Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Florentien Dekker groeide op in de binnenstad van Middelburg. In een prachtig brede straat met de naam Balans, vlakbij de Abdij, genoot ze van de ruimte, de vrijheid en het leven in de stad. 'Balans 15 herinner ik me voor altijd als een geweldige woonplek' i en gigantische wo ning, dat is het eerste wat Florentien Dekker zegt als ze over vroeger I praat. ,,Ons huis was heel spannend. Hoog, veel ruim tes, legio verstopplekken. Ook hadden we een grote tuin, bene den een zitkamer, een tussenka- mer en een eetkamer. De houten vloer was wit en kraakte. Er was een enorme zolder en ook nog een vliering daar boven met veel spinnenwebben. Daar bouwden mijn vriendinnen en ik tenten van oude gordijnen en oude tafel kleden. Er stond ook een ver kleedkist met galajurken, een trouwjurk en bontmutsen en schoenen met hakken en mooie tassen." Bedstee Terwijl ze spreekt over haar jeugdjaren komen de beelden weer boven drijven. Het is alsof Dekker zich weer even een meisje van een paar jaar oud waant. ,,In ons huis kon je goed verstoppertje spelen. De beste plek was op de eerste verdieping onder de trap in een berghok, daar werd ik nooit gevonden." De eerste jaren deelde Dekker een kamer met haar ou dere zus. ,,Later heeft mijn vader, architect van beroep, een handige constructie bedacht. Hij plaatste een bedstee tegen een andere bedstee en zo werden het twee af zonderlijke kamers." Dekker herinnert zich hoe haar moeder, een tuinarchitecte, het huis met veel smaak inrichtte. Ook de tuin was altijd piekfijn. ,,Een lange, diepe stadstuin waar de ochtendzon scheen op het ter ras achter. Op zondagen konden we daar heerlijk ontbijten." De deur van het ouderlijk huis ging nooit op slot. Dekker speelde veel op straat, voor of achter het huis. Ze zocht beukennootjes on der de grote beuken bij de voor deur. ,,Het leukste was: het bin nenste gedeelte van het nootje kon je opeten." Met een acht jaar oudere broer en zes jaar oudere zus voelde Dekker zich soms het 'kleintje' in huis. Ze trok vooral op met de buurtkinderen. ,,Ik liep al tijd door een smal steegje aan de achterkant van ons huis naar de Bogardstraat. Daar was altijd wel iemand om mee te spelen." Over het smalle steegje heeft Dekker de nodige anekdotes. ,,Mijn broer had een brommer en kwam vaak met pijnlijke knokkels thuis. Als hij door het steegje reed schuurde hij met zijn handen langs de muren, zo smal was het daar. Mijn zus deed nog engere dingen. Zij kroop via het zijraam het dak van ons huis op en keek vanaf de trapgevel in haar pyjama naar de fontein, die 's avonds ge kleurd was." Op het Abdijplein leerde Dek ker fietsen en rolschaatsen. In de buurt van haar huis liep ze haar eerste blauwe plekken op. ,,Op de Balans bevond zich een prachtige rots-fontein, waarin je heel goed kon klimmen. Soms bleef je droog, andere keren was je klets nat. Schaafwonden hoorden er ook bij, dat was het risico van 'rotsklimmen'." Speurtochten Verjaardagen werden ieder jaar uitbundig gevierd. Dekkers vader bedacht speurtochten door de stad. Alleen aan het verlanglijstje werd niet altijd gehoor geven. ,,Met stip op de eerste plaats stond bij mij een pony. Helaas kreeg ik die niet, maar mijn vader had een creatieve oplossing. De schuur in de achtertuin was 'de manege' en hij maakte een zwart stokpaard. Een grote hark en een bezem diende eveneens als pony. Met drie neppaarden rende ik volop door de tuin, urenlang was ik zoet." Een 'echt' paard kwam er niet, wel kreeg ze later een hondje met de naam Dolo en twee konijnen. ,,Een zwarte en een witte. En dan was er nog de poes van de buur man met de naam Tom. Die kwam regelmatig bij ons buurten, de buurman riep hele dagen: 'Toohom Toohom'." Sinterklaas Rond 5 december liep de span ning in huis altijd op. ,,Sinterklaas kwam ieder jaar in optocht langs ons huis en als wij 's avonds voor de open haard liedjes zongen, klopte hij heel hard op de ramen. Snel vlogen we naar de voordeur waar twee wasmanden met pak jes en surprises stonden. Wel gek dat een keer ook mijn kussen en oude knuffel in de mand lagen. Mijn vader rende dan via de Bo- gardstraat en het smalle steegje weer naar de tuin en stapte met een grijns binnen." Regelmatig ging het gezin in de zomermaanden kamperen in Frankrijk. ,,Voorafgaand werd ter controle de tent al in onze eigen tuin opgezet. Even checken of al les nog compleet was." De dag dat Dekker op 11-jarige leeftijd achterop de brommer zat bij haar broer zal ze nooit verge ten. ,,We reden naar een stuk bie tenveld tussen Middelburg en Veere, mijn hondje Dolo stopte ik onder mijn spijkerjasje. Op het stuk kleigrond bouwden mijn ou ders een nieuw huis. Ik vond het vreselijk dat we onze vertrouwde plek verlieten. Met tegenzin ver huisde ik in 1976 van de stad naar het platteland. Ineens moest ik voor mij gevoel oneindig ver fiet sen naar school." Terugkeer We zijn vele jaren verder en Flo- rentien Dekker woont inmiddels weer vlakbij haar ouderlijk huis van vroeger. ,,Toen ik na 25 jaar te rugkeerde in Middelburg kwa men alle herinneringen weer bo ven. Tijdens mijn werkzaamhe den in het museumcafé stond ik soms dromerig vanuit het terras onder de poort door te kijken. Kon ik precies het plekje zien waar ik ben opgegroeid. Balans 15 in Middelburg herinner ik me voor altijd als een geweldige woonplek." GO ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 'In ons huis kon je goed verstoppertje spelen' HANS PUIK Florentien Dekker voor haar ouderlijk huis. foto johan van der heijden Florentien kreeg geen paard, maar wel een hond en twee konij nen. FOTO PRIVÉ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57