In de eredivisie wordt soms 18 Ploeg van Slot swingt in binnen- en buitenland, Het stadiondak stortte in, maar onmiskenbaar is AZ weer een club in volle bloei. Tien jaar na het Dirk Scheringa-debacle zijn de Alkmaarders weer een voorbeeldclub in Nederland. Hoe kan dat? Column SJOERD MOSSOU anders moet u haast gaan maken. 'Coëffi ciëntenpolonaise' wordt vrijwel zeker het Woord van 2019. Het werd bedacht door Michel Abbink van Voetbal International, één van de zeldzame mensen die een hardnekkige cijferfetisj weet te combineren met droge humor. Abbink wint al jaren elke denkbare voetbalquiz, omdat zijn geheugen functioneert als een soort kaartenbak van voetbalweetjes, uitslagen, data, ranglijsten, obscure feitjes en vergeten voetballers. Er zijn mensen die alles weten over dinosauriërs of World of Warcraft. Michel Abbink heeft als levens hobby: sport- en voetbalfeitjes. Je hoeft op Twitter maar een totaal absurdistische vraag te droppen richting zijn pseudoniem @sportzeloot, of er rolt vanzelf een antwoord terug. 'Joop Böckling. Haarlem-FC Twente. 8 mei 1982.' voor kort waren die hondsberoerd, tegen woordig boeken we plots het ene succes na het andere. Deze week wonnen Ajax, PSV en Feyenoord, terwijl AZ gelijkspeelde tegen Manchester United. Gevolg: alweer een spectaculaire stijging op de zogenoemde co- ëfficiëntenlijst van de UEFA, een ranglijst van voetballanden, die Onze voetbal crisis was een fascinerende samenloop van omstandig heden, de weder opstanding ook bepaalt hoeveel teams er mogen deelnemen aan de Europese toernooien. Geen land doet het dit seizoen beter dan Neder land. Hoera! Hoezee! Coëfficiëntenpolonaise! Het fijne aan het woord 'coëfficiëntenpolonaise' zit hem vermoedelijk in de schijnbare tegen stelling. De term 'coëfficiënt' is taai, saai, lelijk boekhoudersjargon. De polonaise is juist het oud Hollandse symbool van gezelligheid, van leve de lol en laat maar lekker waaien. De coëfficiëntenpolonaise pretendeert boven dien geen verklaring voor het succes, integendeel: het geeft de opmars van het Nederlandse voetbal iets spontaans, iets droogkomisch, iets vrolijk on benulligs. Dat is precies de goede toon. Zoals onze voetbalcrisis (2014-2017) een fascinerende samen loop van omstandigheden was, zo is onze weder opstanding dat nu ook. Er zijn allerlei deelverklaringen te vinden, zeker. Het is onzin te veronderstellen dat er niets is ver anderd de laatste jaren, dat alles dom toeval is. Kijk alleen maar hoe Nederlandse teams opbouwen te genwoordig: het staat haaks op het oeverloze brei werk dat voorheen de norm was. Voetbal is geen wetenschap, eerder een ongrijp bare cocktail van verstand, intuïtie, talent, arbeids ethos, toeval, menselijk tekort, intelligentie, ruim telijk inzicht en dom geluk. Net wanneer je denkt dat je het begrijpt, gebeurt er iets onverklaarbaars. Dan wint Feyenoord opeens van FC Porto, am per een week na een afgang tegen AZ. Dan wint Ajax met 0-3 in Mestalla, ergens in het grensgebied tussen mazzel en pure klasse. Precies voor dit soort vrolijke vlagen van verstandsverbijstering, is ooit de polonaise bedacht. Niet teveel nadenken. Ge woon, bij Hoevelaken linksaf. Zoet mist interlands Bertens bij laatste vier De donderdagavond is al een tijdje gevallen, wanneer Louis van Gaal in de bestuurskamer van het Cars Jeans Stadion in Den Haag nog een rondje bitterballen bestelt. John van den Brom, de vorige AZ- trainer, maakt een praatje met wat andere genodigden.Oud-voorzit- ter Dirk Scheringa blijft ook nog even hangen. Verderop is Co Adri- aanse net handenschuddend on derweg naar beneden. Speciaal voor de wedstrijd tegen Manchester United heeft AZ zijn voormalige boegbeelden uitgeno digd voor een avondje 'op ver plaatsing' in Den Haag. Vrijwel ie dereen is gekomen. De directeu ren Robert Eenhoorn en Max Hui- berts babbelen met hun gasten na over het 0-0 gelijkspel. De algemene teneur over dat re sultaat heeft aanvoerder Teun Koopmeiners even daarvoor ver woord: ,,Het gevoel dat we hadden moeten winnen, overheerst. Toen we die ereronde liepen, heb ik toch even flink lopen balen.'' United mag dan bijna dertig keer zo rijk zijn als AZ, met een jaaromzet van dik 700 miljoen euro, keeper David de Gea liep tijd te rekken in de slotfase, blijk baar tevreden met een punt. ,,Dat is toch wel een compliment'', zegt Koopmeiners. ,,Het zegt iets over hoe er naar ons wordt gekeken.'' 