In het drie verdiepingen tellende museum krijgen bezoekers een overzicht van de be langrijkste ontwerpen uit Gucci's geschiedenis, van glimmende avondjurken tot de legendarische reiskoffers. De over gang tussen museum en winkel merk je bijna niet: de flagshipstore is uitgerust met marmeren vloeren, oude stenen wapenschilden en ruime paskamers met dikke, fluwelen gordijnen. Je voelt je er even een beroemdheid - ook als je vervol gens alleen een sleutelhanger of tijdschrift afrekent. Boetiekhoppen In koffiebar Ditta Artigianale ('ambachts- bedrijf) ontmoet ik Sara Innocenti, gebo ren en getogen in Florence. Ze geeft klein schalige tours langs haar favoriete boetieks, want die zijn voor toeristen niet makkelijk te vinden, merkte ze. We beginnen bij Atelier Essère, waar Illaria Tolossi werkt. Zij was jaren ontwerper voor het modehuis van wijlen designer Emilio Pucci, wiens geboortehuis en hoofdkantoor zich hier op vijf minuten loopafstand vandaan bevinden. Tolossi miste het handwerk en besloot zelf een atelier te openen, waar ze nooit meer dan zes dezelfde kledingstuk ken maakt. Door het halfopen gordijn ach terin de winkel is haar rommelige werktafel te zien: een naaimachine, schetsen en garen in honderden kleuren. Rollen felgekleurde stof steken uit een open kast. Voor haar ontwerpen gebruikt ze alleen Italiaanse stoffen. Die haalt ze in de nabijgelegen stad Prato en soms tikt ze een partij vintage stof fen op de kop. Ze wijst op een kimono met een blokjesprint. ,,Die is gemaakt van zijde die bedoeld was voor stropdassen." Haar ontwerpen variëren in prijs van 50 euro (voor een top) tot zo'n 200 euro (voor een jurk). De volgende stop is Alisi Gioielli, de piepkleine sieradenwinkel van de zussen Susanna en Camilla Alisi. Daar laat Camilla de nieuwste collectie ringen zien: opval lende designs geïnspireerd op fantasy- karakters en superhelden. Je moet er van houden, maar kleine kunstwerken zijn het zeker. Niet veel later komt zus Susanna, het creatieve brein, binnenstormen met haar scooterhelm nog op. ,,Sorry dat ik laat ben'', roept ze terwijl ze zich voorstelt. Camilla: ,,Suzy doet de ontwerpen, ik het regelwerk. Terwijl zij boven zit te tekenen ren ik van de zilversmid naar de edelsmid en weer terug.'' Alle ontwerpen van de zussen wor den in Florence gemaakt. Hoe zit het met nieuwe ontwerpers in Florence? ,,Die zijn er ook'', zegt Sara. Ze neemt me mee naar de Florence Factory, een klein warenhuis met werk van begin nende modetalenten uit binnen- en bui tenland die in Toscane produceren: van op vallende jurken van Bastah Firenze tot stijl volle leren tassen van L'Apprendista. ,,Jonge kunstenaars krijgen hier een kans'', zegt Sara als we de winkel uit lopen. Het is niet altijd makkelijk voor begin nende ontwerpers om voet aan de grond te krijgen, legt ze uit. ,,Een eigen winkel is duur en het ontbreekt hen vaak aan contacten.'' Dat probleem heeft de oude edelsmid Ricchi niet, met beroemdheden als Clinton als kopers. Hoewel het ook voor hem elke dag een verrassing is wie zijn atelier weer weet te vinden in het achteraf- steegje. Uit thuis Alisi Gioielli azzetta Salvatore Ditta Artigianale Giufiano Ricchi Vervoer Dagelijks vertrekken meerdere vluchten vanaf Schiphol naar Florence Amerigo Vespucci. Vliegtickets zijn verkrijgbaar vanaf 66 euro. Vanaf het vlieg veld vertrekt elke 10 minuten een tram naar het centrum. Overnachten NumeroVenti, een voormalige siroopfabriek in hartje Florence, is omgebouwd tot een complex met designlofts waar ontwer pers en kunstenaars tegen een gereduceerd tarief kunnen verblijven en werken. Hun creaties worden ter plekke tentoongesteld. 'Gewone' gasten betalen er tussen de 150 en 200 euro per nacht. Numeroventi.it Eten Voor een gezonde lunch ga je langs bij warenhuis Luisa Via Roma, al sinds de jaren 30 een begrip vanwege de indrukwek kende etalages. Op de eerste verdieping vind je trendy lunch room Floret (Via Roma 19/21). Voor een uitgebreid diner is restaurant en cocktailbar Gurdulü (Via delle Caldaie 12R) een aanrader. Het ligt net om de hoek van het toeristische Piazza Santo Spirito. Met mooi weer dineer je in de sfeervolle binnentuin. Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. m ww"i j ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129