5* Leuntje en Merien al jaren ouders Gezocht: Zeeuwen die willen figureren ONTDEK GISTEREN bEGRIJPI VANDAAG 5 Bekijk het programma op maandvandegeschiedenis.nl burgse burgemeesterszoon die naar Noord-Amerika trok. Daar kocht hij messcheden, pijpentas sen en kleding van de Zwartvoet- indianen. In de derde wonderka- mer zijn met kraaltjes versierde mocassins uit zijn collectie te zien. Verzameldrift Zeeuws en de wereld: de verza melaars van toen beschouwden heel de aardbol als hun huis. Op schepen van de Indische compag nieën kwamen ze op alle conti nenten. De verzameldrift is nog niet gekoeld. Dat blijkt uit de pas verworven enveloppen met vul- kaanas van de uitbarstingen van de Gunung Semeru op 15 en 16 november 1911 op Java. Ook de tussen 1850 en 1900 met hout en glas vervaardigde differentiële De herinrichting is een cadeau aan het Zeeuws Genootschap luchtthermometer is pas vorig jaar in de collectie opgenomen. De robe a l'Anglaise, een sitsen japon van rond 1780, is een op maat gemaakte jurk. Speciaal, want de draagster was zwanger. Daarom is nu ook de pop, waarom heen de japon is gehan gen, 'in verwachting'. En een uit het kustgebied van de Guyana's afkomstige hoofdtooi bleek 240 jaar na de verwerving uit twee af zonderlijke tooien te bestaan. Ook die 'wonderbaarlijke verdub beling' wordt in de wonderka- mers getoond. De kinderen worden geïntroduceerd in het boekj eMet Daan en Anna op stap in Zeeland, dat vanaf volgende week in boekwin kels in heel Zeeland te koop is. Het is bedacht door Theo Spinne- wijn van uitgeverij De Groote Roeibaerse, ook bekend als voor malig eigenaar van de boekhandels De Koperen Tuin in Goes en De Vries in Zierikzee. ,,Ik wilde een boekje maken over leuke uitstapjes die je in Zeeland met het hele gezin kunt maken'', vertelt hij. Al nadenkend over een leuke vorm om deze uitstapjes te presenteren, kwam hij op Leuntje en Me rien. Spinne- wijn bedacht het verhaal dat ze al in 2011 twee kin deren hebben gekre gen. Iets dat in de jaren erna een goed bewaard geheim is gebleven. Hoe Daan en Anna pre cies ter wereld kwamen, onthult de schrijver in het hoofdstuk Het Wonder van Baarland. Een wonder, omdat Leuntje tot kort voor de be valling helemaal niet wist dat ze zwanger was. In de rest van het boekje maken Leuntje en Merien tal van uitstap jes met Daan en Anna. Deze uitjes zijn voor Jan Willem Hament voor zien van fraaie tekeningen. ,,Hij was meteen enthousiast over het idee'', vertelt Spinnewijn. Het boek bevat uitstapjes in heel Zeeland. Onder meer de Stoomtrein Goes- Borsele, Het Watersnoodmuseum, Mini Mundi en Toversluis passeren de revue. ,,Ik denk dat het een leuk boekje is voor Zeeuwen én toeris ten'', zegt Spinnewijn. In Zeeland wordt de ELTA opgeno men, de Eerste Luchtverkeer Ten toonstelling Amsterdam, die in au gustus 1919 werd gehouden in aan loop naar de oprichting van KLM. De productie is specifiek op zoek naar mannen met baarden en snor ren en een man van ongeveer 43 jaar met baard die op 16 en 17 okto ber Prins Hendrik kan spelen, de echtgenoot van koningin Wilhel- mina die de ELTA op 1 augustus 1919 opende. Daarnaast zijn voor de opnames mensen nodig die figure ren als geldschieters, journalisten, kelners, piloten en toeschouwers die kijken naar de London-Mel bourne Race. Iedereen wordt van top tot teen gestyled naar het jaar 1939. De mannen mogen niet langer zijn dan 1.83 en moeten maximaal confectiemaat 54 dragen. Vliegende Hollanders, volgens de producenten één van Nederlands grootste dramaseries ooit, speelt zich af tijdens de begindagen van de commerciële luchtvaart. De achtdelige televisieserie zal najaar 2020 worden uitgezonden door AVROTROS. Opstandige vrouwen^^^^^^^B OBER IS DE MAAND DE GESCHIEDENIS Opstandige vrouwen Expo Tour d'amour Tour Zij/Hij in de kookkunst Talk Zeeuwse vrouwen aan wal Tour Mina's verhaal Kid-friendly VMNDVD GESCHIE k DENIS zaterdag 5 oktober 2019 GO M Met kraaltjes versierde mocassins. M De 'robe a l'Anglaise' van rond 1780 is op maat ge maakt. Leuntje en Merien. Wie kent ze niet? Het bekende Zeeuwse stel, getekend door Jan Willem Hament, is razend populair. Maar wat blijkt nu? Ze hebben al sinds 2011 een tweeling: Daan en Anna. Rob Paardekam Goes Het boekje is vanaf volgende week voor 15 euro overal te koop. Schitteren naast acteurs als Daan Schuurmans en Fedja van Huet? Zeeuwen die daar van dromen, kunnen deze maand hun kans grijpen. Van 14 tot en met 17 oktober komt de film crew van de nieuwe dramaserie Vliegende Hollanders naar Arne- muiden voor opnames en daar voor worden mannen en vrou wen vanaf 16 jaar gezocht om te figureren. Luc Oggel Arnemuiden Meer informatie of aanmelden kan via e-mail naar vliegendehol- landers@figuratie.nu, voorzien van een recente foto met naam, leeftijd en telefoonnummer. Museum Het Bolwerk IJzendijke 1 t/m 31 oktober Zeeuws Museum Middelburg 1 t/m 31 oktober Stadsmuseum Zierikzee 5 oktober muZEEum Vlissingen 6,13,20 en 27 oktober Watersnoodmuseum Ouwerkerk 23 oktober M Conservator Caroline van Zanten van het Zeeuws Mu seum. FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33