'f II 20 'Ron Djenz' geniet na moeizame tijd als technisch manager Ron Jans is nu twee maanden trainer van FC Cincinnati. De resultaten zijn nog niet je van het, maar los daarvan is de oud-trainer van onder meer PEC, Heerenveen en FC Groningen in de Verenigde Staten bezig aan een fraaie ontdekkingsreis. „Maar we eten hier wel gewoon aardappels en bloemkool.'' Feyenoord: 6 miljoen verlies Van der Sar verder bij Ajax Peruaan voor FC Emmen REPORTAGE I en kleine maand na zijn komst naar Cincinnati stond Ron Jans (60) op de .werpheuvel in het Great I American Ball Park van de Cincinnati Reds, de oudste honkbal club van de Verenigde Staten. De kenmerkende brede glimlach was daar, een petje van de club maakte het plaatje compleet. Ron Djenz, zoals de stadionspeaker hem aankondigde, de nieuwe coach van MLS-club FC Cincinnati, mocht de traditionele eerste pitch gooien. De worp van de Zwollenaar belandde na een kleine stuit in de handschoen van de cat cher. ,,Ik was niet ontevreden", zegt Jans een paar weken later bij het trai ningscomplex van zijn nieuwe club. Hij koestert de ervaring. ,,We hebben nu al veel dingen meegemaakt die de moeite waard zijn'', spreekt hij voor hem en zijn vrouw Marjo. In augustus tekende Jans een con tract tot eind 2020 bij FC Cincinnati, hekkensluiter in de oostelijke divisie van de MLS. De club, opgericht in 2016, is bezig aan zijn eerste jaar in de hoogste competitie. De resultaten vallen tegen, veel heeft Jans daar nog niet kunnen veranderen, maar vol overgave stort de oud-coach van FC Groningen, FC Zwolle en Heeren veen zich in het Amerikaanse avon tuur. Alles is nieuw, alles is bijzon der, van het eerste bezoek aan de wasstraat tot een trip naar de im mense supermarkten. Maar het ein deloze, bureaucratische proces om een werkvisum te bemachtingen wist zelfs de rasoptimist te frustre ren. ,,Dat kostte best wat energie.'' In een ver verleden bracht het voet bal hem al eens buiten de grenzen van Europa. Het ene jaar dat Jans als speler samen met zijn vrouw mee maakte in Japan, bij Mazda Motors, noemt hij een van hun mooiste erva ringen. ,,Daardoor wisten we dat we zoiets als dit aandurfden.'' Toch was de keuze voor een over- oud-speler van onder meer FC Groningen en steek naar de Verenigde Staten niet eenvoudig gemaakt. 'De moeder van mijn vrouw is 88 jaar en demente rend, daar gingen we elke week langs in het tehuis. Die laat je achter, en onze drie zoons ook. We waren ons huis net aan het verbouwen. Eigen lijk waren we hartstikke gelukkig.' De verleiding van een overstap naar Amerika, waar een club met potentie hem wilde inlijven, bleek niettemin te groot. Jans noemt de mogelijkhe den van zijn nieuwe werkgever. Faciliteiten Spoedig zal FC Cincinnati verhuizen naar een nieuw trainingscomplex, op een steenworp van het oude. „De fa ciliteiten zijn top, wat betreft meten en weten liggen ze hier voor op Ne derland." Een nieuw stadion ver vangt bovendien in 2021 het oude Nippert Stadium, het huidige onder komen dat gedeeld wordt met de universiteit van Cincinnati. 26.000 belangstellenden zullen passen in de toekomstige thuishaven. „Het wordt een echt voetbalstadion", glundert Jans. Ook volgend jaar zal de club uitkomen in de MLS. Degradatie kennen de Amerikanen niet. „Anders was ik ook niet geko men." De belangstelling van Cin cinnati kwam toen het dienstverband van Jans als manager technische za ken bij FC Groningen in juni richting zijn einde liep. Gerard Nijkamp, technisch di recteur in Cincinnati en de man met wie Jans bij FC Zwolle zijn grootste successen behaalde, legde het eerste contact. Nijkamp was in mei naar Amerika verhuisd. Zijn club was op zoek naar een vervanger voor inte rim-trainer Yoann Damet, inmiddels assistent van Jans. ,,Ik vond het met een hartstikke interessant. Ik zag ook dat ze dik onderaan stonden. Ik dacht: dan valt er een hoop te win nen.'' Voorzitter Jeff Berding vloog op en neer naar Schiphol voor een ge sprek met Jans. ,,Hij vroeg: wat is het belangrijkste dat je nodig hebt om te slagen? Ik zei: dat je mijn vrouw over tuigt om te gaan. Het eerste half uur heeft hij alleen met Marjo gepraat.'' De toestemming kwam en de knoop werd doorgehakt. ,,Dit is me min of meer overkomen'', zegt Jans. ,,De timing was perfect, de sportieve uitdaging is mooi en het leek boeiend om hier te leven. En het salaris is na tuurlijk ook prima.'' De Nederlandse enclave in Cincin nati is sinds de komst van Jans uitge breid met assistent Ivar van Dinteren. De voorzitter heeft het eerste half uur alleen met mijn vrouw gepraat zaterdag 5 oktober 2019 GO VOETBAL Feyenoord heeft vorig seizoen een verlies van 5,9 miljoen euro gele den. Dat blijkt uit het jaar verslag, dat gisteren werd vrijgegeven. De omzet van de Rotterdammers daalde van 99,4 miljoen naar 70,8 miljoen euro. Feyenoord schrijft de rode cijfers toe aan een negatief resultaat op transfers. De club maakte de vorige zes jaar steeds winst. Feyenoord rekent dit seizoen weer op een positief bedrijfsresul taat, mede omdat het in de groepsfase van de Europa League uitkomt. VOETBAL Ajax heeft een nieuw contract voor alge meen directeur Edwin van der Sar klaarliggen. Dat staat in de agenda van de algemene vergadering van aandeelhouders, die op 15 november wordt gehouden. Als het aan de raad van commissarissen van Ajax ligt, dan verlengt de oud doelman zijn aflopende verbintenis met vier jaar. Tijdens de vergadering komt ook het nieuwe con tract voor Marc Overmars aan de orde. Ajax maakte in maart al bekend dat de directeur voetbalzaken een contract tot 2024 krijgt. VOETBAL FC Emmen heeft de Peruaan Miguel Araujo vastgelegd. De cen trale verdediger heeft een contract getekend tot de zomer van 2021. Araujo komt over van Alianza Lima, dat hem in het afge lopen seizoen had ver huurd aan het Argentijnse Talleres de Córdoba. De 24-jarige verdediger speelde inmiddels zeven tien interlands voor Peru. Araujo is bij Emmen de tweede voetballer uit het land, dat de finale van de Copa América haalde. Ser gio Pena speelde tot nu toe vijf competitiewedstrijden voor de club. Volgens FC Emmen zal het nog wel en kele weken duren voordat Araujo speelgerechtigd is. 'Avontuur in Amerika Koen van der Velden Cincinnati De fans van Cincinnati zijn vol gens Jans zeer fanatiek. Voor elke wedstrijd van FC Cincinnati wordt het Ameri kaanse volkslied gespeeld, met veel vertoon van vlaggen. - Ron Jans (60)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20