Provincie wil weten hoe ZB ervoor staat Vraagtekens bij samenwerking RUD Knooppunt Drie Klauwen nacht dicht 1 Michigan lijkt op Zeeland 4 ZEEUWS MUSEUM OPGEDIEPT UIT DE DEPOTS Vandaag opent het Zeeuws Museum in Middelburg de heringerichte Wonderkamers. Er wordt nieuw licht geworpen op de uit de depots opgediepte voorwerpen. Hl Zeeland In juni meldde deze krant dat de ZB diep in de rode cijfers zat. Vorig jaar werd een verlies geboekt van meer dan drie ton, met als gevolg dat de algemene reserve was geslonken tot nog geen 10.000 euro. Onmid dellijk eisten de Staten ophelde ring. Gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA, cultuur) ging in gesprek met de ZB-directie. Begin juli kwam de mededeling dat de financiële situ atie zou verbeteren, vanwege een inflatiecorrectie door de provincie en financiële ingrepen van de ZB zelf. Begin september zou een en ander blijken uit een nieuwe meer jarenbegroting. De Staten hebben die begroting nog steeds niet gezien. Dat zorgde gisteren voor gemor in de commis sie bestuur. ,,Het is nu een maand later", mopperde Kees Bierens (VVD). ,,Is er nieuws te melden over de financiële toekomst van de ZB?" Leuk dat er kennelijk een slui tende begroting is, voegde Ger van Unen (SP) toe. ,,Maar waarom heb ben wij die begroting niet?" Het gaat wel om 7 miljoen euro per jaar, aldus Bierens en Jan Henk Verburg (Christenunie). Gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, financiën) beloofde de be groting zo snel mogelijk door te sturen, maar daarmee is er nog geen duidelijkheid over de toe komst van de ZB. Binnenkort verschijnt namelijk ook een studie naar de onderzoeks- functie van de provincie. Die is nu belegd bij het planbureau, maar dat kan wel eens veranderen. ,,Ja, het kan zijn dat het financiële meer jarenperspectief van de ZB veran dert als er keuzes worden gemaakt over het planbureau", bevestigde De Bat. Het zijn alle drie gemeenschappe lijke regelingen van voornamelijk gemeenten. De provincie maakt al leen deel uit van de RUD. Veel par tijen hebben hun bedenkingen. ,,Wat is de drijfveer, wat is de scope? Gaat het om huisvesting, gaat het om geld?", vroeg Jan Henk Verburg (Christenunie). Ton Veraart (D66) vond het ernstigst dat uiteindelijk de algemeen besturen van de drie organisaties over de samenwerking besluiten en niet de Staten of de ge meenteraden. Dat bevestigde gedeputeerde Dick van der Velde (VVD),,We zit ten in het algemeen bestuur van de RUD maar als de meerderheid daar een besluit neemt waar we het niet mee eens zijn, moeten we er toch in meegaan." Van der Velde beloofde in het al gemeen bestuur van de RUD de kritiek van de Statenleden over te brengen. ,,Ik kan me niet voorstel len dat daar geen rekening mee wordt gehouden." We mogen ons weer verwon deren, verga pen, laten ver rassen. Want: vandaag worden de heringe richte Wonderkamers boven in het Zeeuws Museum in Middel burg officieel geopend en van 11.00 tot 17.00 uur is de toegang gratis. Met tweehonderd objec ten uit het museumdepot. Van de schedel van een dwergvinvis tot een gipsen beeld van de filo soof Socrates, van een gemum mificeerde kat tot 'de waaier met duizend gezichten' uit China, van een bloemstilleven van Johannes Goedaert (1617 1668) tot zes miniatuur-men senhoofden van de Middel burgse kunstenaar Jan van Leeuwen (1943-1992). In 2007 werd het Zeeuws Mu seum na een grondige verbou wing heropend. De drie Won- derkamers vulden de bovenste verdieping. Het is nu de derde keer dat de kamers zijn heringe richt. De laatste keer is volgens conservator Caroline van Zanten bijna zeven jaar geleden. De vie ring van het 250-jarig bestaan van het Zeeuws Genootschap vormt dit jaar een mooie aanlei ding om de kamers onder han den te nemen. De herinrichting is een cadeau aan het genoot schap dat een groot deel van zijn collectie aan het museum in bruikleen heeft gegeven. Van Zanten zorgt dat de Won- derkamers weer volop verwon deren. De van een klimaatrege ling voorziene vitrines zijn van een nieuwe verlichting voorzien, zodat elk object afzonderlijk kan worden uitgelicht. Het aantal ge toonde museumstukken is te ruggebracht van zeshonderd tij dens de vorige expositieperiode naar tweehonderd nu. Ze zijn ondergebracht in vijftig thema's. Het is nu de derde keer dat de drie