'jrr w£iiïs* 34 L "t VIT Zo'n flow waar wij nu in zitten, heb ik niet vaak meegemaakt. Hooguit met Oranje op het WK Het is deze maand tien jaar ge leden dat de DSB-bank van oud voorzitter en clubeigenaar Sche- ringa failliet ging, niet lang na de landstitel van 2009. Een samen loop der dingen die AZ in een diep financieel en organisatorisch ravijn duwde; de club moest bijna letterlijk vanaf de grond weer worden opgebouwd. En deze zo mer stortte opeens een deel van het dak in van het AZ-stadion, als een soort onvermoede nasleep met grote gevolgen. Maar kijk nu eens: de ploeg van trainer Arne Slot swingt in bin nen- en in buitenland. AZ is 'hip happening' in de eredivisie, met jonge talenten zoals Calvin Stengs en Myron Boadu, en met spelers die zich bovendien voortreffelijk presenteren, zowel op het veld als daarbuiten. ,,Binnen de opleiding wordt In de eerste maanden van dit sei zoen is het een item: moet het voetbal toe naar zuivere speeltijd? De aanzwellende discussie be reikte een voorlopige piek in de vorige speelronde. Daarin viel bij Ajax - FC Groningen een rode kaart voor tijdrekken. Arbiter Bjorn Kuipers stelde een daad door Groninger Django Warmer dam om die reden weg te sturen. Hoewel Marco van Basten in de studio twijfelde aan de argumen tatie van Kuipers, was het feit op zich koren op de molen van de FOX-analyticus. Van Basten is één van de felste pleitbezorgers van zuivere speeltijd. ,,Zodat alle ko medie op slag zinloos wordt.'' Bij Emmen - ADO werd vorige week slechts de helft van de tijd gevoetbald. Een dag later kon de toeschouwer bij Fortuna - Sparta zijn lol op: 0-0 in amper 49 minu ten 'voetbal' op een totale wed- strijdduur van 98.22 minuten. ,,We zijn niet de enige competi- tie die hier mee te maken heeft, dit is het beeld in heel veel landen'', ziet Gijs de Jong. Als secretaris-ge neraal van de KNVB heeft hij veel contact met buitenlandse bonden. ,,Premier League, Bundesliga, ook daar ligt de effectieve speeltijd ge middeld maar tussen de 50 en 55 minuten. 90 minuten effectief voetbal is onmogelijk, maar slechts grofweg de helft voelt wel heel erg karig. En dat is ook wat wij in alle onderzoeken onder voetbalsupporters terug zien ko men: tijdrekken en spelbederf be horen tot de grootste ergernissen." Van Basten noemde toen hij nog bij de FIFA werkte effectieve speeltijd 'de meest haalbare ver nieuwing waar de hoogste voet- zaterdag 5 oktober 2019 GO @sjoerdmossou Polonaise Het woord 'coëfficiëntenpolonaise' is vrij nieuw, maar vermoedelijk kent u het, en Het woord 'coëfficiëntenpolonaise' slaat op de Europese prestaties van onze eredivisie clubs dit seizoen. Tot Maar lang niet alles is verklaarbaar, gelukkig. VOETBAL Jeroen Zoet mist de EK- kwalificatie interlands van Oranje tegen Noord-Ierland (donderdag) en Wit-Rus- land (13 okto ber). De kee per van PSV ondervindt teveel last van de lies blessure waarmee hij afhaakte voor het Europa League-duel met Rosen borg. Ook Davy Pröpper (hamstring) ontbreekt. TENNIS Kiki Bertens heeft de halve finales gehaald van de China Open. De als achtste ge plaatste ten nisster ver sloeg in Peking in twee sets de nummer 3 van de plaat singslijst, de Oekraïense Elina Svito- lina: 7-6 (6) 6-2. Bertens treft nu de nummer 1 van de wereld, Ashleigh Barty. O a 0) AZ IS HIP HAPPEN Nik Kok en Sjoerd Mossou Den Haag/Alkmaar -Ron Vlaar (34) Ron Vlaar is door het dolle na de plaat sing voor de groepsfase van de Europa League. FOTO BSR In de eerste maanden van dit seizoen zwelt de discussie aan: moet het voetbal toe naar zui vere speeltijd? Deze krant zocht uit hoe lang de bal rolt én stilligt in de eredivisie. De conclusie is onthutsend: Sommige duels duren effectief 68 minuten, an dere maar 49. Maarten Wijffels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18