abgeschossen. Toen er kort daarna weer een groep kwam, die deze keer twee vliegtuigen meer telde, zei hij: Da sind zwei beigeschossen. De soldaten konden er niet om lachen en gaven hem een klap voor zijn kop." Op 8 of 9 september 1944 werd duidelijk dat er aan het Leopoldkanaal hard zou wor den gevochten. In Eede was het dat week einde kermis. De bruggen over het kanaal werden vernietigd, dat was goed te horen. En in het dorp werd de toren van de kerk opgeblazen. De klokken waren er eerder uitgehaald. ,,Toen de Canadezen bij het Le- opoldkanaal aankwamen, zijn ze gestopt met hun offensief. Dat is een grote fout ge weest. De Duitsers kregen de tijd om zich in te graven, ze trokken een vesting op. De gevechten daar hebben zo'n zes weken ge duurd. Wij kregen het bericht dat we moesten evacueren. Met paard en een wa gen vol met huisraad zijn we naar Oost burg getrokken. Mijn zusje Anita was net twee maanden oud, mijn moeder liep met haar in de kinderwagen het hele eind ach ter de boerenkar." Melkhuisje Op een boerderij waar nu het golfterrein bij Oostburg is, waren ze in eerste instantie niet welkom. Het was spannend want het werd al donker. Na wat overleg mocht het gezin Rootsaert in het aangebouwde melk- huisje. Enkele weken later eisten Duitsers de boerderij op om gewonden onder te ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 GO Brieversstraat BIRKtlRH Cf ri MMSTÖ45 OKH IVS&WW:. 'Wat hebben wij een geluk gehad' JAN VAN DAMME PASPOORT Nico Rootsaert werd 26 september 1931 geboren op een boerderij aan Rijksweg 46 in Eede. Vader Marcelijn had een gemengd bedrijf. Nico's moeder kwam uit Maldegem. Er waren zeven kinderen: eerst vier jon gens, daarna drie meisjes. Nico was de jongste van de jongens. Hij werkte als landbouwer en als tuinder. In 1969 werd hij buschauffeur voor de Belgische Spoorwe gen op de lijn Gent-Eekloo-Brugge. Dat deed hij tot zijn 65ste. Hij trouwde in 1962. Hij is gescheiden. Ze kre gen drie dochters. An- nick woont in Gel drop, Bianca in Weesp en Maureen in Breskens. Er zijn in middels vijf klein kinderen, al lemaal kleinzo nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58