EUWS 11 Bij een humanitaire ramp moeten hulpverleners niet alleen water en dekens brengen, maar ook psychische hulp. Minister Sigrid Kaag zag bij haar vader het belang van geestelijke gezondheidszorg. INTERVIEW SIGRID KAAG l op jonge leeftijd merkte Sigrid Kaag hoe men zich op basis van de buitenkant kan vergissen in de binnenkant van de mens. Ze groeide op met een vader die zwaar depressief was; zelfs werd opgenomen. Maar daar werd nauwelijks over gesproken. ,,Het was begin zeventiger jaren... Dat deed niemand in die tijd. Ik heb ook gezien hoe mijn vader nooit ergens terecht kon met zijn ver haal. Ik denk dat prins Claus een belangrijke rol heeft gespeeld in het bespreekbaar maken van de pressie en om de schaamte die mensen ervoeren weg te nemen." De minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamen werking organiseert maandag en dinsdag in Amsterdam een inter nationale conferentie over het be lang van psychische hulp in crisis situaties met ervaringsdeskundi gen, artsen en hulporganisaties. Ook koningin Maxima maakt haar opwachting. Aandacht is nodig, zegt Kaag. Psychosociale hulp behoort nu niet tot het basispakket van eerste hulp. ,,Als er een crisis uitbreekt - of voortduurt, wat helaas het geval is bij de meeste humanitaire crises - kijken we naar voedsel, water en een vorm van een dak boven je hoofd. Maar het merendeel van de mensen heeft zoveel moeten mee maken, vaak aangedaan door an deren. Voor dat psychosociale ele ment is nooit veel aandacht ge weest." ,,Nogal wiedes ja en toch al die ja ren vergeten! En weet je hoe dat komt? Als de omvang van een cri sis groot is, zijn we allemaal allang blij dat we ^ets kunnen doen." Ze glimlacht. ,,Je zou kunnen zeg gen dat ik er van huis uit in geïnte resseerd ben." ,,Pff. Dat is moeilijk te beoordelen. Dat denk ik wel. Voor toen." ,,Dat weet ik niet, eerlijk gezegd. Ik heb wel meer dingen meegemaakt in mijn leven en ik heb van jongs af aan leren aanvaarden dat som mige mensen veel overkomt en andere mensen minder. Mijn moeder zei altijd: de sterkste schouders dragen de zwaarste las ten. Zo ben ik opgevoed. Dat zie je bij mensen in écht crisissituaties ook: ze moeten maar." Ook in haar vorige functie, als top diplomaat bij de Verenigde Naties, zag Kaag het vaak genoeg. Mensen die totaal verloren in een tentje in de modder zaten. Lethargisch, af gestompt. ,,De één heeft zijn been moeten laten afzetten, maar heeft niets tegen de pijn. De ander weet Psychosociale hulp is belangrijk, net zo belangrijk als voedsel en water niet wat er met haar kinderen is gebeurd. Ik vind het verschrikke lijk om mensen zo verloren en hulpeloos te zien. Dan moet je wel een mirakels persoon zijn om niet gedeprimeerd te raken. Al onze mooie hulppakketten zijn één in grediënt, maar je redt het niet zonder psychische hulp. Dan helpen de simpele dingen: iemand weer structuur geven, iemand zich helpen uiten. Hoe gaat dat ge zegde ook alweer? Gedeeld ver driet ,,Gedeelde smart is halve smart", vult haar woordvoerder aan. Kaag heeft het onderwerp van haar ouderlijk huis, via de VN 'meegenomen naar deze baan'. ,,Een aantal van mijn eigen top ambtenaren wist niet of ze het wel een goed idee vonden. Ze zeiden: we doen water, we doen land bouw, we doen onderwijs. Moet dat nou?" Ja, antwoordt Kaag zelf. ,,Niet al leen uit het oogpunt van morali teit en medemenselijkheid, maar ook als het gaat om wederopbouw en de terugkeer van vluchtelingen. We moeten