Ondine Straf als antwoord op een wanhoopsdaad t In het nieuws Uit het nieuws Weer kampioenschap 30 Seconds Expositie trekt veel bekijks DEZE WEEK IN Z fi 'Hetgaat om de gezellige avond Beeld zegt meer dan duizend woorden 2 Seks wilde hij wel, maar een kind niet. Een nachtmerrie kwam uit «r 6 BEN FIETST DOOR, OOK NA TWEE KEER KANKER 9 FLORENTIEN KIJKT TERUG OPHAAR JEUGD 10 NICO BELEEFDE DE OORLOG IN EEDE Een krantenbericht dat je een stomp in je maag geeft - het gebeurde me op 25 september twee keer. Eerst die foto van twee naakte, smerige, verwaar loosde peuters die rondscharrelden tussen dronk aards in een Oekraïens daklozenkamp. Hun mama, de 20-jarige Bozhena en de 22-jarige vader Volodymyr had den Andrey van 3 en zijn één jaar jongere broertje Maksim even gedumpt. Ze waren 'het beu om op de jongens te letten' en hadden 'behoefte aan wat rust'. uit de rivier de Dnjepr en eten uit afval. Tot een voorbijgan ger ingreep. Dat de kinderen hulp nodig hadden, was over duidelijk. De ouders al niet minder, schatte ik zo. Bozhena beviel op haar 17de - zelf nog kind - van haar eerste. Amper bekomen, was ze weer in verwachting. Ik vroeg me af: was er iemand die de jonge ouders de weg wees en hielp? Hadden ze zelf ouders? Gingen ze naar school? Waar woonden ze? Was er genoeg geld voor luiers, de huur, babyvoedsel? Grote kans dat de zwangerschappen on gewenst waren. In ieder geval hadden ze het eind betekend van hun jeugd. van dit verhaal was Zaporizja. Op booking.com bekeek ik een deprimerende hotelka mer aan Sobornyi 68 met ontstellend lelijke meubels. Zaporizja leek mij de ideale stad om in te verdwijnen of roemloos ten onder te gaan. Bozhena en Volodymyr wa ren al aardig op weg. Hun kinderen zitten nu in een weeshuis - ongetwijfeld nog troostelozer dan die hotelka mer. De jonge ouders krijgen straks de rust waarnaar ze zo verlangden: maximaal vijf jaar cel, wegens verwaarlo zing. Waarom geen hulp, om hun leven op orde te krijgen en de ouders te zijn waar hun kinderen recht op hebben? Wat een liefdeloze wereld, met straf als enig antwoord op de wanhoopsdaad van mensen die geen uitweg meer zien. In dezelfde krant een be richt over een dode baby. Het kindje werd op 8 juni 2016 gevonden bij de Sloter- plas in Amsterdam. De moe der, die pas na twee jaar zoeken werd gevonden, zegt dat het niet ademde. Twee jaar lang hield de vrouw zich schuil. Nu stond ze voor de rechter, huilend en bang. De vader had haar, een jonge vrouw uit een traditioneel milieu, verleid. Daarna ging hij op naar het volgende slachtoffer. Seks wilde hij wel, maar een kind niet, vertelde een andere vrouw bij wie hij zich voordeed als goed huwelijksmateriaal. De 27-ja- rige moeder van de Sloterplasbaby had pech - ze werd zwanger. Ongetrouwd, onteerd, verlaten: een nachtmerrie kwam uit. Vervuld met schaamte, schuldgevoel en angst hield ze haar mond, bang voor de reacties van haar familie. Bij de geboorte van haar kind was niemand aanwezig. Was dat wel zo geweest, dan had het kind nu wellicht nog ge leefd. De strafeis: tien maanden gevangenis. Wel zijn nu hulp instanties ingeschakeld. Ook voor behandeling wegens psy chische problematiek. Hoe zou het zijn, te voelen hoe in je buik het leven groeit, van een oplichter waarvoor je niets meer was dan een gebruiksvoorwerp? Om moederziel al leen dat kind ter wereld te brengen? Dat levenloze kind te zien, je eigen baby in een tas te stoppen en ergens achter te laten? Kan ze straks tien maanden over na gaan denken. In een cel. De vorige editie van het open Zeeuws Kampioenschap 30 Se conds in mei in Goes beviel zo goed dat er een tweede editie komt. Dinsdag kunnen de liefheb bers van het populaire bordspel weer strijden om de titel in eetcafé Baas Beveland in Goes. Bij 30 Se conds omschrijft één van de spe lers - in dertig seconden - steeds vijf begrippen op een kaartje en moeten teamgenoten zoveel mo gelijk begrippen goed benoemen. ,,Ervaring leert dat de tweede editie altijd minder drukbezocht is", zegt organisator Jeroen Ci troen. ,,Het nieuwe is er vanaf. Ook kan het zijn dat deelnemers tijdens de eerste editie zo hard verloren, dat ze niet weer komen. We hebben op dit moment zo'n veertig aanmeldingen en we ver wachten dat er nog wat bijkomen. Dan komen we toch op een heel mooi aantal." De tweede editie stond al langer op de planning, maar kon de vo rige keer niet doorgaan. ,,Dat was tijdens de hittegolf", zegt Citroen. ,,We zitten daar in een soort kel der. Met 40 graden ga je dan geen spelletje spelen." De hoofdprijs is deze keer anders: het winnende team kan uit eten met een diner bon. Ook de teamindelingen zul len anders zijn, maar voor de rest verandert er niet veel. ,,Ik organi seer veel kampioenschappen en we kijken altijd hoe we zo'n avond kunnen perfectioneren. Het con cept blijft hetzelfde. Het gaat om de gezellige avond." De expositie As Long As The Pota toes Grow van Pieter Slagboom in de Vleeshal in Middelburg is sinds zondag open. De expositie trok di rect veel bekijks: Slagboom schat dat er zo'n tachtig mensen aanwe zig waren. Die gingen volgens hem vooral met meer vragen dan antwoorden naar huis. ,,De bood schap bij mijn kunst is niet een duidig", zegt hij. ,,Beeld zegt meer dan duizend woorden. Daar moet je soms nog een keer voor terug komen om dat te kunnen begrij pen. Woorden passen niet echt bij mijn werk. Je moet er met een ei genwijze blik naar kijken." De expositie gaat over het leven en alles wat daarbij hoort. Dus ook zaken als de dood en seksualiteit. Toch is het voor alle leeftijden, zegt Slagboom. ,,Kinderen zien het kwaad niet. Zij zien dat het werk niet agressief is. Die zijn nog niet zo gevormd door de maatschappij. Eigenlijk heb je juist zo'n blik no dig voor deze kunst." Een jaar lang heeft Slagboom aan de expositie gewerkt. Nu komt het werk in de Vleeshal volgens hem goed tot zijn recht. ,,De hal heeft veel aquarellen, net als mijn tekeningen. Die grote linnen doe ken waar mijn tekeningen op te zien zijn, passen dus onwijs goed bij de omgeving." De expositie is nog tot en met 12 december te zien. 23 Eureka! Alfa's en bèta's Andrey en Maksim overleefden een week lang op water Het mistroostige decor ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 GO Taaie mannen. 11 Zo gezien Boerenprotest KIFKI P19-13 14 Saskia Noort Genderneutrale opvoeding 19 Ik heb geleefd Martijn heeft de ziekte van Duchenne 20 In het spoor van Bach Wandelen door Duitsland 22 Wetenschap Nieuwe techniek redt het klimaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50