maar 49 minuten gespeeld 19 met spelers die zich zowel op het veld als daarbuiten voortreffelijk presenteren heel veel aandacht besteed aan hoe onze spelers zich gedragen, wat ze bezighoudt, en hoe ze zich in brede zin ontwikkelen", zegt tech nisch directeur Huiberts. ,,We kij ken verder dan alleen het veld. Ik denk dat je dat bij deze spelers, en bij dit team, wel terugziet.'' Deze week nog was Stengs te gast in cultureel centrum Pakhuis De Zwijger in Amsterdam, op een discussieavond over talent en crea tiviteit, samen met interieuront werper en landschapsarchitect Pe tra Blaisse. ,,Omdat ik wil leren hoe je het beste kunt spreken voor groepen mensen'', aldus Stengs, die sprak voor een zaal vol archi tecten en andere creatieve geesten. Vrijuit vertelde de voetballer over zijn ambities, en hoe hij dat nou allemaal precies beleeft, zowel het voetbalwereldje als het spel zelf. Eerder al gaf Teun Koopmeiners blijk van zijn brede interesse. Als jeugdspeler volgde hij een com municatiecursus om zijn coach beter te begrijpen. American football-legende Tom Brady is zijn grote inspiratiebron. Al zijn jeugd trainers roemen Koopmeiners' in telligentie en leergierigheid. Wars van clichés Terwijl de spelers van Manchester United op donderdagavond via een zijingang worden afgevoerd, staan de spelers van AZ uitgebreid de pers te woord. Ze spreken bijna allemaal in keurige volzinnen, wars van verkrampte clichés of achterdocht. Dat de resultaten uitstekend zijn, en het spel voortreffelijk, helpt daarbij natuurlijk. De begin nende hoofdtrainer Slot heeft de lijn voortgezet die hij als assistent van Van den Brom inzette, en met succes. AZ kon ook gestaag verder bouwen; van de sleutelspelers van vorig seizoen vertrok alleen Guus Til (naar Sparta Moskou). Bovendien werden een aantal belangrijke mentale barrières doorbroken. Eerst door te overle ven tegen Antwerp in de voor ronde van de Europa League. En zeker ook vorige week, toen AZ met 0-3 won van Feyenoord. De ploeg van 'net niet' bleek óók van topclubs te kunnen winnen. Zelfs in de Kuip. ,,Het is echt heerlijk om in dit team te spelen'', zegt de ervaren verdediger Ron Vlaar. ,,Zo'n flow waar wij nu in zitten, heb ik nog niet vaak meegemaakt. Hooguit in mijn laatste jaar bij Feyenoord, en met Oranje op het WK van 2014. Maar tegelijk weten we wat onze uitdaging is: dit niveau vasthou den. Ervoor zorgen dat we in fe bruari of maart nog net zo stabiel zijn als nu. Daar hameren we voortdurend op met elkaar.'' Je zou haast vergeten dat AZ in september nog werd geconfron teerd met materiële, organisatori sche en - mogelijk - financiële rampspoed. Bij de instorting van het dak waren de tribunes geluk kig leeg, maar de organisatie van de club kwam voor een regelrechte monsterklus te staan. Alle thuis wedstrijden moesten worden ver plaatst, met tal van complicaties tot gevolg. AZ weerstond de daar opvolgende mediahype ogen- schijnlijk zonder kleerscheuren. De club werd zo te zien alleen maar hechter. ,,Er is zó ontzettend hard ge werkt de laatste maanden'', zegt directeur Eenhoorn. ,,ADO Den Haag heeft ons fantastisch gehol pen, maar daarbij hebben we ook een enorm beroep moeten doen op onze eigen mensen. Van de persafdeling tot de accountmana gers en de materiaalman: iedereen heeft moeten improviseren om de boel draaiende te houden.'' Verwachting AZ zou van de gedwongen ver plaatsing bijna zeker wel gevolgen gaan ondervinden op het veld, zo luidde de verwachting. Maar Een hoorn wijst naar de kleedkamer iets verderop. ,,Wat ik zo mooi vind: de spelers en de technische staf hebben geen seconde ge klaagd over de omstandigheden. Integendeel. Die voelden ook wat een impact het allemaal had op de rest van het personeel. Daardoor is iedereen alleen maar dichter naar elkaar toegegroeid.'' Als geste vanuit de clubleiding gaan nagenoeg alle personeelsle den van AZ medio december mee naar Manchester, voor de uitwed strijd op Old Trafford. Tegen die tijd hoopt de Alkmaarse club ook, veel eerder dan iedereen had ge dacht, weer te zijn teruggekeerd naar het eigen stadion. De thuis wedstrijd tegen Ajax op 15 decem ber vormt het richtpunt, een zelf geformuleerde deadline. ,,Tot die tijd moeten wij ons al leen maar bezighouden met het belangrijkste: voetbal'', zegt Vlaar. ,,Binnen de groep lukt dat heel goed. Iedereen speelt liever op echt gras, maar we hebben het er nauwelijks over met elkaar. Dat zegt wel iets. Wij zeuren niet, wij willen gewoon lekker voetbal len.'' balbestuurders nog voor open staan.' Destijds galmde het WK van 2018 in Rusland na, met bij voorbeeld Iran - Marokko waar maar 46 minuten echt werd ge voetbald. Van Basten: ,,Voortdu- rend lag het spel om allerlei rede nen stil. Er waren ook WK-duels met 71 minuten aan effectieve speeltijd. Dat verschil zet mensen aan het denken.'' Van Basten wees verder al eens naar Spanje. ,,Als je ziet hoe effec tief Atlético Madrid omgaat met spelbederf, dat moet je op een ge zonde manier bestrijden. Als het Real Madrid tegen Barcelona is en er kan 65 minuten worden ge speeld, terwijl dat bij Atlético te gen Barcelona maar 50 minuten is, dan is het punt duidelijk.'' Terug naar de actuele situatie in de eredivisie. AZ staat hoog in het 'positieve' klassement, omdat het altijd en overal wil aanvallen en domineren. ADO zit aan de an- dere kant van het spectrum? Het strijdt op het randje, wordt vaak teruggekeken door de VAR, wat tijd in beslag neemt. En de ploeg neemt relatief veel tijd voor cor ners en vrije trappen. De KNVB zou graag testen met zuivere speeltijd. Zoals de bond al tijd vooroploopt bij het pionieren met nieuwe regelgeving. Een be gin zou kunnen zijn om alleen de blessuretijd volledig effectief te spelen. Bij de IFAB (het interna tionale spelregelcomité) heeft de KNVB inmiddels gevraagd: stel, we zouden zoiets willen uitprobe ren, hoe willen jullie zo'n voorstel dan aangeleverd krijgen? Want zonder goedkeuring van de IFAB kan er niets. zaterdag 5 oktober 2019 M Vijf vrolijke AZ'ers in de kleed kamer na de 4-0 thuiszege eer der dit seizoen op FC Marioepol in de voorronde van de Europa League. Vlnr: Pantelis Hatzidia- kos, Teun Koopmeiners, Owen Wijndal, Myron Boadu en Calvin Stengs. foto bsr Bij RKC - AZ werd 68 minuten en 5 seconden 'echt' gevoetbald, dit seizoen het meeste in de ere divisie. Fortuna - Willem II (49.03) had de minste zuivere speeltijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19