Hoofdplaat viert bevrijding Natuurgebied Braakman weer een stukje groter 7 E-WASTERACE DUURZAAMHEID Zo, die 360 punten zijn binnen. Dit artikel over de E- waste Race levert de Meerstromenschool in Groede extra punten op. Geen wonder dat de leerlingen van groep 7 en 8 erop gebrand zijn om media- aandacht te krijgen. De klas van juf Jodie de Back stond gisteren ze vende in het klassement van de tien deelne mende scholen op Zeeuws-Vlaan- deren maar dat kan nog verande ren, is de stellige overtuiging van de groep meiden en jongens. De computer- en overblijfruimte van de school staat nog vol met ka potte computers, beeldschermen en dozen met snoeren - de oogst van één dag - en die zijn nog niet meegeteld in de puntentelling. De kinderen willen de komende, laat ste week van de wedstrijd alles op alles zetten om nog in de top-3 te komen. Goud Sinds half september proberen Zeeuws-Vlaamse basisscholieren - de ene leerling nog fanatieker dan de andere - met hun school de meeste elektrische apparaten in te zamelen. De spullen bevatten al lerlei waardevolle grondstoffen, beseft Pieter, die prima gerecycled kunnen worden. Metalen bijvoor beeld, zoals goud. Zeker mobiel tjes moeten beslist niet bij het restafval terecht komen, weten ook Lukas, Fedde en Tom. Pieter: ,,Dan worden ze verbrand. Of ze komen terecht in Afrika waar arme kinderen ze kapot slaan en bij verbranding giftige dampen inademen. Als we niets doen, zijn over dertig jaar alle grondstoffen op aarde op." Het promotieteam van Renske, Carice en Lotte timmert hard aan de weg om de inzamelactie be kendheid te geven. Via filmpjes, flyers, spandoeken en een belletje naar de krant brengen ze de actie onder de aandacht van opa's, oma's, buren en verre familiele den. ,,We zijn hier op school al volop met afvalscheiding bezig, we hebben zelfs onze eigen mi- Als we niets doen, zijn over dertig jaar alle grondstoffen op aarde op lieustraat", vertelt Renske. ,,We zijn dus al heel duurzaam. En je kan een schoolreisje naar Techno polis winnen'', verklaart Carice hun deelname. Zelfs op woens dagmiddagen of op zaterdag ko- men de leerlingen naar school om apparaten in ontvangst te nemen en te registreren bij de E-waste Race. Het grappigste dat ze kregen was een speelgoedeend die nog het kerstliedje Jingle bells kwaakte. En het vieste? ,,Een vette frietpan! En een strijkijzer vol water." Lukas van het invoerteam legt uit hoe de puntentelling gaat. ,,Je krijgt 10 punten voor een snoer, 20 punten voor een klein apparaat en 30 voor een groter. Een actie levert extra punten op. Het eindtotaal wordt gedeeld door het aantal leerlingen." Zo is een kleine school zoals in Groede niet in het nadeel ten opzichte van een grote school. Hij rekent voor: ,,Een arti kel in de krant levert 26 x 10 100 punten 360 punten op." Woens dag zijn de speciale containers tus sentijds geleegd door de Zeeuwse Reinigingsdienst. De lege kliko's staan weer klaar om gevuld te worden. Dus, is de dringende oproep: wie nog oude elektronische appa raten heeft, kan ze kwijt bij de school. Wie weet, kunnen ze kop lopers 't Geuzennest in Biervliet of 't Vogelnest in Hengstdijk dan nog verslaan. Renske: ,,We geven de moed niet op!" De gemeente Sluis en de dorps raad van Hoofdplaat staan vanaf donderdag 10 oktober stil bij een belangrijk hoofdstuk uit de ge schiedenis van het dorp. Op de zelfde datum, maar dan 75 jaar ge leden, werd het dorp bevrijd. De gemeente Sluis en de dorpsraad onthullen op 10 oktober om 15.00 uur op de hoek van de Havenstraat en Spuikom een Vrijheidsbank, waar een QR-code op staat. Met een smartphone is zo de geschie denis van Hoofdplaat te zien en horen. Ooggetuigen In het dorpshuis wordt aanslui tend de tentoonstelling Hoofdplaat Vrij! geopend. Er worden voorwer pen en foto's tentoongesteld. Oog getuigen vertellen hun verhaal op video en in tekst. De expositie is tot en met 15 november gratis te bezoeken. Op 10 oktober wordt ook het eerste kunstwerk op de bevrij dingsroute onthuld. Leden van het Zeeuws-Vlaamse kunstenaarscol lectief AaquArt maakten kleine sculpturen, die bij de bestaande gedenkstenen komen te staan. Daar passeren op zondag 3 novem ber duizenden wandelaars, tijdens de jaarlijkse Canadese Bevrij dingsmars. De route van de Cana dese bevrijders wordt 33 kilometer lang gevolgd, van Hoofdplaat via Oostburg en Zuidzande naar Knokke. De kunstwerken zijn tot en met 15 november te zien. Op 12 oktober geeft Oefening Baart Kunst een herdenkingsconcert. Het hele programma is te vinden op hoofdplaat.com. Biervliet Ook Biervliet staat stil bij de be vrijding, op vrijdag 11 oktober. In de PKN-kerk is er een expositie te zien en om 11.30 uur een plechtig heid bij de plaquette aan de Markt. Natuurgebied Braakman-Zuid bij Philippine wordt weer iets groter. Staatsbosbeheer laat langs het Isa- bellakanaal ruim acht hectare land bouwgrond herinrichten. Loofbos Vrij snel na de afsluiting van de Braakman in 1952, waarmee mos- selstad Philippine de verbinding met de Westerschelde verloor, kre gen de ontstane Braakmanpolders al deels een natuurbestemming. Tweehonderd hectare loofbos is in 1954-1955 ingeplant. Dat is er nog steeds, aangevuld met de in deze eeuw aangelegde 'nieuwe natuur' ten noorden en ten zuiden van de N61 (Hoek-Schoondijke). Het project dat nu wordt uitge voerd, dient ter compensatie van de verbreding van de N61. Het gebied heeft een aardige historie. De tram lijn IJzendijke-Axel liep erdoorheen tot eind jaren 40. De tramdijk wordt hersteld. Struiken komen er tegen de bosrand en vochtige stuk ken met voor bezoekers een natte laarzenpad. Staatsbosbeheer houdt zondag in Braakman-Zuid een paddenstoe- lentocht. Het startpunt is om 14.00 uur de parking Isabellaweg 3. Deel name kost 5 euro, tot en met twaalf jaar 2,50 euro. zaterdag 5 oktober 2019 VL E-afval welkom op Groedse school Pascalle Cappetti Groede -Pieter Kunstwerken sieren tijdens de Canadese Bevrijdingsmars dit jaar de gedenkstenen op de route aan Nederlandse zijde. Het is één van de vele onderde len van het bevrijdingspro gramma van Hoofdplaat. Sophie Stockman Hoofdplaat Harmen van der Werf Philippinne j Kijk op de site bij /video Groep 7 en 8 van de Meerstromenschool in Groede met de oogst van één dag. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 142