4 LISTERIA GEVAAR Een nieuw voedselschandaal treft ons land. Drie ouderen zijn overleden door de listeriabacterie. Ze aten besmet vlees van het bedrijf Offerman uit Aalsmeer. Eén vrouw kreeg een miskraam, zeventien anderen werden (ernstig) ziek. Acht vragen over de bacterie met soms fatale gevolgen. Het is misgegaan tijdens het snij den en verpakken van honderden soorten vleeswaren in een van de fabrieken van het bedrijf Offer man, stelt de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit (NVWA). Het gaat om de locatie in Aals meer. Tijdens het productieproces is zo goed als zeker een te hoge concentratie van de listeriabacte- rie in het vlees terechtgekomen. ,,Deze bacterie zit overal, dus ook in ons voedsel. Als je niet goed schoonmaakt, kan listeria snel groeien. Ook in een koude omge ving. Je hoeft maar een kiertje in je machines te hebben waar de hoge- drukreiniger niet goed bij kan en de bacterie kan zich er nestelen en zich verspreiden'', aldus Eric van der Made van voedselveiligheids- instituut Wageningen Food Safety Research. De voorverpakte vlees waren - onder meer kipfilet, sa lami, achterham en spek - zijn door Offerman geleverd aan hon derden supermarkten en groot handels als Aldi, Bidfood, Jumbo, Sligro en Versunie. Ook verkoopt het bedrijf direct aan groothandels en slagerijen. Donderdag is een ongekende terugroepactie begon nen om te voorkomen dat nog meer mensen ziek worden. De listeriabesmettingen kwamen aan het licht na meldin gen van ziektegevallen door de GGD en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Zij seinden de NVWA in. ,,We kregen 31 juli het signaal van de RIVM dat Offerman mogelijk een besmettingsbron was. Vervol gens zijn onze inspecteurs naar Aalsmeer gegaan om extra contro les uit te voeren. Uit deze mon sters bleek overigens niet dat Offerman de listerianorm over schreed. Maar goed, we kunnen niet elk plakje vlees controleren", zegt NVWA-woordvoerder Paula de Jonge. Offerman kreeg opdracht de productielijn drastisch schoon te maken, om te voorkomen dat de bacterie zich via het vlees zou ver spreiden. Uit recente metingen bleek opnieuw dat er geen sprake was van te hoge concentraties. Dat Offerman zo goed als zeker de bron is van twintig ernstige lis- teriabesmettingen, werd pas woensdag duidelijk. ,,We zagen een bepaald type listeria voorko men bij meerdere patiënten. We hebben vervolgens contact opge nomen met de NVWA om dit te vergelijken met dna-gegevens uit hun voedsel- en bedrijfsbemon- stering. We hadden één match: Offerman. Het is pas recent moge lijk deze techniek te gebruiken. Zonder deze dna-vergelijking had den we de bron niet kunnen ach terhalen. De twintig patiënten hebben allemaal vlees gegeten dat afkomstig was van Offerman'', al dus Harald Wychgel van het RIVM. Aangezien de tijdspanne van de besmettingen twee jaar be slaat, heeft Offerman dus voor mi- nimaal die periode besmet vlees verkocht. De NVWA stelt een on derzoek in naar wat er fout is ge gaan bij de vleesleverancier. De twintig patiënten zijn pas woensdag gelinkt aan het vleeswarenbedrijf. Maar eind juli kreeg de NVWA al signalen dat Offerman mogelijk een bron van besmetting was. ,,We hebben toen ingegrepen door het bedrijf tot extra hygiënemaatregelen te dwingen. Ook is de onderneming onder extra toezicht geplaatst. Maar we konden deze zomer nog geen 100 procent uitsluitsel geven dat die Aalsmeerse productiehal de bron was'', aldus de NVWA- woordvoerder. De voedselwaak- hond geeft geen antwoord op de Kweken van cannabis aftrekpost belasting De kosten voor het zelf kwe ken van cannabis die op dok tersvoorschrift wordt ge bruikt, kunnen als zorgkos- ten van de belasting worden afgetrokken. Dat heeft de Hoge Raad bepaald in de zaak van iemand die lijdt aan de ziekte van Crohn. Haar arts schreef cannabis voor. Die kweekte ze zelf. De dokter was namelijk van oordeel dat via de apotheek verkrijgbare cannabis bij de patiënte niet de gewenste werking had. De Hoge Raad stelt dat voor schrijving door een arts vol doende is voor de aftrek. Harry klaagt tabloids aan Vier nieuwe 'overlastgevers' Terreureenheid doet onderzoek zaterdag 5 oktober 2019 GO eU-i Hoe komt die enge listeria in ons vlees? Sanne Schelfaut Ellen van Gaalen Sebastiaan Quekel Den Haag J Hoe is deze bacterie op zo grote schaal in ons vlees I gekomen? 2 Wanneer werd duidelijk dat er iets mis was? 3 Waarom is niet veel eerder ingegrepen? DEN HAAG EERBETOON Eberhard van der Laan heeft een mooi uitzicht. Een bron zen beeld van de oud-burgemeester van Amsterdam staat sinds deze week op de gevel van poptempel Paradiso. Het is 60 centimeter hoog en gemaakt door kunstenaar Frankey. Van der Laan overleed twee jaar geleden. foto anp LONDEN De Britse prins Harry heeft een zaak aange spannen tegen The Sun en de Daily Mir ror Die hebben zijn telefoon gehackt en zijn voicemailberich- ten beluisterd, stelt Buckingham Palace. Eerder deze week diende de hertog van Sussex ook al een aanklacht in tegen de Mail on Sunday Die had een privébrief van Harry's vrouw Meghan aan haar vader gepu bliceerd. DEN HAAG De NVWA heeft vier nieuwe diersoorten toe gevoegd aan de lijst met 'invasieve exoten'. Het zijn de treurmaina (foto), de Nieuw-Zeelandse platworm, de zonne- baars en de gestreepte koraalmeerval. PARIJS De Franse terroris mebestrijding gaat onderzoek doen naar de steekpartij don derdag. Daarbij wer den vier mensen ge dood op het hoofdbu reau van de Parijse politie. Daarmee neemt de eenheid het onderzoek over van de politie. Een IT-me- dewerker van het bu reau stak drie man nen en een vrouw dood. Ook viel een gewonde. De dader werd doodgeschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4