Ik wil graag dat mijn kleinkind de moeite neemt zijn opa en oma te bedanken Hoe voorkom ik dat mijn man broodjes met insecten aan de gasten serveert? JOOST MAG 'T WETEN Bobby Fischer was wereldkampioen schaken. Tijdens zijn partijen kwam hij zelden in tijdnood. 'Natuurlijk niet', zei de Russische grootmeester David Bronstein, 'die jongen is 21, wat voor tijdnood zou dat moeten wezen?' Als Bronstein gelijk heeft, is daarmee de smoes van uw kleinzoon ontkracht. Want inderdaad, als de jeugd iets heeft dan is het de tijd. Niet dat ik smoezen op zichzelf afkeur, maar het niveau had hoger gemogen dan 'te druk, geen tijd'. Ik denk aan cabaretier Javier Guzman. Ik mocht hem zangles geven op de toneelschool. Hij werkte aan het beroemde Ne me quitte pas van Jacques Brel. Toen het zingen almaar niet wilde lukken, beriep hij zich niet op te weinig repetitietijd. 'Ik weet al hoe het komt", zei hij, 'die melodie klopt niet.' Kijk, dat noem ik klasse. Zonder twijfel hebben de ouders van uw stoute kleinzoon hem hetzelfde opgevoed als hun andere kinderen. Maar stoute Jan staat wat losser in het leven dan de rest en jaren van bidden, smeken, straffen en 'jongen zou je niet eens zus of zo' hebben niet geholpen. Uw vraag: wat kunnen wij er nog aan doen om die jongen dankjewel te leren zeggen? Mijn antwoord is teleurstellend, ter zake en kort: niets, oma. 'Er zijn twee soorten mensen, de ene soort bestaat niet', aldus de Engelse schrijver Oscar Wilde. En nu we het toch over hem hebben, nog even deze erg leuke: 'Van de huwelijksreis vallen twee dingen tegen. Het tweede is de Niagara-waterval'. Soorten mensen. Vorige week onderscheidde ik mensen die zich interesseren voor het wereld gebeuren en mensen die dat niet doen. Vandaag: de conservatieven en de progressieven. Zelfben ik al jaren trouw lid van de eerste groep, ooit door Harry Bannink plastisch omschreven als 'De Bond van Zaterdagavondneukers'. Maar zoals alle conservatieven heb ik een heimelijke bewonde ring voor mensen die dat niet zijn. Voor mensen die op zoek zijn geweest naar de oorsprong van de Nijl of mensen die op zoek zijn geweest naar mensen die op zoek zijn geweest naar de oorsprong van de Nijl. En voor koks die sprinkhanen op het menu zetten. Ik weet niet of ik die insecten op mijn bord zou toejuichen. Wat de boer niet kent dat lust hij niet, staat hoog in mijn vaandel. Dus ja mevrouw, ik leef met u mee. Maar stiekem sta ik aan de kant van uw man. Al zal de conservatief in mij dat nooit zwart-op- wit zetten. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Onze vijf kleinkinderen kregen van opa en oma vakantiegeld. Vier hebben ons enthousiast bedankt. De vijfde moest door zijn ouders worden aangespoord dat ook te doen. 'Hij had het te druk gehad.' Van andere oma kregen ze geld voor het nieuwe schooljaar. Ook zij hoorde niets van 'de vijfde'. Hoe wijzen we hem erop dat het een kleine moeite is je erkentelijk te tonen? Mijn man is kok en altijd in voor iets nieuws. Nu hebben we mensen uitgenodigd voor de lunch en wil hij broodjes met insecten serveren! Krekels, meelwormen, sprinkhanen, van alles wat. Net chips, zegt hij - ja, ja. Ik vind dit te ver gaan en wil gewoon lekkere broodjes met lekker beleg en zeker geen insecten. Wat vindt u ervan? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131