Wonderkamers zijn heringericht Ook de buitenkant van de ka mers is vernieuwd. De Haagse beeldend kunstenaar Pepijn van den Nieuwendijk (Cirque de Pe- pin) maakte muurschilderingen - 144 vierkante meter in totaal - geïnspireerd op objecten in de Wonderkamers. Kenniskabinetten Kunst en wetenschap, die be grippen zijn leidend geweest bij de herinrichting. Dat uitgangs punt sluit aan bij de collectie en de werkzaamheden van het Zeeuws Genootschap. En is een verwijzing naar de 17de- en 18de- eeuwse kenniskabinetten waarin verzamelaars objecten uit natuur en cultuur bijeen brachten. De hoop is dat bezoekers zich ook werkelijk verwonderen. Er zijn mogelijkheden genoeg. Waar komt de grote vaas met twee grote mythologische vogels vandaan en van welk materiaal is hij gemaakt? De uit 1783 stam mende maanwijzer, waarmee gegevens met betrekking tot de stand van zon en maan in kaart werden gebracht, verwijst naar de periode rond 1800 toen astro nomie 'in' was. Meinard Spren- ger (1860-1951) was een Dom- Michigan en Zeeland kunnen zich in meerdere opzichten aan elkaar spiegelen. Dat heeft gedeputeerde Harry van der Maas ervaren op het Department of Environment, Great Lakes and Energy in Lan sing. ,,We hebben gesproken over thema's waar we in Zeeland ook veel mee bezig zijn." Michigan staat voor vergelijkbare uitdagin gen als Zeeland, vertelt hij. Denk aan de beschik baarheid van zoet wa ter en waterveilig heid. Het onderwerp water is ook verbon den met agrofood en energie. Van der Maas: „We hebben ge sproken over het uitwis selen van kennis, maar ook hoe we jongere generaties bij deze vraagstukken kunnen betrekken." Albert Meiresonne van Invest in Zeeland heeft kennisgemaakt met mensen van het Michigan Busi ness Development Centre, de or ganisatie die buitenlandse bedrij- ven naar de staat wil halen, zoals Invest dat probeert in de provincie. Invest wil zich meer toeleggen op het stimuleren van handelsre laties, dus Zeeuwse bedrij ven in contact brengen met handelspartners in het buitenland. „Dit be zoek is een mooie eer ste oefening." Eén Zeeuws bedrijf heeft deze week al een concrete deal gesloten, zegt hij, zon der een naam te noemen. En natuurlijk loert hij op Ame rikaanse bedrijven die overwegen 'de sprong over de oceaan' te ma ken, richting noordwest-Europa. ,,Daar moeten we als de kippen bij zijn, om ze te laten weten wat er allemaal kan in Zeeland." zaterdag 5 oktober 2019 GO Het geduld van Provinciale Sta ten is op. Ze willen door het da gelijks provinciebestuur snel worden geïnformeerd over de fi nanciële situatie van ZB Plan bureau en Bibliotheek van Zee land. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ze staan erbij en ze kijken er naar, maar ze kunnen er weinig aan veranderen. Dat constateer den Provinciale Staten gisteren over het onderzoek naar samen werking of zelfs samenvoeging van de GGD Zeeland, de Veilig heidsregio en Zeeuwse milieu dienst RUD. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Wonderkamers om je aan te vergapen Jan van Damme Middelburg Een hoofdtooi bleek uit twee afzonderlijke tooien te bestaan. Vanaf dinsdagavond 8 oktober 19.00 uur tot woensdagochtend 9 oktober 5.00 uur is het knooppunt Drie Klauwen in de buurt van Nieuwdorp en 's-Heerenhoek volledig dicht vanwege werkzaamheden. Het verkeer moet omrijden via de A58 of de Europaweg-Oost. De Westerscheldetunnel blijft open. Sinds 30 september 2019 rijdt het verkeer over dit nieuwe knooppunt, waar de wegen Sloeweg (N62), Westerscheldetunnelweg (N62) en Bern- hardweg West (N254) bij elkaar komen. Door de vele regen en wind kon aannemer Boskalis niet al het werk uitvoeren in het laatste weekend van september. Een extra nachtafsluiting is daarom nodig om de werkzaam heden af te ronden. Het is mogelijk dat de werkzaamheden geluidshinder veroorzaken. Meer informatie leest u op: www.sloeweg.nl en Facebook.com/sloeweg Tractaatweg BV namens SH Provincie Zeeland bezoekt Amerika. Een flinke delegatie van bestuur ders, bedrijfsleven en culturele en onderwijsinstellingen is deze week in de staat Michigan en de steden Washington en New York. Deze krant belt elke dag met deelnemers. Vandaag Harry van der Maas (foto) en Albert Meiresonne. Ernst Jan Rozendaal Lansing (Michigan)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32