II ECONOMIE 15 Nu kortingen op de pensioenen onvermijdelijk lijken, nemen de woede en onrust onder senioren toe. Daarmee wordt de druk om pensioenverlagingen te voorkomen flink groter. Lager pensioen betekent minder cadeautjes voor de kleinkinderen voelen zich gepakt. Al tien jaar gaat het goed met de economie, maar de pensioenen staan al tien jaar op de nullijn. En ondertussen puilen de pensioenpotten uit. Waar werken den er procenten bij krijgen zien zij hun koopkracht jaar op jaar terug lopen. „Pensioenen staan met stip op één als onderwerp waarover onze leden klagen'', zegt Manon van der Kaa, directeur van ouderenbond KBO- PCOB. De reacties variëren van bang en verdrietig tot boos. „Sommige mensen mailen ons hun kasboekje om aan te tonen dat ze nu al nauwe lijks meer kunnen rondkomen. An deren zijn zo boos dat ze het hele land willen platleggen.'' Echt boos Gepensioneerden zien nu hun onbe zorgde oude dag verdwijnen. Het in komen staat stil, of gaat zelfs achter uit. Tegelijkertijd stijgen de kosten van onder andere zorg en energie. En dat terwijl de vermogens van de pen sioenfondsen groter zijn dan ooit. Dat is voor veel mensen niet te be vatten. ,,Dat maakt ouderen echt boos'', zegt Liane den Haan, directeur van ouderenorganisatie Anbo. ,,Mensen hebben een gevoel van onrecht. We krijgen heel veel reacties binnen over de pensioenen.'' En die reacties zijn niet mals. Ou deren willen ook naar het Malieveld of roepen de Anbo op om ook maar eens een snelwegblokkade te organi seren, net als de boeren eerder deze week. Overheersend is de boosheid dat de gepensioneerden niet bij 'hun geld' kunnen komen. Opvallend genoeg is het bij de pen sioenfondsen zelf nog vrij rustig. ,,We krijgen wel wat meer telefoon tjes binnen over dreigende kortin gen, maar dat is nog heel beperkt'', zegt Stefan Ochse, de manager van het klantcontactcenter van ABP. Ochse vermoedt dat het rustig is om dat nog niet zeker is dat er gekort moet worden. „Gepensioneerden zullen pas aan de bel trekken als de korting concreet is. In 2013 moesten we ook korten. Toen kwamen er veel reacties binnen na dat besluit.'' Ook bij PFZW komen nauwelijks extra telefoontjes binnen. Ochse denkt niet dat de relatieve rust blijft. ,,Het miezert nu, maar we bereiden ons voor op storm.'' De ma nager ziet de onrust en de boosheid wel toenemen, vooral via de mail en sociale media. ,,Op ons eigen plat form is het aantal berichten gestegen van een paar honderd naar driedui zend per week. Het is een podium voor de mensen om hun gevoel te ui ten. Het is puur onbegrip. Waarom korten nu er zoveel geld in kas zit.'' Op zich lijkt er weinig reden tot klagen voor de gepensioneerden. ,,Met een gemiddeld pensioen van 1350 euro per maand heeft de gemid delde oudere het in Nederland goed. Maar dat getal vertelt maar het halve verhaal. Het gemiddelde pensioen wordt opgekrikt door een groep ge pensioneerden met een heel ruim pensioen. De grootste groep mensen krijgt een pensioen van zo'n 600 euro per maand. En veel gepensioneerden zit ten daar nog onder. Voor hen komt een korting hard aan'', zegt een woordvoerder van KBO-PCOB. Verzet Nu de gepensioneerden zich meer en meer gaan roeren, neemt het verzet tegen de kortingen rap toe. Het ABP riep eerder deze week al op tot een aanpassing van de strenge reken regels voor de pensioenfondsen. Die regels dwingen de pensioenfondsen om heel veel geld in kas te houden. Andere pensioenfondsen en werk gevers en werknemers dringen aan op uitstel van de kortingen met zeker twee jaar. Ook in de politiek is het inmiddels een heet hangijzer. Lo gisch, als je bedenkt dat er ruim 3 miljoen gepensioneerden zijn. Een kiezersgroep die niet te negeren valt. Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Wouter Koolmees is de man die de korting kan tegen houden. Tot nu toe heeft hij alleen beloofd zijn uiterste best te doen om een verlaging van pensioenen te voorkomen. Maar de vraag is hoelang hij de druk kan weerstaan. Ans van Hout ziet wel wat er ge beurt. ,,Ik heb mijn uitgaven aange past en als het nodig is doe ik dat op nieuw. Gelukkig heb ik nog een buf- fertje achter de hand voor onver wachte tegenvallers, dus ik raak niet in paniek als de wasmachine kapot gaat.'' Maar ook voor haar is niet kor ten een wenselijke uitkomst. ,,Mijn buffertje is de laatste jaren wel snel kleiner geworden.'' zaterdag 5 oktober 2019 GO -Ans van Hout (82) Bestuursleden van metaalpensioenfondsen PME en PMT beantwoord den tijdens een webinar vragen van leden. foto frank de roo Ouderen boos over ^bezorgde oude dag y Ans van Hout (82): „Mijn buffertje is de laat ste jaren snel kleiner geworden FOTO JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15