mensen in staat stel len hun leed een beetje te verwer ken." Ze noemt Rwanda als voorbeeld. De verschrikkelijke burgeroorlog, de genocide. ,,Er waren slechts op kleine schaal projecten voor gees telijke gezondheidszorg. En nu lees je dat mensen het pad van na tionale verzoening niet hebben kunnen aflopen omdat er geen structurele psychosociale hulp was." ,,Ja precies. Dat is ook begrijpelijk. Maar als je de hulp wel goed plant, zit er ook een preventie-element in. Een slachtoffer kan ook dader worden, als het zelf alleen maar verschrikkingen heeft meege maakt. Anders sturen we iemand die zich innerlijk ziek voelt op pad, terwijl dat uiterlijk niet te zien is. Als je een gebroken been hebt, is er veel meer medelijden, vraagt ie dereen 'hoe is het nou met je?'. Het mentale aspect is lastiger - zelfs in onze open samenleving." Ze wijst erop dat uit onderzoek blijkt dat één op de vier mensen te maken krijgt met een vorm van depressie. In oorlogsgebieden is dat twee keer zoveel - en dat is dan nog een voorzichtige schatting. ,,We kijken ook naar een fonds dat een snel reactieteam moet kunnen uitsturen. Maar dat gaat dan vooral om het helpen met de organisatie van de hulp. Dat is aan de gemeen schap zelf. De taal en cultuur zijn belangrijk, bekend zijn, vertrouwd zijn. Dat doe je niet als invliegende arts. Zeker niet als het gaat om praten over je leed." ,,Deze conferentie gaat vooral om bewustwording. Over het geld moeten we het daarna hebben. Want dat is niet het grootste deel van het verhaal. Van een hulporga nisatie wordt verwacht dat ze voedsel, water en onderdak aan bieden. Dat is hun standaardpak ket. Daar komt nu psychosociale hulp bij. Zoals ik bij de CZ zit en die verzekering bepaalde zaken dekt." ,,Het gaat bij psychosociale hulp niet zozeer om geld, maar ook om kennis, lokale organisatie en trai ning." ,,Niet alles hangt van Nederland af. Wij geven al geld aan deze the ma's. Hulporganisaties moeten nu schuiven in hun eigen budget ten. Ook andere landen, de Golf staten bijvoorbeeld, kunnen heel veel financiële middelen te berde brengen." ,,Psychosociale hulp is geen pana cee die voor alles crises en alle trauma's werkt. Verre van. Het is een bescheiden, maar belangrijke bijdrage. Net zo belangrijk als voedsel en water." zaterdag 5 oktober 2019 GO 'Help leed te verwerken' Hanneke Keultjes Den Haag A Hulporganisaties zullen zeggen dat het nogal wiedes is dat men sen een psychische klap hebben gekregen en dat daar aandacht voor moet zijn. Eén van uw ambtenaren zei: dit onderwerp komt recht uit het hart van de minister. Waarom? Minister Sigrid Kaag van Ontwikkelings samenwerking: ,,Het gaat bij psychosociale hulp niet zozeer om geld, maar ook om kennis, lokale organisa tie en training.'' FOTO PIM RAS Had u het idee dat uw vader destijds de juiste zorg kreeg? Was er ook oog voor het gezin? ,,Nee, nee." Had u het fijn gevonden als iemand destijds ook eens met u had gepraat over wat het voor u als kind betekende? - Minister Sigrid Kaag Ze waren allang blij dat de ene bevolkingsgroep de andere niet meer afslachtte. Is het de bedoelding dat u mo biele teams van psychiaters gaat sturen? Hulporganisaties zeggen vast: kom maar door met het geld. Maar als CZ het pakket moet uitbreiden, hoort u: mevrouw Kaag, uw premie gaat wel om hoog. Zonder geld blijft dat toch een lege huls? In hoeverre denkt u het leed te kunnen verzachten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11