Löw geeft Ter Stegen een kans II 21 bij FC Groningen weer volop als trainer van FC Cincinnati EREDIVISIE houdelijk wordt gezongen. ,,Ook al staan we onderaan, de mensen blij ven heel enthousiast.'' In Cincinnati vervulde Jans zijn wens om weer op het veld te staan, na twee seizoenen als technische man bij Groningen. De periode op kantoor noemt hij 'enorm leerzaam maar moeilijk'. ,,Die functie was zo veel omvattend dat ik nooit alles goed kon doen. Er gebeurde ook van alles bin nen de club. Carlos Aalbers vertrok als hoofd scouting, er was veel ru moer in de jeugdopleiding. Het paste gewoon allemaal niet in een dag.'' Ernest Faber Spijt heeft hij niet, zegt Jans. ,,Ik vind dat je moet proberen om niet altijd hetzelfde te doen. Wat me niet paste, was dat ik altijd moest oppassen met wat ik zei. Als trainer was ik dat niet gewend, gooide ik er alles uit. Op het einde was de relatie tussen mij en Er nest Faber niet goed, zeker niet van hem naar mij. Dat accepteerde ik maar. Ik hield me afzijdig omdat dat beter was voor de club, maar het voelde niet goed. Ik begon het trainen te missen, maar wilde niet opgeven, ook voor de mensen die me hadden binnengehaald, zoals Hans Nijland. Maar ik moet zeggen: ik geniet nu weer enorm op het veld.'' Onlangs trof hij Frank de Boer bij een wedstrijd tegen diens Atlanta United FC. ,,Frank was niet altijd even toegankelijk, maar nu wel.'' De twee spraken over de aard van de MLS. ,,Hij was heel positief, behalve over het vele reizen. Voor mij valt dat nog mee, omdat we redelijk centraal zitten, maar zo'n heel seizoen reizen is wel een drempel, hoor.'' Wat Jans inmiddels is opgevallen, is de speel wijze in de competitie. ,,Elke club heeft een bepaalde tactiek en kan op verschillende manieren spelen, maar in het laatste half uur is alle tactiek weg en is het alleen maar rennen'', zegt de coach geamuseerd. Nederland mist hij voorlopig niet, familie en vrienden daargelaten. De Amerikaanse gewoonten maakt hij met genoegen de zijne, op één uit zondering na: het eten. Voor Jans geen hamburgers of de gepatenteerde Cincinnati chili met zijn wagonladin gen aan kaas. ,,We eten hier gewoon aardappels en bloemkool.'' Een Amerikaanse collega die mee luistert, kijkt hem verward aan. 'Pota toes and cauliflower', herhaalt Jans. De collega, nog steeds verward, reageert met een glimlach. Ook in Amerika blijkt het enthousiasme van Ron Djenz aanstekelijk te werken. Programma Topscorers Stand MÜNCHEN De Duitse bonds coach Joachim Löw kiest vol gende week woensdag voor Marc-André ter Stegen (foto) in het doel bij de oefeninterland te gen Argentinië. Aanvoerder Ma nuel Neuer van Bayern Mün- chen zal vier dagen later in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Estland de keeper zijn. ,,Dat hebben we zo met de spelers afgesproken'', zei Low in een verklaring. ,,Ik heb al vaker gezegd dat Neuer met het oog op het EK van 2020 onze aanvoerder is en ook de nummer 1 in het doel is, als niets onverwachts ge beurt. Natuurlijk telt de concur rentiestrijd voor iedere speler. Ter Stegen krijgt nu een wed strijd tegen een tegenstander van naam, waarin hij zich kan bewijzen.'' Löw selecteerde één debutant: Nadiem Amiri van Bayer Lever- kusen. ,,Hij heeft bij de afgelopen EK onder 21 en in de