NIEUWS 13 Op weg naar de brexit WAT VINDEN DE BRITTEN? Op 31 oktober verstrijkt de deadline voor de brexit. Hoe leven de Britten toe naar die dag? Correspondent Suse van Kleef blikt vooruit in een serie interviews. Vandaag aflevering 1. Darren Selkus had nooit verwacht in de politiek te belanden. Nu staat de 48-jarige ondernemer op straat aan kiezers uit te leg gen waarom hij Lagerhuislid wil worden voor de Brexit Party. ,,Ik heb me nooit bemoeid met poli tiek, ben geen politicus. Sterker nog: ik wil het ook helemaal niet zijn", zegt de eigenaar van een be drijf dat fineerplaten maakt. ,,Maar ik zie het als mijn verantwoor delijkheid de wil van het volk uit te voeren." Pas vier maanden geleden werd Darren lid van de Brexit Party, uit frustratie over het uitblijven van de brexit. Een week later kreeg hij een e-mail van de partij, die zocht naar vrijwilligers en potentiële parlementariërs. Darren: ,,Ik heb er drie dagen over nagedacht. Toen besefte ik: dit moet ik doen. Het land heeft voor brexit gestemd en het parlement negeert dat." De politieke partijen in Groot- Brittannië zijn druk op zoek naar geld en kandidaten. Door de voortdurende politieke crisis is de verwachting dat er nog dit jaar nieuwe verkiezingen zijn. De Brexit Party, de nieuwe partij van Nigel Farage, wil in alle 650 kies districten meedoen. En zo kreeg de kersverse politicus Darren het district Epping Forrest toebedeeld, waar in het referendum in 2016 ruim 62 procent voor brexit stemde. ,,Een thuiswedstrijd dus", lacht Darren. Boosheid In het buurthuis waar hij vandaag zijn eerste campagne-evene- mentje houdt, verzamelt het pu bliek zich in het pubgedeelte. Ver sleten tapijt op de grond, lauw warme ales op de tap en een kam pioenswedstrijd op de tv in de hoek: veel Engelser wordt het niet. Onder de bezoekers is de boosheid over de politiek en het uitblijven van de brexit voelbaar. Er wordt gescholden op 'die grootverdie ners in Brussel'. Ook de media moeten het ontgelden, die zijn vooringenomen en berichten een zijdig: 'Het zijn allemaal remainers Het zaaltje waar Darren een paar Brexit Party-vlaggen heeft neerge zet, is stampvol. Er moeten stoelen worden bijgezet. Veertig man, meer dan Darren had verwacht. ,,We moesten zelfs naar een gro tere locatie verhuizen. Hier wil iedereen maar een ding: op 31 ok tober uit de EU stappen. Hoe dan ook.'' Toch lopen de discussies hoog op. Ook onder de brexitstemmers heerst verdeeldheid: deal of geen deal? Doet Boris Johnson het goed? Darren heeft moeite zijn publiek in de hand te houden en besluit er overheen te schreeuwen: ,,Het gaat niet om mij of Boris, het gaat om het verlaten van de EU! In West minster zit een groep zelfgenoeg zame politici. Dat moet verande ren.'' Het publiek klapt: de aspi rant-politicus kan weer door met zijn verhaal. Zijn belangrijkste argument om destijds voor brexit te stem men? Soevereiniteit. ,,We moeten weer controle over ons eigen lot krijgen. Ik wil geen politieke agenda voor 28 landen, ik wil er een voor het Verenigd Konink rijk. We moeten onze eigen wet- ten en regels maken.'' Immigratie telt voor Darren minder. Immi granten zijn nodig, zegt hij - zelf heeft hij ook een paar Oost-Euro peanen in dienst. Brexitstemmers worden vaak gezien als racisten, zegt hij verontwaardigd. ,,Maar dat is niet zo. Zeker niet in dit kiesdis trict. Ja, ik kom het heel soms tegen, maar dan zeg ik: dat is niet waar de Brexit Party voor staat. We worden ook vaak neergezet als onbereisd, wereldvreemd. Ik reis ontzettend veel voor mijn be drijf, heb zelfs in Frankrijk ge woond. Dus dat klopt gewoon niet.'' Discussiëren Na tien jaar in het Britse leger en zeventien jaar bedrijfsleven lonkt dus nu het parlement. Zijn nieuwe carrière zorgt wel voor spannin gen in zijn omgeving. ,,In mijn be drijf werken veel remainers. We discussiëren al meer dan drie jaar over de brexit. Inmiddels proberen we het te vermijden: alles is ge zegd. Ook onder remainers is veel boosheid, merk ik.'' Hij vertelt over zijn schoonzus uit Frankrijk, die overstuur raakt van brexit, 'en al helemaal van wat ik nu doe'. ,,Maar ik kan niet an ders: dit is zo belangrijk. Het is zwaar, ik doe dit allemaal naast mijn werk, en ik heb een vrouw en twee kinderen die ik wil zien. Maar ik zal blijven vechten voor de brexit.'' Van Boris Johnson verwacht hij weinig. Voor een volledig nieuwe deal vóór 31 oktober is te weinig tijd. ,,Als hij al terugkomt met een akkoord dan zal het waarschijnlijk iets zijn dat veel op de deal van May lijkt. Dan zitten we voor altijd vastgeketend aan de EU en moeten we ons nog steeds aan allerlei re gels houden. Ik ga nog liever de ge vangenis in dan dat we niet uit de EU stappen.'' Hij hoopt op een no deal-brexit, eind deze maand. Het doemscena rio van voedsel-, benzine- en me dicijntekorten gelooft hij niet. ,,Ik heb nog steeds de droom dat Johnson ons op 31 oktober uit de EU leidt. Zonder deal, een clean break. Dan hoef ik ook de politiek niet in, dan is het doel bereikt. Maar ik zie het somber in.'' zaterdag 5 oktober 2019 GO 'Liever de gevangenis in dan geen brexit' Suse van Kleef Londen Darren Selkus is politicus tegen wil en dank, zo belangrijk vindt hij de brexit. foto tim jobling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13