0) DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 CL KmMH 1 PENSIOEN KORTINGEN m %r k i r Jt I iomassa is een bom onder I het klimaat' kopte deze 'krant op de voorpagina en op de belangrijkste nieuwspagina's afgelopen donderdag. Oh nee, dacht ik, daar gaat wéér een optie om te verduurzamen verloren. Ge lukkig gaat het alleen om niet- gecertificeerde biomassa. Voor die energie blijkt dat het tempo waarin de bomen verbrand worden veel hoger ligt dan ze aangroeien en CO2 uit de lucht zuigen. Wie had een paar jaar geleden kunnen denken dat dit soort technisch nieuws voorpagina's zou halen in deze krant. We leven in een heftige tijd. Inmiddels staan ook wij voor dilemma's over hoe we ons huis verwarmen, ons eten koken en stroom uit ons stopcontact tappen. Biomassa die niet bijdraagt aan groenere stroom betekent straks ook een hogere rekening. De vorige generatie dacht hier nooit over na. Die generatie kocht, gebruikte en gooide weg. Deze generatie wordt geconfron teerd met een spoor van schade die het gevolg is van onze consumptie. Schade die we nu al beginnen te voelen in de vorm van extreem weer en verlies van natuur. Maar ook schade in onze portemonnee door CO2 -heffingen, emissierech ten en regelrechte verboden die overheden wereldwijd opleggen. Zij leggen daarmee de schade terug op ons bordje en dat is confronte rend. De mogelijkheden om van dit probleem weg te kijken worden snel kleiner. En als gevolg daarvan wordt het geschreeuw in de uitein den - denk Greta Thunberg versus Donald Trump - van het klimaat debat heftiger. Energie gebruiken die duur zaam is opgewekt, zoals wind- en zonne-energie, restwarmte, met waterstof, geothermie en de 'goede' biomassa. 2 Hetzelfde doen met minder energieverbruik. Woningen isoleren en oude koelkasten ver nieuwen. Apparaten die in rap tempo 'smart' moeten worden om energie te kunnen opslaan als het waait, zodat vraag en aanbod blij ven aansluiten. Het Planbureau voor de Leefomgeving helpt bedrij ven met kennis over welke uitstoot- besparende technologie er is, wat die kost en hoeveel uitstootreductie dat oplevert. We veroorzaken eenspoorvan schade door onze consumptie Maar zelfs als we Nederland en de Noordzee vol leggen met duurzame opwekkers en als we maximaal effi ciënt met energie omgaan, dan nog is onze vraag naar energie voorlopig vele malen groter dan het aanbod. Daarom is de derde optie nodig: 3 Uitstoot afvangen en opslaan of hergebruiken. Denk bijvoor beeld eens aan bouwen met hout (opgeslagen CO2 Nu wordt hout verbrand om stenen mee te bakken. Als daarover straks hoge CO2 -hef fingen worden betaald, dan zijn stenen misschien niet langer kos tenefficiënt. Houtbouw maakt van huizen CO2 -opslagplaatsen, het geeft een fijne sfeer, die bomen hoeven niet verbrand en nieuwe bomen kunnen op hun plek ko men. Deze tijd vraagt om nieuwe ideeën. Om het loslaten van oude denkpatronen, zonder onverstan dig te worden. Het is een lastige tijd voor wie daar moeilijk mee om kan gaan, maar een geweldige tijd voor slimme ondernemers. Adyen PostNL OCI Flow Traders e krant is al de deur uit en goede doelen kloppen bij haar tevergeefs aan. Ans van Hout- Sinkelder (82) voelt de gevol gen van het feit dat er al tien jaar geen verhoging van het pensioen is ge weest. ,,Ik heb maar een aanvullend pensioen van 45 euro netto per maand. Ik ben van de generatie dat je de tering naar de nering moet zetten. Als er minder binnenkomt, dan moet je de uitgaven aanpassen.'' Dat heeft ze inmiddels al gedaan. ,,De AOW was wel 5 euro per maand meer, maar de huur en de ziekte kostenverzekering gingen met 10 tot 15 euro omhoog.'' En dus bleef er weer minder over. Als er ook nog op het kleine pensioen gekort gaat wor den, vreest Ans van Hout dat de kleinkinderen de dupe gaan worden. ,,Dat betekent dan minder cadeautjes voor de kleinkinderen.'' Het verhaal van de weduwe is teke nend voor dat van miljoenen andere gepensioneerden. Tot nu toe ging de uitholling van de koopkracht slui penderwijs, maar volgend jaar dreigt een forse klap. Voor miljoenen ge pensioneerden is de dreigende kor ting niet of nauwelijks te accepteren. ,,Wij merken een enorme onvrede bij de mensen. Ze zullen dit niet gelaten over zich heen laten komen'', waar schuwde Jos Brocken tijdens een we- binar deze week over de dreigende pensioen kortingen. De bestuurder van metaalpensioenfonds PMT noemt de dreigende korting van 10 procent op de pensioenen bij PMT een 'bloedbad'. Gevarenzone PMT is niet het enige fonds in de ge varenzone. Collega metaalfonds PME staat er net zo beroerd voor. Samen hebben de fondsen 1,9 miljoen ge pensioneerden en deelnemers. Ook de twee grootste pensioenfondsen, ambtenarenfonds ABP en zorgfonds PFZW, dreigen volgend jaar de pen sioenen te moeten verlagen. Dan ko men er nog eens 8 miljoen gedupeer den bij, zij het dat bij ABP en PFZW de kortingen relatief gering zijn. Dat deze ontwikkeling tot onrust leidt is begrijpelijk. Vooral gepensio neerden zijn boos en bezorgd. Ze zaterdag 5 oktober 2019 @sandraphlippen Wegkijken kan echt niet meer Bi Tot voor kort was het klimaat probleem iets van bedrijven. Zij stoten de meeste stikstof, fijnstof, CO2 zwavel en ammoniak uit, dus zij moeten het oplossen, was de gedachte. Gelukkig zijn de meesten van ons - inclusief politici - nuchtere men sen die rustig in kaart brengen welke opties er zijn. Grofweg zijn er drie: Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. GO Het betaal- bedrijf sloot de week af als grootste stijger in de AEX. Het postbedrijf blies zijn partijtje aardig mee in de MidKap. Het Egyptische aannemings bedrijf kreeg de handen gisteren niet op elkaar. De beursinter- mediair sloot de rij in de MidKap. o Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14