ImÊL k Internationaal Buzzfestival in Middelburg I '4. hebben dat de bus een zwieper maakt door een grote kuil in de weg. Als het tegenzit vind je dan de hele wand op de grond. Maar dat komt bijna nooit voor." Vrijdag (11 oktober) organiseert ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland in Middelburg het In ternationaal Buzzfestival. Ter gele genheid van het vijftigjarig be staan van de bibliobussen in Zee land zijn er op de Markt dan twaalf exemplaren te bezichtigen, afkom stig uit Nederland en België. Antoinette van Zanten, hoofd dienstverlening en educatie van ZB, heeft het festival opgezet. Met een duidelijke reden: ze is ervan overtuigd dat de bibliobus toe komst heeft. Toegegeven, de bloei tijd van de jaren 70 van de vorige eeuw ligt al lang achter ons. Toen toerden er in heel Zeeland acht bussen rond: twee in Zeeuws- Vlaanderen, twee op de Bevelan- den, twee op Walcheren, twee op Schouwen-Duiveland. Daarbij wa ren dan de discotheekbus - met een hele collectie langspeelplaten - en de Pipobus die 's zomers voor de toeristen reed, niet meegeteld. De bibliotheek komt naar u toe, dat was het motto. Welvaart Marloes Esseling was er vroeg bij, van 1976 tot 1981 was ze een vaste kracht in de mobiele bieb. Nadat ze haar reiskoorts had geblust werd ze in 1991 weer de mevrouw van de bibliobus. Tot nu toe. Ze zegt: ,,De jaren 70 waren voor ons een gouden tijd. In dorpen waar ze nog nooit van een bibliotheek hadden gehoord, daar kwamen wij. Omdat we in een behoefte bleken te voorzien, begonnen alle gemeenten eigen bibliotheekves tigingen te openen." Antoinette van Zanten vult aan: ,,Het was de welvaart. Sluis, Hoek, Aardenburg, Kruiningen, Krabbendijke, Yer- seke, in elke zichzelf respecte rende gemeente zag je biblio theekjes ontstaan. Die ontwikke ling deed de bussen de das om." Kim Rozendaal heeft met haar zoontje Zenn een prentenboek uitgezocht. Ze woont in Middel burg en komt toch naar de bus in Koudekerke: ,,Mijn twee oudere kinderen zitten hier op school, openbare basisschool De Sprong. Het is een kleine school met goede ondersteuning en zorg. Dat vind ik fijn. Omdat ik hier dan toch moet zijn, kom ik in de bus. Die is gezel lig, laagdrempelig, klein. Dat past bij ons, hè Zenn." Muriël Krijger heeft haar twee kinderen niet meegenomen. Die hebben zelf geen zin om boeken uit te zoeken, dat doet zij voor hen. ,,Het zijn echte lezers", zegt ze, ,,'s morgens en 's avonds in bed, overdag spelen ze buiten." Met de opkomst van de gemeen telijke bibliotheken nam het aan tal bibliobussen af. Maar toen de vette jaren na 1980 voorbij waren, sneuvelden juist die dorpsvesti- gingen al in de eerste be zuinigingsron des. Dat was jam mer, want de bussen om die gaten op te van gen waren er ook niet meer. Het resultaat is dat de bibliobus vandaag de dag een beperkt bereik heeft. In Zeeuws-Vlaanderen, en de gemeenten Tholen, Kapelle en Reimerswaal wordt er niet gere den. Goes stopt binnenkort met het afnemen van bibliobusdien sten, daar hebben ze al hun kaar ten op een nieuwe, eigen biblio theek gezet. De bus komt nog wel in de gemeenten Borsele, Veere, Middelburg, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Van het hele wagenpark van destijds zijn er nog twee bussen over. Het exemplaar dat in Koudekerke staat is een Biblioservicebus die in 2005 in gebruik is genomen. Service, dat wil zeggen dat er een pinautomaat in de bus zit, een postkantoor, een oplaadpunt voor de OV-chipkaart en een informatiepunt voor het openbaar vervoer. Kleine kernen Dat zijn vooral in kleine kernen precies de diensten die het ver schil kunnen maken. In Koude- kerke ligt dat anders. Boeken, boe ken en nog eens boeken, daar ko men ze voor. Zoals Ellen Verhulst die met haar dochtertje Esmée binnenstapt. Pinnen en postzegels kopen, kan ze in het dorp: ,,Je hebt hier op Koude- kerke nog best voorzieningen. Voor de kinderen vind je in de bus een ruim aan bod. Voor mezelf vind ik het be perkt. Maar je kunt thuis online titels reserveren en ze dan in de bus ophalen. Ideaal, ik kom hier dan ook zo goed als wekelijks." Voor Mieke Giesbertz is dat niet veel anders. Ze borduurt, ze breit en ze leest: „In de bibliotheek in Middelburg kan ik mijn draai niet zo goed vinden. Dit is veel over zichtelijker en gezelliger." Het was toenmalig gedepu teerde George van Heukelom die in 2010 opperde of er geen bus kon worden ingericht speciaal voor het onderwijs. Dat resul teerde een jaar later in de inge bruikname van de ColumBus, die gevuld met lesmateriaal langs scholen gaat. Vanuit die onder- wijsbus werden meerdere projec ten gerealiseerd, zoals in samen werking met EPZ een project over energie en met het Mi lieu Educatie Centrum de Bevelanden over natuur. VERVOLG VAN PAGINA 3 Vrijdag 11 oktober zijn er op de Markt van Middelburg bi bliobussen uit Nederland en Vlaanderen te bezichtigen. Daarmee viert ZB Planbu reau en Bibliotheek van Zee land het vijftigjarig bestaan van de bibliobussen in Zee land. Tussen 13.00 en 17.00 uur staan er twaalf bussen op de Markt, zoals Frysklab, jouw.buzz (Drenthe), bussen uit Arnhem, Antwerpen, Zwe- vegem en Heist-op-den-Berg, Leuven. Ook de Zeeuwse Bi- blioservicebus en ColumBus zijn van de partij. Om 15.00 uur nemen wethouders van de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Veere de nieuwe bus van ZB in ge bruik. In en rond de bussen zijn di verse activiteiten: een foto speurtocht, 3D-printen, ken nismaken met Studiekringen 50+. Auteur Evelien van Dort presenteert haar nieuwste, Ezra Veldman geeft een dia boloshow en verzorgt circus workshops, Tom Toonladder en Trees Trommelvlies bren gen meezingers. ZB heeft in samenwerking met gemeenten uit Waasland en de Bibliotheek van Zeeuws-Vlaanderen een on derzoek laten uitvoeren naar de aanpak van laaggeletterd- heid. Professor Martin Valcke van de Universiteit Gent pre senteert de resultaten. Om 13.45 uur wordt het onder zoeksrapport aangeboden aan gedeputeerde Anita Pij- pelink. Het onderzoek werd gefinancierd uit het Scheldemondfonds van de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Zaterdag 12 oktober vindt de tweede dag van het Buzzfestival plaats in Leuven, waar de bibliobus dertig jaar bestaat. ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 GC Riet Don: ,,Ja, ik lees veel, een boek per dag. Antoinette van Zanten, hoofd dienstverlening en educatie van ZB. Lotte in de bibliobus, ze is op stap met oppasbuur- vrouw Ella Eversdijk. fotos ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52