wedstrijden van zijn club goed gepresteerd.'' Frank de Boer was niet altijd toegankelijk, maar nu wel FC Zwolle die eerder in Ohio werkte. Oud-Vitessenaar Maikel van der Werff, met wie Jans werkte bij FC Zwolle, was al in Cincinnati aanbe land. Toch vormen de Nederlanders geen kliekje, verzekert Jans. Zijn keeperstrainer komt uit Engeland, de fysiotherapeut uit Paraguay en de vi deoanalist uit Mexico. De voetballers van FC Cincinnati komen uit alle windstreken. ,,Ik geniet van die di versiteit.'' Als hij de woorden uit spreekt, komt een van zijn spelers langs in een traditioneel islamitisch gewaad. „Insjallah!"roept Jans. ,,Ha, zo heb ik hem nog nooit gezien.'' Het is Oktoberfest in Cincinnati, of beter Zinzinnati, zoals de stad in de feestperiode wordt genoemd. Het is de grootste editie van de Duitse traditie buiten München. Op plei nen in de wijk Over-the-Rhine zin gen mannen in lederhosen Duitsta lige liedjes en wordt het bier in enorme pullen gegoten. De stad in Ohio staat bekend om zijn Duitse in vloeden. Veel immigranten maakten in de negentiende eeuw de oversteek en drukten hun stempel op de lokale cultuur. De grootste suppor- tersgroep van de lokale FC noemt zich 'Die Innen- stadt'. Aan zijn Duits heeft Jans, ooit docent in de taal, desondanks weinig. ,,De taal wordt niet meer gesproken.'' In relatief korte tijd heeft de trainer zich aangepast in Cincinnati. Als een volleerde reisgids spreekt hij over de brug over de Ohio River, het Belgi sche frietkot in de stad of zijn favo riete Koreaanse restaurant. Als de coach op pad is, sluit zijn vrouw aan bij buren tijdens barbecues bij het lo kale buurtzwembad. De bewoners van Cincinnati zijn vriendelijk, zegt Jans. ,,Ze zijn oprecht geïnteresseerd, en vinden het ook wel leuk dat de headcoach in de buurt woont.'' De club leeft in de stad, merkt Jans. Bij belangrijke wedstrijden overstijgt het supportersaantal de 30.000, bij voorbeeld bij het bezoek van Zlatan Ibrahimovic, met diens club LA Ga laxy. Vanuit de binnenstad trekken de fanatiekste aanhangers in een op tocht naar het stadion, waar onop- zaterdag 5 oktober 2019 GO is me overkomen' In Cincinnati wordt het Duitse Oktoberf est groots gevierd. SPEELRONDE Gisteren FC Groningen - RKC nnb Morgen 18.30 uur Heracles - FC Emmen 19.45 uur Sparta - FC Twente 19.45 uur Vitesse - FC Utrecht 20.45 uur Heerenveen - PEC Zwolle Zondag 12.15 uur ADO Den Haag - Ajax 14.30 uur Fortuna S. - Feyenoord 16.45 uur PSV - VVV 16.45 uur Willem II - AZ Malen (PSV) 8 Pavlidis (Willem II) 6 Idrissi (AZ) 6 Tadic (Ajax) 5 Promes (Ajax) 5 Cantalapiedra (FC Twente) gespeeld 1 Ajax w g 6 2 v pt 0 20 (v-t) 27-6 2 PSV 6 2 0 20 22-5 3 AZ 6 1 1 19 18-3 4 Vitesse 5 2 1 17 16-12 5 FC Utrecht 6 Feyenoord 7 Sparta 8 FC Twente 9 Willem II 4 2 3 4 3 3 3 3 4 0 2 14 1 13 2 12 2 12 4 12 16-11 16-13 16-15 16-16 10-13 10 Heracles 3 2 3 11 11-14 11 Heerenveen 2 4 2 10 12 VVV 9-16 13 FC Groningen 14 FC Emmen 15 PEC Zwolle 16 ADO Den Haag 17 Fortuna Sittard 2 1 2 1 2 1 2 0 0 3 5 7 5 7 5 7 6 6 5 3 7-12 11-17 13-20 10-16 8-21 18 RKC 8-26 Jans in zijn element: als coach langs de lijn bij FC Cincinnati. c FOTC M Jans als gast bij honk- balbolwerk Cin cinnati Reds. FOTO'S FC CINCINNATI -Ron Jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21