Milaan wordt gezien als modehoofdstad, maar de Italiaanse haute couture werd geboren in Florence. Je vindt er de eerste boetieks van grote merken als Gucci en Salvatore Ferragamo naast kleine ateliers van vakkundige ambachtslieden. Journalist Liza Karsemeijer woont in Italië en verkent de stad aan de hand van de modegeschiedenis. Het atelier van edelsmid Giuliano Ricchi is volgepropt met zilveren en gouden kettingen, armbanden, broches, oorbellen, ornamenten en fotolijsten. Zijn werktafel ligt bezaaid met schetsen en mallen. ,,Hoe heb je me gevonden?'' vraagt Ricchi terwijl hij voorgaat naar de produc tieruimte om de machines te laten zien. Al ruim 56 jaar heeft hij zijn werkplaats hier, aan het Piazza Santo Spirito middenin Florence - maar vanaf de straat zie je daar niets van. Bezoekers kennen het adres meestal via mond-tot-mondreclame: wie het weet belt aan bij nummer 12, loopt de hal door en steekt het binnenplaatsje over. Toch krijgt Ricchi klanten uit heel de we reld, onder wie allerlei beroemdheden. Hij wijst op een foto van Bill Clinton, die gecharmeerd was van zijn miniatuurpillen doosjes en post-itbriefjeshouders. In zijn laboratorium graveert Ricchi ontwerpen in stalen blokken en brengt die via een eeuwenoude techniek over op metaal, dat wordt verguld met 24 karaatsgoud of zilver. Ondanks zijn werk voor grote merken als Gucci, Nina Ricci en Christian Dior, houdt hij zijn prijzen laag: hij verkoopt al voor een tientje een paar handgemaakte, verzilverde oorbellen. Zo sober als Giuliano's kleine atelier, zo glamoreus is Palazzo Pitti, dat om de hoek ligt. In dit 15de-eeuwse stadspaleis is onder meer het mode- en kostuummuseum gevestigd. In de Sala Bianca (Witte Zaal) hangt prachtige barokversiering aan de muur. De grote spiegels aan de wanden reflecteren het licht van elf enorme kroon luchters. Geen wonder dat zakenman Giovanni Battista Giorgini deze setting in de jaren 50 koos als decor van een inter nationale modeshow, die de Italiaanse couture voorgoed op de kaart zou zetten. Modellen paradeerden over de catwalk in ontwerpen van onder anderen Emilio Pucci, die bekendstond om zijn kleurrijke en geometrische prints. Amerikaanse inkopers en modejournalisten waren onder de indruk, ook omdat de Italiaanse mode draagbaarder en betaalbaarder was dan de Franse couture. Made in Italy was geboren. Magische schoenmaker Aan een pleintje vlak voor Ponte Vecchio, de brug over de Arno waarop de Medici familie in de 16de eeuw alle slagerijen door juweliers verving om het imago van de stad op te krikken, hangt het straatnaambord Piazzetta Salvatore e Wanda Ferragamo. Het is een eerbetoon aan de schoenenontwer per en zijn vrouw. Ferragamo groeide op in Napels en maakte zijn eerste paar schoe nen toen hij 9 jaar was. Na een aantal jaar Milaan? Mode komt uit Florence FOTO'S LIZA KARSEMEIJER EN SHUTTERSTOCK ZATERDAG 5 OKTOBER 2019 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 127