16 ZEELAND i Jan Brouwer bundelt verhalen van zijn 40 jaar in het voetbalwereldje 'Ik ging over mijn nek door Theunis' Na jaren in het voetbal te hebben rondgelopen, sloeg Jan Brouwer op de vlucht voor de 'mannetjes in voetbal land', die zich zonder kennis van za ken met het voetbal bemoeiden. Hij emigeerde naar Griekenland, maar liet zich uiteindelijk toch verleiden. In Afrika werd hij bondscoach van Zam bia en clubtrainer van 1 de agosto in Angola. Over zijn voetballeven vertelt hij kostelijke verhalen in zijn boek 'This is Africa Sir', dat hij in eigen be heer heeft uitgegeven. Brouwer, 79 jaar inmiddels, beheert tegenwoordig een bed and breakfast in Luanda, de hoofdstad van Angola. Even verbleef hij voor een familiebe zoek in Nederland. Hij greep die peri ode aan om zijn boek onder de aan dacht te brengen bij onder meer Wil lem II. Nadat hij gestopt was als voet baltrainer begon hij zijn verhalen op papier te zetten. ,,Voor het nage slacht", zegt hij. Maar het bleek zo'n aardige verzameling anekdotes dat er een boek van is gemaakt. Brouwer beperkt zich niet tot de voetbalwereld. Het boek geeft een in kijkje in het leven in Angola en Zam bia. Zoals het complot van de lege ban den. Wie zijn auto in Luanda parkeert kan hem de volgende dag met twee lege banden en een wielklem aantref fen. Dan is het eerst onderhandelen over de hoogte van de boete met een agent. Voor vijf dollar per band pompt iemand de banden weer op. Dat is vaak een compagnon van degene die de banden leeg heeft laten lopen. Het aardigst zijn toch de voetbalver halen en dan vooral de manier waarop hij in Afrika terechtkwam. Al maan den tevoren had de bond van Zambia in de zoektocht naar een nieuwe bondscoach contact met Brouwer op genomen. Dat zou nog een vervolg krijgen, maar hij hoorde niets meer. Wachten ,,Tot ik een sportjournaliste uit Zam bia aan de lijn kreeg", vertelt Brouwer, terwijl hij zijn lachen niet kan onder drukken. ,,Die zegt mij dat de Zambi- aanse sportpers een hele tijd op het vliegveld op mijn komst heeft zitten wachten. Ze waren uitgenodigd door de secretaris van de Zambiaanse voet balbond. Die had alles geregeld. Het bleek alleen dat hij vergeten was om mij uit te nodigen." Het luidde het curieuze begin in van een periode. Zo trok dezelfde secreta ris twee dagen uit om Brouwer af te le veren bij de waarnemend bondscoach van Zambia. Dat gebeurde in Dakar. Tijdens de voorbereiding op een inter land tegen Senegal werd de waarne mend bondscoach de kleedkamer uit gehaald en drukte hij Brouwer de hand. ,,De secretaris ging daarna met een weer naar het vliegveld om nog met hetzelfde vliegtuig terug te keren naar Lusaka", vertelt Brouwer. Het zijn die typische Afrikaanse voetbalverhalen waarbij iedereen denkt: hoe is het mogelijk. Die geven het boek een speciale dimensie. Zo be sloot Brouwer te stoppen als bonds coach, omdat hij niet betaald kreeg. ,,Want ook in Afrika kun je niet leven van de zon", zo verklaart hij. ,,Ik boekte een ticket naar Nederland. Maar de eigenaresse van het reisbu reau bleek een goede vriendin van de vice-minister van sport. Het kwam tot een gesprek en er werd alsnog be taald." Hij nam het op voor spelers die geen premies hadden ontvangen en wei gerden te trainen. Tijdens de beraad slagingen blijken officials van de voet balbond van Zambia zich moed te hebben ingedronken. Brouwer krijgt het bewijs in handen als hij op slinkse wijze de rekening van het drinkgelag in handen krijgt: Zes pullen de man.' Wat doorklinkt is zijn enorme affec tie voor Afrika en zijn liefde voor de voetbalsport. Omdat hij zelf'een man netje' is in voetballand bleef hij meer dan veertig jaar overeind in die vaak bizarre wereld. Ook in Afrika kun je niet leven van de zon RBC zaterdag 5 oktober 2019 De inmiddels 79-jarige Jan Brouwer hield zich veertig jaar staande in het vaak bizarre voetbalwereldje. foto jan stads/pix4profs Anekdotes uit voetballand voor het nageslacht Jan Brouwer, begin jaren zeventig directeur jeugdvoetbal in Neder land en rond de eeuwwisseling technisch manager bij RBC, heeft zijn loopbaan van ruim veertig jaar als trainer in een boek vol anekdo tes verpakt. Dat gaat over meer dan alleen voetbal. Wilber Hack Berkel-Enschot "THIS IS AFRICA SIR" "•■WH» "This is Africa Sir" Een mannetje in voet balland auteur: Jan Brouwer ISBN: 978-94-6345-787-3 prijs 19,50 euro verkrijgbaar in boek handel en bij bol.com -Jan Brouwer (79) Jan Brouwer is ervan overtuigd dat RBC Roosendaal nog betaald voetbal had kunnen spelen. Rond de eeuw wisseling was hij als manager verbon den aan de Roosendaalse club, die een nieuw stadion ging bouwen. ,,De architect had de bouwplannen gepresenteerd", zegt Brouwer. ,,Ik had contact met een aannemer die veel ervaring had met de bouw van stadi ons. Hij wilde bovendien tien jaar zijn naam aan het stadion verbinden. Bij de wethouder stadsontwikkeling legde ik mijn voorstel op tafel. Ik kreeg te horen dat ik het kon verge ten. De bouw was al toegezegd aan een lokale aannemer die een goede relatie had met RBC-voorzitter Jan Pollemans en de lokale overheid." Op 30 mei 2011 ging RBC failliet. Wethouder Toine Theunis gaf uitleg aan de negatieve beslissing over een garantstelling voor de voetbalclub. ,,Die zei: 'in het verleden en nu hebben we steeds op zakelijke gronden over RBC beslist.' Ik ging over mijn nek. Als er bij de bouw van het stadion voor die andere aannemer gekozen was, had RBC waarschijnlijk nog betaald voetbal ge speeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 145